Ви дізнаєтесь:
- При типи звітності та обов'язки її подання
- Яку звітність можна не подавати за відсутності діяльності
- Як звітувати з ЄСВ за відсутності нарахувань
У цьому блозі обговоримо як звітувати ТОВ або ж ФОПам якщо бізнес зупинив діяльність та не отримував жодних доходів, але все ж повністю не ліквідувався. Відмічу три основні типи звітності: це податкова звітність, в тому числі з ЄСВ; фінансова звітність та статистична звітність. Одразу відмічу, що фінансова та статистична звітність стосується виключно юридичних осіб, наприклад товариство з обмеженою відповідальністю, тому з неї й почнемо.
***
Жоден законодавчий акт не звільняє від подання фінансової звітності, а це означає, що навіть якщо у вас є нульові показники, ми все одно повинні її подати. Згідно зі ст. 120.1 ПКУ не подання або ж не несвоєчасне подання, в тому числі й фінансової звітності, тягне за собою штрафну санкцію у розмірі 340 грн за перше порушення та 1020 грн за кожне наступне порушення. Водночас ст. 164-2 КУпАП тягне за собою штраф від 8 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 136 до 340 грн штрафу.
Що стосується статистичної звітності, ситуація трохи інакша. Ми перевіряємо своє підприємство за кодом ЄДРПОУ і дивимося які форми треба подавати. Перевірити підприємство за кодом ЄДРПОУ можна в офіційному чат-боті служби статистики або ж на їх офіційному сайті. Якщо ви знайшли себе – звіти мусимо подавати. Не знайшли – звіти не подаємо. Штраф за неподання статистичної звітності встановлений теж у КУпАП стаття 186-3 і становить від 3 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що залежить від суб'єкта і від кількості порушень, які ви вчинили.
Ну і найцікавіше, це звичайно податкова звітність, яка містить в собі в тому числі й звітність по ЄСВ. Нагадаю, порушення, що стосується ЄСВ, не мають взагалі строків давності. Стаття 49.2 ПКУ каже, що платники податків зобов'язані подавати звітність коли у нього є об'єкти, що підлягають оподаткуванню, а також наявні показники, що підлягають оподаткуванню. Тобто якщо у вас нулі, отже у вас немає ні об'єкту, ні показника, що підлягає оподаткуванню, тому логічно, що подавати звітність потреби абсолютно немає. Хоча також є і ст. 49.2-1, яка уточнює певні моменти та деталі щодо звітів по підакцизній продукції. Кодекс пише, що у разі наявності ліцензії, навіть призупиненої, на право здійснення діяльністю з підакцизною продукцією звітність все одно подається за кожен податковий період, незалежно від того чи проводилась така діяльність, чи не проводилась.
Також окремо потрібно згадати, що податківці у своєму найсвіжішому роз'ясненні на ресурсі ЗІР підтвердили, якщо ФОП сам за себе не платив ЄСВ протягом року, у зв'язку із воєнними пільгами чи іншими пільгами, додаток 1 по ЄСВ до річного звіту можна не подавати.
Крім того, окремо відзначу об'єднану звітність щодо працівників. Якщо з працівниками призупинено трудові відносини або ж, наприклад вони відправлені у відпустку без збереження заробітної плати, або ж, наприклад працівника мобілізовано, ми обов'язково зберігаємо робоче місце за таким працівником, а отже в об'єднаній звітності повинні відображати кількість днів перебування у трудових відносинах повною мірою, проте нарахувань ЄСВ не робимо, бо немає нарахування доходу.
Тепер перейдімо до декількох типових помилок, які можуть зустрічатися у ситуації з нульовою звітністю.
В мене є ліцензія на роздрібну торгівлю акцизом, вона призупинена, нульові звіти не подаю. Чи можна вважати це помилкою? Так, це буде помилка, бо ст. 49.2-1 ПКУ каже, що обов'язково подавати звітність по підакцизній продукції, якщо у вас є ліцензія, але діяльності немає. Звітуємо все одно.
Інше питання. У мене ТОВ, де повноваження директора виконує засновник. Чи треба подавати якусь звітність? Статистичну та фінансову звітність подаємо незважаючи ні на що. Податкову звітність можемо не подавати за умови, що директор повністю звільнений та йому не нараховується та не виплачується заробітна плата.
Ще одне питання. У мене ФОП 3 група (5%). Зараз не працюю, але ФОП не закрив. Що зі звітами? Ви маєте право у разі відсутності доходу протягом цілого року не подавати звітність і це дає вам право ст. 49.2 ПКУ.
Підсумки
Якщо ви призупинили ФОП або ТОВ, проте не повністю його ліквідували, більшість звітів можна не подавати. Хоча є свої винятки. Для фінансової та статистичної звітності, які подають юридичні особи, немає жодної норми закону, яка б дозволяла їх не подати. Тому подаємо однозначно. Якщо звітність не подамо, може бути штраф. Податкову звітність можна не подавати, якщо не ведемо активної діяльності. Проте якщо ФОП чи юрособа мають ліцензію на роботу з підакцизною групою товарів – нульові звіти все одно мусимо подавати. Коротко нагадаю і про об'єднану звітність, якщо трудові відносини призупинено, працівники в неоплачуваній відпустці або ж мобілізовані, за ними зберігається робоче місце, отже хоча б нульову звітність за збереження робочого місця все одно подаємо. Якщо працівників повністю звільнено – звіти не подаємо.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.