Відеоблоги

Підсумки тижня 25-29.12.2023

Оберіть тему для перегляду

4.8(22)

Оцініть відео:

27 грудня уряд погодив «Національну стратегію доходів» до 2030 року

00:04:39

Олена Афоніна

4.8(22)

Оцініть відео:

4.9(12)

Оцініть відео:

Підвищення адмінштрафів за неналежне ведення військового обліку

00:01:05

Олена Афоніна

4.9(12)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

Рекомендації НАЗК з мінімізації блокування ПН

00:01:47

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

НБУ розширив перелік ознак підозрілих валютних операцій

00:01:16

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

5(9)

Оцініть відео:

Не забуваємо про норматив робочих місць для осіб з інвалідністю

00:01:48

Олена Афоніна

5(9)

Оцініть відео:

4.9(10)

Оцініть відео:

Останній день подання декларації, щоб скористатися правом на податкову знижку

00:02:00

Олена Афоніна

4.9(10)

Оцініть відео:

4.7(9)

Оцініть відео:

З нового року застосовуємо нові звіти з праці за формою № 1-ПВ

00:01:12

Олена Афоніна

4.7(9)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

ПН і РК в ЄРПН 30, 31 грудня та 1 січня не будуть реєструвати

00:01:02

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

5(9)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:01:41

Олена Афоніна

5(9)

Оцініть відео:

27 грудня уряд погодив «Національну стратегію доходів» до 2030 року

Саме цей документ визначатиме, як держава житиме наступні шість років та як фінансуватиме свої потреби, зменшуючи залежність від партнерів. Передбачено багато планів і реформ. Як-от, наприклад, створення ІТ-установи при Мінфіні, яка відповідатиме за персоніфікацію даних платників податків та їх адміністрування.

Такий крок надасть доступ податківцям до банківської інформації, зокрема щодо руху коштів на рахунках і сприятиме протидії схемам з ухилення від оподаткування. На реформи чекає структура податкових інспекцій: їх буде оптимізовано, а митники отримають більше повноважень.

Стратегія передбачає підвищення податків, а саме:

  1. Заборона спрощеної системи оподаткування для юридичних осіб. ІІІ групу об'єднають з ІІ, а юрособам, які на ній перебувають, протягом трьох років будуть поступово підвищувати ставку податку до 18 %. Надалі компаніям заборонять користуватися цією системою.
  2. Підвищення ставок спрощеної системи для ФОПів. ФОПам, які перебувають на ІІ і ІІІ групах (а після реформи – на об'єднаній другій групі), запровадять диверсифіковані ставки – від 3 % до 17 % від доходу залежно від виду діяльності.
  3. Звуження І групи спрощеної системи. Кількість видів діяльності, якими можна займатися на спрощеній системі оподаткування, звузять. ЄП для І групи переглянуть: замість фіксованої суми підприємці будуть платити відсоток від доходу.
  4. Ставки податку для спрощенців IV групи (агровиробники) підвищать, а базу оподаткування розширять. Це має стимулювати компанії переходити на загальну систему оподаткування.
  5. Усіх спрощенців зобов'яжуть користуватися РРО та вести облік походження товарів.
  6. Запровадження прогресивної шкали оподаткування ПДФО: одна або дві вищі ставки будуть застосовуватися до тієї частини доходу особи, яка буде перевищувати певний встановлений законом рівень. Розмір цих ставок, як і граничні розміри доходів, наразі не відомі.
  7. Реформа системи податкових пільг і знижок. Отримувати відшкодування сплаченого податку пропонують за витрати на самостійне поліпшення житлових умов, власну справу, лікування, освіту.
  8. Запровадження європейських правил оподаткування податком на прибуток підприємств (зокрема, щодо оподаткування роялті).
  9. Гармонізація законодавства про ПДВ з директивами ЄС. Зокрема, мінімізація пільг з ПДВ, гармонізація ставок та адміністрування цього податку.
  10. Підвищення акцизів на пальне, алкоголь, тютюнові вироби до мінімального рівня ставок, який діє в ЄС. Надалі держава вивчатиме міжнародний досвід запровадження акцизу на солодкі напої. Запровадження останнього планується з 2027 року.
  11. Підвищити ставки оподаткування екологічним податком викидів вуглецю (цей захід планується реалізувати після завершення війни).
  12. Зміна бази оподаткування податку на майно. Стягувати його пропонують з оцінної вартості нерухомості. Така зміна може статися у 2027-2028 роках. До того часу держава має налагодити процеси оцінки майна і наповнити реєстри відповідними даними.

А ще Стратегією пропонується надати місцевим органам влади більше повноважень щодо адміністрування місцевих податків та зборів, а також запровадити систематичну оцінку податкових пільг. Зокрема, від деяких з них пропонується відмовитися, натомість зосередити увагу держави на пільгах для переробної промисловості.

