Розбори законів

Нові строки для звірки МПЗ за землю: як фізособі подати заяву

Ви дізнаєтеся:

  • Про скасування обмеження строку проведення звірки щодо нарахованого МПЗ
  • Про основні причини помилок при нарахуванні МПЗ
  • Як подати заяву про проведення звірки даних для нарахування МПЗ через е-кабінет
Оберіть відео для перегляду

5(6)

Оцініть відео:

Нові строки для звірки МПЗ за землю: як фізособі подати заяву

00:10:00

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:


16 березня 2024 року набрав чинності Закон № 3603-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства». Цим Законом внесена низка змін як до Податкового кодексу, але у цьому випуску ми зосередимо увагу на одній із новацій, яка стосується порядку сплати мінімального податкового зобов’язання за земельні ділянки (а саме сільськогосподарські угіддя), що перебувають у власності фізичних осіб.

Як скористатися цими змінами і не сплачувати необґрунтовані суми мінімального податкового зобов’язання, які податкова нараховує і надсилає фізособам податкові повідомлення-рішення із завищеними сумами МПЗ?


Законодавчі зміни щодо строку звірки даних у разі незгоди з сумою нарахованого МПЗ

Зміни, внесені до абзацу другого пп. 170.14.6 ПКУ, передбачають, що платник податку має право звернутися до податкового органу за своєю податковою адресою для проведення звірки у разі незгоди з визначеним податковим органом загальним мінімальним податковим зобов'язанням. Оскільки сума мінімального податкового зобов’язання фактично збільшує суму ПДФО, то у цьому підпункті йдеться про звірку даних, використаних для розрахунку суми податку на доходи фізичних осіб.

Що ж нового у абзаці другому підпункту 170.14.6? У ньому скасовано обмеження щодо строку, протягом якого платник податків може звернутися до податкового органу для проведення звірки даних. До 16 березня діяло обмеження – фізсоба повинна була звернутися до податкового органу протягом 30 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення з нарахованою сумою мінімального податкового завантаження.

Разом з тим умовно все ж обмеження щодо строку звернення для проведення звірки є, адже у пп. 170.14.6 ПКУ передбачено, що нараховану в ППР суму МПЗ платник податків зобов'язаний сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Таким чином слід враховати такий строк, адже за загальними правилами, визначеними у пп. 14.1.175 ПКУ, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у строк, встановлений у ПКУ, вважається податковим боргом і може призвести до адміністративного арешту майна платника податків.


Причини помилкового нарахування МПЗ

А як саме фізособа може зрозуміти, що податкова завищила МПЗ? Виявити це можна, проаналізувавши розрахунок суми мінімального податкового зобов’язання, який має бути обов’язково зазначений в ППР.

Наприклад, податкова може нарахувати МПЗ на площу ділянки, яку фізособа передала в оренду. Адже не дивлячись на вимоги ПКУ, податкова не враховує при розрахунку МПЗ дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або Державного земельного кадастру, де відображається вся інформація про земельну ділянку, у тому числі і щодо надання її в оренду. У таких випадках МПЗ має сплачувати орендар, а не орендодавець, але податкова на це як правило не зважає.

Також податкова може нарахувати річну суму МПЗ власнику земельної ділянки, який протягом звітного року продав цю ділянку і повинен сплачувати МПЗ лише за період володіння нею.

Отже, якщо фізособа-власник земельної ділянки, яка передана ним в оренду чи інше платне користування іншій особі, отримує ППР із нарахованою сумою МПЗ щодо такої ділянки, то на підставі пп. 170.14.6 ПКУ їй необхідно звернутися до податкового органу із заявою про проведення звірки.

Першим роком, за який податкові органи визначали мінімальне податкове зобов’язання, був 2022 рік. На підставі пп. 170.14.3 ПКУ до 1 липня 2023 року податківці повинні були направити власникам земельних ділянок податкові повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми МПЗ за 2022 рік. В дійсності такі ППР надходили й після 1 липня.

Але вже незабаром ДПС почне направляти ППР вже за 2023 рік, і досить значна частина з них буде із завищеними сумами МПЗ, судячи з того, як це відбувалося з нарахуваннями за 2022 рік.

Тому не варто ігнорувати своє право на проведення звірки даних і обов’язково подати заяву, якщо ви отримали ППР із помилковими нарахуваннями МПЗ.


Місце подання заяви для проведення звірки

Зверніть увагу, що заяву слід подавати до податкового органу за своєю податковою адресою, а не за місцем розташування земельної ділянки. Наприклад, якщо власник земельної ділянки має місце постійного проживання у Києві, але є власником земельної ділянки, яка знаходиться у Львівській області, то заяву про проведення звірки така особа має подати до ДПС у м. Києві.

Заяву про проведення звірки можна надіслати до податкового органу через електронний кабінет платника податків відповідно до п. 42.4 ПКУ.


Алгоритм подання заяви через е-кабінеті

Припустимо, що фізособа отримує до 1 липня 2024 року ППР із нарахуванням мінімального податкового зобов’язання за земельну ділянку, яку вона передала в оренду.

  1. Насамперед слід скласти заяву. Бланк ви можете завантажити за посиланням.

  2. Зберігаємо файл із текстом заяви у форматі PDF для того, щоб відправити її через електронний кабінет платника податків.

Зверніть увагу! До заяви нам необхідно буде надати витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно по відповідній земельній ділянці або витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку з інформацією про надання цієї ділянки в оренду (користування). Такий витяг слід отримати зокрема на офіційному порталі Держгеокадастру або через Дію.

  1. Далі переходимо до електронного кабінету платника податків, де через меню «Листування» завантажуємо заяву і витяг.

  2. Підписуємо і відправляємо.

Якщо за результатами звірки буде підтверджено, що земельна ділянка дійсно передана в оренду (інше користування), то податковий орган протягом 10 днів, наступних за днем завершення звірки, зобов'язаний скасувати (відкликати) ППР.

***