Відеоблоги

Підсумки тижня 11-15.03.2024

Оберіть тему для перегляду

5(15)

Оцініть відео:

Закон № 3603 про важливі зміни в ПКУ і скасування штрафу за помилкову сплату податків

00:02:35

Олена Афоніна

5(15)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

Штрафи за недотримання квоти вже в е-кабінеті на порталі ПФУ

00:01:46

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Хто отримає запрошення до клубу «білого бізнесу»

00:02:32

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

4.4(9)

Оцініть відео:

Мораторій на перевірки з ринкового нагляду скасовано

00:01:50

Олена Афоніна

4.4(9)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

Митні перевірки повертаються

00:01:25

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

4.6(8)

Оцініть відео:

Кого в першу чергу перевіряє ДПС з питань РРО

00:01:43

Олена Афоніна

4.6(8)

Оцініть відео:

5(10)

Оцініть відео:

Влада готує законопроєкт про економічне бронювання від мобілізації

00:02:37

Олена Афоніна

5(10)

Оцініть відео:

Закон № 3603 про важливі зміни в ПКУ і скасування штрафу за помилкову сплату податків

14 березня Президент підписав Закон № 3603. Текст Закону опубліковано 15 березня. Він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, отже з 16 березня, окрім деяких норм.

З внесенням змін платникам податків надається можливість взаємодіяти з ДПС у режимі відеоконференції, а також скасовується штраф за помилкове зазначення у платіжках неправильного бюджетного рахунку (за умови своєчасної сплати). Скоротяться терміни перевірок бюджетного відшкодування: камеральної перевірки – до 20 днів (документальної перевірки – до 40 днів) з граничного терміну подання декларації, в якій заявлене бюджетне відшкодування.

Крім того, введені нові підстави для пільг з місцевих податків і зборів. До числа місцевих податків і зборів відносяться зокрема податок на нерухоме майно, а також плата за землю, яка включає земельний податок та орендну плату за землі державної і комунальної власності. Зміни, передбачені Законом № 3603 насамперед стосуються саме цих податків.

Передбачено низку змін, які дозоляють платнику податків змінити свій статус, що був заявлений ним під час держаної реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності. Відтепер, потрапити в Реєстр Неприбуткових організацій, Реєстр платників ПДВ, Реєстр платників ЄП за допомогою держреєстратора можна не лише при створенні (відкритті), а також і при держреєстрації змін до відомостей, що містяться в ЄДР.

Також, завдяки прийнятим змінам, медставка ПДВ у розмірі 7 % запрацює і для незареєстрованих ліків (за програмами доступу). А ще запрацюють зміни внесені до п.п. 165.1.54 ПКУ, і благодійники зможуть надавати неоподатковувану благодійну допомогу військовослужбовцям (резервістам), які отримали поранення/контузію, інше ушкодження здоров’я, не маючи статусу учасника бойових дій.


В усіх змінах детально розберемось 19 березня на онлайн-тренінгу «Зміни в податках і правилах їх сплати & Облік та списання Дт/Кт заборгованості & Практичні кейси складання ПДВ декларації», який проведуть Ірина Губіна і Сергій Дробоття. Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.

Штрафи за недотримання квоти вже в е-кабінеті на порталі ПФУ

11 березня Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю почав розсилати через е-кабінет ПФУ нараховані штрафи за недотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.

Нагадуємо, що норматив робочих місць для осіб з інвалідністю залишився без змін – 4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу. А у разі порушення цього нормативу, такі роботодавці сплачуватимуть адміністративно-господарські санкції.

ПФУ надсилає розрахунки штрафних сум через особисті кабінети роботодавців, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ протягом 5 календарних днів з дня їх одержання від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Радимо роботодавцям авторизуватися в особистому кабінеті на порталі ПФУ, перейти у розділ «Мої документи». В частині «Адміністративно-господарські санкції» слід перевірити, чи немає нарахованих штрафів.


