Ви дізнаєтесь:
- Про критерії, які враховуються при складанні плану-графіка перевірок
- Які показники потрібно контролювати та з чим їх порівнювати
- Для кого збережеться мораторій на перевірки та за яких умов їх можна проводити
8 грудня набрав чинності Закон України від 09.11.2023 року № 3453-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок». І з’явилося багато запитань щодо критеріїв, за наявності яких платників мають право включати до плану-графіка у період воєнного стану. Як зрозуміти, що платник за цими критеріями потрапить до плану-графіка перевірок?
***
Хто може потрапити до плану-графіка
Спочатку нагадаю, що до плану-графіка перевірок з 8 грудня можуть включати не тільки платників зі сфери виробництва/торгівлі підакцизних товарів, грального бізнесу та фінансових/платіжних послуг. Тепер до нього можуть потрапити платники, які відповідають хоча б одному з певних критеріїв відповідно до (п.п. 69.352 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Для цього аналізуються дані станом на 2021 рік з ПДВ, податку на прибуток, та нарахованої і виплаченої заробітної плати.
Відповідно (п.п. 69.352 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), якщо у платника випадає хоча б один з таких критеріїв:
- рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший рівня сплати податку у відповідній галузі. Критерій не поширюється на платників єдиного податку;
-
рівень сплати ПДВ на 50 і більше відсотків менший за рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не працює, якщо у платника операції з вивезення товарів за межі України становлять 25 % і більше загальних обсягів постачання + рівень сплати податку на прибуток не менше 50 % рівня сплати податку у відповідній галузі.
-
дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більш ніж у 2 рази;
-
загальна сума витрат, відображених у декларації про майновий стан і доходи, складає 75 % або більше суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації.
Цей критерій працюватиме, якщо сума загального річного доходу, отриманого від підприємницької діяльності, становить 10 млн грн і більше;
- податковий агент-юрособа нараховував та/або виплачував зарплату в розмірі менше середньої зарплати у відповідній галузі у відповідному регіоні (за основним місцем обліку).
Які показники потрібно контролювати
Показники щодо рівня сплати ПДВ, податку на прибуток і середньої зарплати за галузями податківці вже опублікували на своєму сайті. При цьому кожна галузь має свій певний вид діяльності за КВЕД.
Рівень сплати податків кожного платника визначається згідно з поданою декларацією з податку на прибуток (одна річна за 2021 рік) та деклараціями з ПДВ за 12 місяців за 2021 рік. Далі розберемося, як орієнтуватися у цих показниках, тобто що з чим конкретно порівнюватимемо.
Зарплатний критерій
Критерій щодо зарплати застосовується тільки до юросіб. По зарплаті ми бачимо таблицю з конкретними сумами середньої зарплати за рік, які вказані відповідно до кожного класу з КВЕД та за областями України. Юрособам треба дивитися управління тієї області, де за основним місцем обліку знаходиться платник і порівнювати зі своєю нарахованою та/або виплаченою зарплатою з показниками за 2021 рік. Якщо ви нараховували і сплачували або лише нараховували зарплату вище за показники 2021 року зазначені у таблиці, то у вас все добре у план-графік за цим показником ви не потрапите.
Критерії з ПДВ та податку на прибуток
Що стосується показників ПДВ та податку на прибуток то до них податківці за кожним класом з КВЕД вказали певний відсоток.
Рівень сплати податку на прибуток (у %) розраховується як співвідношення задекларованої у річній декларації за 2021 рік до сплати суми податку на прибуток (за всіма об'єктами оподаткування) до задекларованої суми доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), помноженого на 100. Формула виглядатиме так:
Рівень сплати ПДВ (у %) розраховується як співвідношення задекларованого за 2021 рік з Декларації з ПДВ за 12 місяців до сплати позитивного значення ПДВ до задекларованого обсягу постачання (без ПДВ) по всіх операціях (за ставками 20%, 14% та 7%), помноженого на 100. Формула виглядатиме так:
Далі по таблиці перевіряємо свій відсоток. Чи більше він за той, який вказаний у таблиці і на скільки. Якщо розрахований показник відповідного платника на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі, то такий платник податків або вже включений до плану перевірок, або може бути включений протягом 2024 року.
Якщо ж ваші показники на 45 % менші за фіскальні, то до плану ви не потрапите.
Винятки для платників ПДВ та прибутку
А що ж робити платникам у яких декілька видів діяльності. З якими показниками у такому разі порівнювати свої показники? Звісно можна орієнтуватися на основний вид діяльності з ЄДР, але ж не обов’язково що показники по ньому найбільші. То ж логічно було б порівнювати свої показники з кожним класом КВЕД, який є у платника в Реєстрі. Але на це питання податкова поки що не дала роз’яснення.
Крім того не зрозуміло, що робити платникам податку на прибуток, у яких є пільги або платникам, які продають товари без ПДВ чи ставка ПДВ у яких – 0 %. Для них нажаль не встановлено винятків.
Але деякі винятки все ж таки є. Для єдиноподатників не застосовується критерій з податку на прибуток.
А ще критерій з ПДВ не застосовується, якщо у платника операції з вивезення товарів за межі України становлять 25 % і більше загальних обсягів постачання, а рівень сплати податку на прибуток не менше 50 % рівня сплати податку у відповідній галузі.
Для кого діє мораторій на перевірки
Платники, чия податкова адреса знаходиться на тимчасово окупованій території, території можливих або активних бойових дій (на дату початку таких подій), планово перевірятися не можуть. На планові перевірки таких платників установлено мораторій до (пп. 2, 3, 4 п.п. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ):
-
виходу території зі статусу території можливих/активних бойових дій чи тимчасово окупованих територій або
-
дати зміни податкової адреси платника (та, що вказана у ЄДР).
Але зверніть увагу, якщо платник змінює адресу в ЄДР з тимчасово окупованої на територію можливих бойових дій, у цьому випадку заборона для нього також перестане працювати з дати зміни адреси. Отже, мораторій діє для платників, у яких податкова адреса на дату початку окупації/можливих або активних бойових дій знаходилася там.
Є ще одна умова проведення перевірок - усі перевірки (крім камеральних) можуть проводитися за умови безпечного доступу до об’єктів (у тому числі приміщень) та документів платника, а також за умови можливості безпечного проведення інвентаризації (п.п. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Також у план-графік до 1 грудня 2024 року не потраплятимуть єдиноподатники груп 1 та 2.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.