Відеоблоги

ФОП на загальній системі: як підготуватися до подачі звіту

Ви дізнаєтесь:

  • Хто, за якою формою та в який строк зобов’язаний подати декларацію
  • Про перелік та документальне підтвердження витрат
  • Які надходження не є доходами підприємця
Оберіть відео для перегляду

5(6)

Оцініть відео:

ФОП на загальній системі: як підготуватися до подачі звіту

00:08:06

Богдан Янків

5(6)

Оцініть відео:


Фізичні особи, які зобов’язані подати декларацію, та строк її подання

У цьому відеоблозі обговоримо як ФОПам на загальній системі оподаткування підготуватися до подання річної звітності. Загалом декларацію про майновий стан і доходи можуть подати три категорії осіб: фізичні особи, які мають певні доходи, за які не прозвітували податкові агенти; фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування; а також самозайняті особи типу нотаріуси, адвокати, експерти, які теж подають цю декларацію. Нагадаю, що строк подачі звіту до 1 травня, а податки треба заплатити до 10 травня, тобто 10 днів після кінцевого строку подачі декларації. Платимо три податки: податок на дохід, військовий збір, а також ЄСВ. Щодо ЄСВ хочу зробити важливу ремарку, адже цілий 2023 рік діяла воєнна пільга, яка дозволяє не платити ЄСВ, надворі 2024 рік і ця пільга досі діє, тому виглядає так, що і за 2024 рік ФОПи-загальники зможуть платити ЄСВ на власний розсуд. Згідно зі ст. 177.2 ПКУ фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування та й в принципі самозайняті особи повинні платити податок з чистого оподаткованого доходу, тобто це різниця між виторгом і документально підтвердженими витратами. Ми можемо віднімати як наші прямі витрати, так і амортизацію, і після цього виходить чистий дохід, з якого треба платити податок.


Перелік витрат та їх документальне підтвердження

Як можна помітити, для загальників та самозайнятих осіб дуже важливим питанням є питання правильного документального підтвердження витрат. На практиці це працює так, що ви в декларацію в принципі можете вписати будь-яку цифру витрат, а от на податковій перевірці ці витрати можуть активно не враховувати та перевіряти. Щоб витрати почали враховувати варто дотримуватися наступних ознак. По-перше, витрати мають стосуватися вашої господарської діяльності, тобто якщо ви ресторан і купуєте дитячі памперси, напевно, це не зовсім про ресторанний бізнес. По-друге, витрати мають бути фактично понесені, тобто оплата має бути безготівкова ну або можливо готівкова. І пам'ятаємо, якщо оплата готівкова, то на одного контрагента в день в готівці ми можемо заплатити тільки 10 000 грн, інакше цей документ можуть не врахувати. Третя ознака, ви обов'язково та однозначно маєте підтвердити документально свої витрати й зазвичай найкраще підтвердження, це накладна чи акт. Четвертою ознакою витрат є те, що вони передбачені формально ст. 177 ПКУ, це досить формальна ознака, де пише, що витратами може бути матеріал, сировина, оплата праці й тому подібні речі. Хочу також нагадати, що вашими витратами також є і сплачені податки, в тому числі ЄСВ, оренда землі, земельний податок, податок на нерухоме майно.


Наслідки «переліміту» доходу

Найбільш типовою проблемою із заповненням річної декларації є переліміт 1 млн обороту за останні 12 календарних місяців. Отже, наслідок полягає в тому, що треба ставати платником ПДВ і досить часто підприємці помічають ось цей переліміт вже запізно, коли вони перелімітили, а отже позбавляються права отримати податковий кредит і мають лише податкове зобов'язання, яке по суті перетворюється у штраф в розмірі 20% від переліміту понад 1 млн грн.

Також зверну увагу на серію типових проблем, які є зі списанням витрат загальносистемником. Дуже важко списати витрати на страхування приміщення, в якому ви знаходитесь, а також на охорону цього приміщення. Також є проблеми зі списанням, на диво, благодійної допомоги й податківці постійно намагаються поставити палки в колеса зі списанням цих витрат. Не любить податкова списувати витрати й на обслуговування кредиту у вигляді відсотків за сплачений кредит. Нагадаю, до доходу загальники жодним чином не включають акциз та ПДВ, ці кошти обліковуються окремо. Грубо кажучи, якщо ви отримали 125 000, де 5 000 - це акциз, а 20 000 - це ПДВ, то в дохід враховуємо саме 100 000 грн. Логічно в цьому випадку, що витрат ні з акцизу, ні з ПДВ ми отримати не зможемо. До речі, хочу нагадати, що підприємці – загальники подають звіт за формою F0100214. Більшості підприємцям треба ще обрати Додаток Ф2, в якому розраховуються витрати. Ну а тим, хто платив ЄСВ, ще потрібен Додаток 1, де здійснюється нарахування ЄСВ. Ну і не варто забувати, якщо ви якимось дивом стали сільськогосподарським виробником і залишаєтесь на загальній системі оподаткування, то в цьому випадку ще подаєте додаток по мінімальному податковому зобов'язанні, воно ж МПЗ.

Також ще проговорім, хто подає та хто не подає декларацію. Якщо ви зареєструвалися ФОПом на 1-2 групі з першого числа на наступного місяця і перебуваєте на загальній системі оподаткування чисто технічно, щоб дочекатися своєї 1-2 групи, цю декларацію формально треба подати, але нагадаю, що є ст. 49.2 ПКУ, яка говорить, що якщо є нульові показники, декларацію можемо не подавати. З іншого боку, якщо ви не подали декларацію, то не йдуть строки давності по цій декларації, але зрештою у вас і так нульові показники, тому навряд чи є що приховувати. Також можна заповнювати декларацію, якщо ви звичайна фізична особа, яка не отримувала доходи. Дуже важливо щоб у вас не було ліцензії на торгівлю алкоголем, тобто підакцизними товарами, бо тоді ст. 49.2 ПКУ не працюватиме і важливо подати в цьому випадку декларацію. Якщо у вас також є якісь земельні ділянки, по яких треба платити податок МПЗ, тоді теж ми повинні подавати цю декларацію.


Підсумки

Підприємці на загальній системі звітують до 1 травня, тому треба вже готуватися до подачі декларації. Податок треба сплатити до 10 травня, всі податки платяться з чистого доходу після витрат. Тобто від виторгу віднімаємо витрати на товари, послуги, а також амортизацію. З чистого доходу платимо 18% податок на дохід, 1,5% військовий збір. Щодо ЄСВ, то тут ще досі діє пільга і підприємці на загальній системі платять його на власний розсуд. Також нагадаю, що всі, хто перевищив оборот у 1 млн грн, зобов'язані ставати платниками ПДВ. Якщо ви пропустили цей оборот і не зареєструвалися вчасно платником ПДВ, то втрачаєте право на податковий кредит і мусите оплатити ПДВ зобов'язання у вигляді 20% від переліміту.