Якщо ж такі санкції нарахували, їх необхідно сплатити до 15 квітня поточного року. Після цієї дати, у разі несплати штрафу, автоматично нараховуватиметься ще й пеня. До речі, на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 є калькулятор середньооблікової кількості штатних працівників, яким ви можете скористатися, для полегшення розрахунків.

Також запрошуємо 18 березня на безкоштовний онлайн-форум «Щорічні відпустки і стаж по-новому, створення «відпускного» резерву & Лікарняні/декретні з 1-го квітня», який проведуть Галина Казначей і Тетяна Гуль. Реєстрація – за посиланням.

Хто отримає запрошення до клубу «білого бізнесу»

У Верховній Раді задля покращення бізнес-клімату розробили проєкт закону про “клуб білого бізнесу”, який передбачає створення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства і надає їм певні переваги в податковому адмініструванні.

Основна суть проєкту – якщо підприємець відповідає простим та прозорим критеріям щодо рівня сплати податків вище середнього по галузі та вищий за середні по галузі рівень зарплати, податковий контроль у вигляді перевірок за ним не здійснюється. Перелік буде переглядатися щокварталу.

Законопроєкт передбачає наступні нововведення:

  • розширення поняття податкових ризиків та введення терміну «комплаєнс» (управління податковими ризиками);

  • запровадження Переліку платників податків, які добровільно дотримуються податкового законодавства; саме їм буде надано додаткові переваги в умовах воєнного стану;

  • можливість податкових консультацій із податковим менеджером;

  • пришвидшена процедура матеріального відшкодування.

Ведення відповідного переліку ФОПів та юридичних осіб, а також його щоквартальне оновлення буде покладене на Державну податкову службу. Інформацію про включення до списку буде надано через Електронний кабінет платника.

Платники податків, включені до Переліку, отримуватимуть такі переваги:

  • мораторій на документальні перевірки;

  • скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування – 5 календарних днів;

  • індивідуальні податкові консультації протягом 5 календарних днів;

  • за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким платник зможе взаємодіяти зокрема із використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі у режимі відеоконференції;

  • платник податків на свій запит у п’ятиденний строк має право отримати відомості про наявну у контролюючого органу податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики у діяльності платника податків, а також консультацію щодо усунення таких ризиків.

Текст законопроєкту № 11084 від 13 березня з’явився на офіційному вебпорталі Верховної Ради України. І чесно кажучи положення цього законопроєкту вже викликають питання. І бізнес вже цікавиться: «скільки буде коштувати абонемент у цьому клубі?»

Мораторій на перевірки з ринкового нагляду скасовано

8 березня 2024 року Уряд прийняв Постанову № 261, якою внесені зміни до Постанови № 303, що встановлювала мораторій на проведення заходів державного контролю та ринкового нагляду в умовах воєнного стану.

Змінами відновлюють позапланові перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо застосування державних регульованих цін, захисту прав споживачів та метрологічного нагляду у сфері надання житлово-комунальних послуг, у випадку наявності загрози інтересам та здоров’ю людей.

Окрім цього, передбачається повне відновлення всіх перевірок, включаючи планові за виконанням вимог трьох технічних регламентів, які передусім будуть підпадати під дію Угоди АСАА з ЄС щодо так званого «промислового безвізу» або визнання маркування та процедур у сфері оцінки відповідності. Зокрема, мова йде про технічні регламенти з безпеки машин, низьковольтного обладнання та електромагнітної сумісності.

Бізнес сподівається, що представники перевіряючих органів не використовуватимуть відновлення перевірок для відновлення тиску на білий бізнес. Тобто за якісь надумані причини законослухняним компаніям не будуть виставлятися мільйонні штрафи. У випадку ж, якщо будуть виявлені випадки зловживань, Європейська Бізнес Асоціація готова збирати інформацію про такі кейси та опрацьовувати їх разом з керівництвом відповідних державних органів.


То ж готуємось до перевірок заздалегідь і запрошуємо 22 березня на майстер-клас «Нові строки зберігання і знищення «первинки» і звітності & Облік, ремонт, списання ТО автомобіля», який проведе Галина Морозовська. Реєструйтесь прямо зараз безкоштовно за посиланням.

