Ви дізнаєтеся:
- Про процедуру встановлення пільг з місцевих податків і зборів
- Про нові підстави для пільг для земельних ділянок
- За який період можна подати уточнюючі податкові декларації
16 березня набрав чинності Закон України від 23.02.2024 № 3603-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства».
Серед низки змін, особливо виділяються зміни, які стосуються запровадження нових податкових пільг з плати за землю та податку на нерухоме майно. Тому розгляньмо докладніше ці зміни.
Нові підстави для пільг з місцевих податків і зборів
До числа місцевих податків і зборів відносяться зокрема податок на нерухоме майно, а також плата за землю, яка включає земельний податок та орендну плату за землі державної та комунальної власності. Зміни, передбачені Законом № 3603, насамперед стосуються саме цих податків.
За загальним правилом органи місцевого самоврядування можуть приймати рішення про встановлення пільг зі сплати місцевих податків і зборів. Обов’язковою умовою застосування пільги є виконання процедурних вимог, передбачених в ПКУ. Зокрема, відповідно до абзацу першого п. 12.3 ПКУ рішення органів місцевого самоврядування про запровадження нових пільг має бути прийняте до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування цих пільг, і також має бути офіційно оприлюднено відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня цього ж року.
Тобто, наприклад рішення про податкові пільги із земельного податку на поточний 2024 рік органи місцевого самоврядування мали прийняти до 15 липня минулого року та оприлюднити його до 24 липня.
Але Законом № 3603 п. 12.3 ПКУ доповнено новими положеннями, згідно з якими в окремих випадках пільги можуть встановлюватися і без дотримання вказаного граничного терміну.
Йдеться про запровадження податкових пільг з плати за землю та податку на нерухомість у зв’язку з обов'язковою евакуацією населення, яка проводиться за рішенням Кабміну, обласних адміністрацій, Київської міської держадміністрації або органів місцевого самоврядування.
У такому разі в обов’язковому порядку місцевою радою або військовою адміністрацією в межах відповідної території встановлюються пільги встановлюються для фізичних та юридичних осіб щодо плати за землю (тобто земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно. Фактично мова йде про обов’язкове звільнення від сплати податків на весь період, протягом якого буде діяти рішення щодо обов’язкової евакуації.
Інформація щодо таких податкових пільг має оприлюднюватися органом місцевого самоврядування, а також передаватися ним щоквартально до податкових органів, які повинні будуть її враховувати при визначенні податкових зобов’язань платникам земельного податку, орендної плати та податку на нерухоме майно на відповідній території, де відбулася обов’язкова евакуація.
Очевидно, що для платників податків – юридичних осіб, які вже подали податкові декларації з плати за землю чи з податку на нерухоме майно на поточний рік, рішення місцевої влади про обов’язкову евакуацію буде підставою для подання уточнюючої декларації та коригування податкових зобов’язань на поточний рік. Сподіваємося, що Державна податкова служба надасть роз’яснення щодо порядку застосування цих пільг.
Податкові пільги для земельних ділянок під знищеними об’єктами нерухомості
Крім того, до ПКУ внесені зміни, якими передбачено податкові пільги із земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані об'єкти нерухомості, знищені внаслідок бойових дій.
Йдеться про об’єкти житлової та нежитлової нерухомості. Відповідні положення передбачені у п. 69.14 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
Пільга надається як юридичним, так і фізичним особам.
Обов’язкова умова застосування пільги полягає в наступному. Інформація про знищені об’єкти житлової та нежитлової нерухомості та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані ці об'єкти, мають бути внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Додам також, що наразі вже діє пільга податку на нерухомість за об’єкти, які були знищені внаслідок бойових дій. Відповідні положення передбачені у п. 69.22 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, які продовжують діяти й надалі. Зокрема податок на нерухоме майно не нараховується та не сплачується за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (у т. ч. їх частки), знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, дані про які обов’язково мають бути внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Щодо нової пільги із земельного податку та орендної плати за земельні ділянки під такими знищеними об’єктами, то слід звернути увагу на те, що ця пільга буде надаватися з урахуванням обмежень щодо площі земельної ділянки. Зокрема пільга надається із земельного податку для фізичних осіб – власників знищених об'єктів житлової нерухомості, якщо площа земельної ділянки, яка розміщена у селі, не перевищує 0,25 гектара. Якщо земельна ділянка розміщена у селищі, то земельний податок не сплачується з площі у межах 0,15 гектара. Обмеження для земельних ділянок у містах – не більш як 0,1 гектара.
Якщо йдеться про нежитлову нерухомість фізособи, то пільга надається щодо всієї площі земельної ділянки або лише її половини, залежно від того, яку саме площу займає на цій ділянці знищений об’єкт нерухомості. За такою ж схемою надається і пільга для юридичних осіб.
Тож, як бачимо, законодавець надав податкові пільги, але передбачив низку додаткових обмежень та умов, без дотримання яких не так просто буде скористатися цими пільгами.
Зверніть увагу, що юридичні особи, які мають право на пільгу, можуть подати уточнюючі податкові декларації як за поточний рік, так і за минулі періоди. Адже відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю можна за період починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна. Якщо за такі періоди вже було сплачено земельний податок чи орендну плату, то такі суми будуть зараховані у рахунок майбутніх платежів або у рахунок погашення податкового боргу.
Нагадаємо також, що наразі вже діє пільга щодо плати за землю (орендної плати і земельного податку) за ділянки, які розташовані: на територіях активних бойових дій; на тимчасово окупованих територіях.
Статус таких територій має бути визначений у Переліку № 309.
Не сплачується також податок на нерухоме майно щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією (пп. 69.22 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.