ДПС вже опублікувала план-графік податкових перевірок на 2024 рік. Тож підприємцям і юрособам варто не тільки перевірити, чи не прийдуть до вас контролери з перевіркою вже у січні, а й розібратися з правилами діяльності ФОПів на 2024 рік, і перевірити, чи правильно оформлена первинка. З’ясуємо всі ці питання 5 січня на майстер-класі «Податкова на порозі для ФОП і ЮО: аудит первинки, ТОП правила ФОПів у 2024», який проведуть Ірина Губіна і Богдан Янків. Реєстрація безкоштовна за посиланням під відео.

Підвищення адмінштрафів за неналежне ведення військового обліку

25 грудня у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 10379, який передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України. Змінами хочуть посилити відповідальність за військові правопорушення.

Згідно з документом, відсутність військового обліку на підприємстві або неналежне його ведення може розглядатися як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію відповідно до ст. 210-1 КУпАП.

За такі порушення пропонують запровадити штраф у розмірі від 34 000 до 85 000 грн, а в особливий період – від 153 000 до 204 000 грн.

Наразі штраф становить від 3 400 до 5 100 грн, а в особливий період – від 5 100 до 8 500 грн.

А от адмінстягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених ст. 210-1 КпАП, може бути накладено протягом трьох років з дня його вчинення або виявлення.

Рекомендації НАЗК з мінімізації блокування ПН

Народна депутатка Ніна Южаніна повідомила, що НАЗК розробило рекомендації для мінімізації ризиків при блокуванні податкових накладних, які будуть передані Мінфіну та ДПС.

Отже, НАЗК рекомендує:

  • провести аналіз ефективності роботи СМКОР за період 2017-2023 років і оприлюднити ці результати;
  • впровадити систему моніторингу результативності розгляду судами податкових спорів, що пройшли процедуру адміністративного оскарження, та стану виконання відповідних судових рішень;
  • запровадити ризикоорієнтований підхід у визначенні саме ризикових операцій, а не ризикових суб’єктів господарювання;
  • визначити критерії ефективності СМКОР, зокрема це:
  • % співвідношення зупинених ПН/РК до зареєстрованих (за кількістю накладних);
  • % співвідношення зупинених ПН/РК до зареєстрованих (за сумою ПДВ);
  • кількість підприємств, яким було зупинено ПН/РК (ризикових) – місяць до місяця, у динаміці;
  • кількість ПН/РК, щодо яких судами ухвалено рішення на користь платників податків, до кількості ПН/РК, щодо яких судами ухвалено рішення на користь держави.

Запрошуємо 3 січня на Клубну оnline-зустріч з Мар’яною Кавин за темою «Важливі кейси для платників податків з ПДВ, ПнП та ЄП». Ви дізнаєтесь, як списати ПДВ-кредит та розрахувати курсові різниці, а також розберетеся з новими правилами визначення ЄП для юросіб. Посилання на реєстрацію для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1 знайдете під цим відео.

НБУ розширив перелік ознак підозрілих валютних операцій

Нацбанк постановою від 14.12.2023 № 160 вніс зміни до Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів про валютні операції, якими розширив перелік ознак підозрілих валютних операцій.

Тож новою ознакою підозрілих фінансових операцій є наявність змін або додаткових умов до зовнішньоекономічних договорів, які передбачають збільшення строків поставки товарів контрагентом-нерезидентом. У цьому разі банк може відмовити у проведенні валютної операції.

Також НБУ додав ще два нові індикатори:

  • перевищення терміну розрахунку за експортно-імпортними операціями на більш як 20 порогових сум для фінмоніторингу, тобто понад 8 млн грн;
  • отримання від контрагента-нерезидента неодноразових платежів як передоплату за імпортні операції в розмірі від 50 % від вартості товару, зазначеної в договорі.

Чинними залишилися такі ознаки:

  • порушення строків розрахунків за експортно-імпортними операціями товарів;
  • створення заплутаних або штучних умов здійснення платежів;
  • наявність законодавчих обмежень щодо ввезення товарів на територію України.

Не забуваємо про норматив робочих місць для осіб з інвалідністю

Північно-Східне міжрегіональне управління Держпраці нагадало, що для підприємств, установ, організацій, зокрема і підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлено норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. А якщо у них працює від 8 до 25 осіб, то норматив становить одне робоче місце.

Роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу і працевлаштовують таких осіб. При розрахунку кількість робочих місць округлюють до цілого значення.

Зверніть увагу, що у межах зазначеного нормативу також працевлаштовують осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу, відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу».