Митні перевірки повертаються

На додачу до відновлених податкових перевірок планують відновити тотальні митні перевірки. До законопроєкту № 9456 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану» подали правки.

Отже, з 1 травня 2024 року буде скасовано мораторій на:

  • планові документальні перевірки;

  • позапланові документальні перевірки (виїзні та невиїзні);

  • зустрічні звірки;

  • завершення розпочатих та не завершених перевірок до 24 лютого 2022 року.

Мораторій збережеться для платників податків, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях, територіях активних та можливих бойових дій (згідно з переліком Мінреінтеграції).

Основною підставою для проведення перевірок буде наявність інформації, що свідчить про порушення підприємством вимог законодавства з питань митної справи.

Митникам відновлять право перевіряти грошові, фінансові та бухгалтерські документи, звіти, контракти, декларації, калькуляції, інші документи, які можуть бути пов’язані з зовнішньоекономічними операціями.


Якщо у вас є запитання на тему ведення бухгалтерського та податкового обліку, ставте їх в робочі і вихідні дні у сервісі «Особистий консультант», який доступний передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1. Ви обов’язково отримаєте відповідь протягом 24 годин.

Кого в першу чергу перевіряє ДПС з питань РРО

Якщо ви займаєтесь торгівлею, тоді вам буде цікаво дізнатися до кого податківці їдуть в першу чергу з перевіркою щодо дотримання Закону про застосування РРО.

Данило Гетманцев назвав критерії визначення потенційно ризикових платників:

  • Незначні виторги (за місяць не більше 20 тис. грн, а в великих містах – 40 тис.) Тут виникає питання, а яким законом передбачений, цей незначний розмір. І чи не легше тоді зовсім не реєструватися. Власне так частіше всього і відбувається.

  • Декларують нульові виторги за наявності РРО/ПРРО, а також, наприклад, по більшості операцій проведених через РРО/ПРРО було здійснено оплату в безготівковій формі (понад 90 %).

  • Мають ризики в оформленні найманих працівників. Тобто кількість РРО повинна дорівнювати кількості оформлених працівників для забезпечення виконання технологічного процесу, якщо звісно ФОП не сам стоїть за прилавком.

Ось такий інсайд від Голови податкового комітету. І якщо ви підпадаєте під критерії, то замисліться та виправте ситуацію.


А щоб бухгалтерам і підприємцям розібратися в правилах ведення товарного обліку і складанні первинних документів у ФОПа, запрошуємо 20 березня на безкоштовну онлайн-конференцію «“Первинка” і аудит ФОПа: ТОП-10 обов’язкових правил, доходи/витрати, нові терміни зберігання», яку проведуть Богдан Янків і Вікторія Величко. Реєстрація – за посиланням.

Влада готує законопроєкт про економічне бронювання від мобілізації

А тепер про плани Верховної Ради щодо внесення законопроєкту про економічне бронювання. За словами Голови Комітету ВРУ з питань економічного розвитку Дмитра Наталухи, розглядають дві моделі.

У комітеті зараз триває робота над моделлю про сплату додаткового військового збору. Розмір цього збору становить 20 тисяч грн за кожну заброньовану особу незалежно від посади, зарплати чи інших критеріїв.

Про іншу модель розповів депутат Олексій Гончаренко. Він зазначив, що в Кабміні планують привʼязати бронювання від мобілізації до рівня заробітної плати.

За словами нардепа, забронюють всіх:

  • чиновників категорії А;

  • робітників підприємств, установ і організацій оборонно-промислового комплексу, постачальників для ЗСУ;

  • робітників поліції.

З бізнесу забронюють повністю:

  • працівників паливно-енергетичного комплексу;

  • операторів зв'язку.

Також отримують можливість для бронювання ті:

  • хто отримує зарплату від 35 000 грн;
  • сплачує ПДФО ≥ 6,3 тис. грн, і ЄСВ ≥ 7,7 тис. грн;
  • айтівці, а саме резиденти Дія.Сіті, за умови сплати ПДФО ≥ 6,3 тис. грн.