І головне, виконанням нормативу робочих місць у визначеній кількості вважається працевлаштування осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Нагадаю бухгалтерам, якщо у вас є запитання щодо ведення обліку, звітності, оподаткування або нарахування зарплати, наш унікальний сервіс «Особистий консультант» допоможе всім передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1. Ви отримаєте відповіді кваліфікованих експертів на всі запитання з податкового і бухгалтерського обліку. Запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається до 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. У суботу і неділю запитання також приймаються, а відповідь надається у понеділок. Крім того, протягом 14 днів після публікації відповіді ви можете надіслати експерту уточнення до запитання та отримати повнішу відповідь.

Останній день подання декларації, щоб скористатися правом на податкову знижку

ДПС нагадує, що відповідно до ст. 166 ПКУ, платник податку на доходи фізичних осіб має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначено у п. 166.3 ст. 166 ПКУ.

До переліку включається сума коштів, сплачених платником податку за навчання у вітчизняних закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти (пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ).

Для нарахування податкової знижки платник податку заповнює декларацію із зазначенням конкретних сум, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (пп. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ). До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача)), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги).

Копії цих документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією про майновий стан і доходи, а оригінали документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ. Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

Зверніть увагу, що 31 грудня 2023 року – останній день подання податкової декларації про майновий стан і доходи, щоб скористатися правом на податкову знижку за витратами, які понесені у 2022 році.

З нового року застосовуємо нові звіти з праці за формою № 1-ПВ

Держстат наказом від 30.03.2023 № 128 затвердив нові форми державних статистичних спостережень:

  • № 1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці» – вводиться в дію, починаючи зі звіту за І квартал;
  • № 1-ПВ (місячна) «Звіт з праці» – вводиться в дію, починаючи зі звіту за січень 2024 року.

Граничні дати подання:

  • для квартальної форми – не пізніше 7-го числа місяця, наступного за звітним періодом;
  • для місячної форми – не пізніше 7-го числа місяця, наступного за звітним періодом.

Роз'яснення щодо заповнення форми можна завантажити за посиланням:

  • № 1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці» doc (live.com)
  • № 1-ПВ (місячна) «Звіт з праці» doc (live.com).

Основні зарплатні показники змінюються вже з 1 січня 2024 року. Щоб розібратися, на що впливає підвищення МЗП і ПМ та які зміни відбулися у правилах нарахування і виплати лікарняних/декретних/відпускних у 2024 році, запрошуємо 3 січня на безкоштовний майстер-клас «Всі необхідні кейси по зарплаті, відпусткам-2024 & Закон № 3494: зміна правил і нарахувань», який проведуть Олена Габрук і Тетяна Гуль. Посилання на реєстрацію знайдете під відео.

ПН і РК в ЄРПН 30, 31 грудня та 1 січня не будуть реєструвати

ДПС України повідомляє, що у зв’язку із завершенням 2023 бюджетного року та початком 2024 бюджетного року, а також беручи до уваги лист Державної казначейської служби України (далі – Казначейство) від 12.12.2023 № 11-06-06/23778 щодо особливостей режиму роботи системи електронних платежів Національного банку України та Казначейства, в інформаційно-комунікаційних системах Державної податкової служби України у період з 30 грудня 2023 року по 1 січня 2024 року будуть проводитися регламентні та технічні роботи, пов’язані із закриттям року.

У зв’язку з цим буде обмежено приймання податкових накладних і розрахунків коригування до Єдиного реєстру податкових накладних у період з 30 грудня 2023 року по 1 січня 2024 року.

Починаючи з 2 січня 2024 року, інформаційно-комунікаційні системи Державної податкової служби України, зокрема і Єдиний реєстр податкових накладних, працюватимуть у штатному режимі.

Важливі дати для бухгалтера

І наостанок нагадаю про граничні дати подання звітності найближчими днями.

2 січня – останній день подання до Держстату:

  • звіту про виробництво продукції тваринництва та кількість сільськогосподарських тварин за грудень 2023 року (форма № 24-сг (місячна));

 4 січня – останній день подання до Держстату:

  • звіту про товарооборот торгової мережі за грудень 2023 року (форма № 1-торг (місячна));
  • звіту про надходження сільськогосподарських тварин на переробні підприємства за ІV квартал 2023 року (форма № 11-заг (квартальна));
  • звіту про надходження молока сирого на переробні підприємства за ІV квартал 2023 року (форма № 13-заг (квартальна));
  • звіту про ціни виробників промислової продукції за грудень 2023 року (форма № 1-ціни (пром) (місячна)) (наказ Держстату від 04.05.2022 № 76);

 5 січня – останній день подання до Держстату:

  • звіту про використання та запаси палива за грудень 2023 року (форма № 4-мтп (місячна)) (наказ Держстату від 26.05.2022 № 109).