Ви дізнаєтесь:
- За які відпустки та коли можна виплатити компенсації мобілізованим працівникам
- Коли подати заяву, щоб отримати право на виплату компенсації
- Як розрахувати середню зарплату та кількість днів для обчислення суми компенсації
ВР 22 листопада прийняла закон № 3494 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань" і вже 21.12.2023 президент його підписав. Сам Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме 24 грудня. Цим законом внесено багато змін стосовно відпусток і не тільки. Але у цьому випуску розберемо зміни, які стосуються компенсації невикористаних відпусток мобілізованим працівникам.
***
Законом № 3494 внесли зміни до ст. 24 Закону про відпустки. А саме новим абзацом передбачено наступне: «Працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, за їхнім бажанням та на підставі заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.»
Відповідна заява подається не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу.
Розберімо цю норму.
По-перше, Законом про відпустки тепер передбачено можливість виплачувати компенсацію за невикористану відпустку без звільнення мобілізованим працівникам. При чому таку компенсацію можна буде виплачувати не тільки мобілізованим працівникам, а й працівникам призваним на строкову військову службу, які уклали контракт на проходження військової служби тощо.
Нагадаю, що виплачувати компенсацію можна у 2 випадках – у разі звільнення працівника, та в період трудових відносинах, але тільки при виконанні певних умов. Без звільнення можна було виплачувати тільки щорічну відпустку і за умови використання щорічної відпустки за відповідний робочий рік тривалістю не менше 24 днів. відповідно якщо тривалість щорічної відпустки складає тільки 24 дні, отримати компенсацію за невикористану відпустку просто не можливо. Це в загальному випадку. Але для мобілізованих працівників прописали нову умову – навіть без звільнення, але у разі призову на військову службу, працівнику можна виплатити компенсацію за невикористану відпустку без обов’язкової вимоги щодо використання 24 днів щорічної відпустки.
По-друге, компенсувати мобілізованим працівникам можна і щорічну відпустку, і соцвідпустку на дітей. Нагадаю, що в загальному випадку, для звичайних працівників компенсувати невикористані дні соцвідпустки на дітей можна тільки при звільненні. Для мобілізованих працівників тут маємо дозвіл.
По-третє, компенсацію за невикористану щорічну відпустку або соцвідпустку на дітей потрібно виплачувати працівникам, які призвані на військову службу з дня набрання чинності Законом № 3494. Відповідно працівникам, які станом на цю дату вже перебувають на військовій службі, компенсувати нічого не потрібно — за ними зберігаються набуті відпустки до повернення на роботу. Тобто ця нова норма стосується тільки працівників, призваних на службу після набрання чинності Законом № 3494. Якщо працівника було призвано на службу в листопаді 2023 року, в грудні, але раніше дня набрання чинності Законом № 3494, то підстав компенсувати відпустки немає.
В-четвертих, грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки та соцвідпустка на дітей виплачується тільки за бажанням працівника. Для цього він має надати відповідну заяву. Якщо такої заяви немає, роботодавець за власною ініціативою компенсацію за невикористану відпустку мобілізованому працівнику виплатити не може. Скористатися днями такої відпустки працівник зможе вже після звільнення з військової служби, або у разі його звільнення така компенсація буде виплачена йому за звичайним алгоритмом статті 24 Закону про відпустки.
П'ятий акцент, згідно зі ст. 24 Закону про відпустку відповідна заява подається не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу.
Тобто Заяву потрібно подати до кінця місяця, в якому працівника призвано на службу та увільнено від роботи. Наприклад, якщо працівника мобілізовано у грудні 2023 року, то відповідну заяву потрібно подати по 31 грудня включно.
Шостий акцент, зважайте на кількість днів відпустки, на які має право мобілізований працівник та які можна буде компенсувати у разі його призову. Дні щорічної відпустки, на які має право працівник, визначають пропорційно відпрацьованому періоду, за який працівник не використав відпустку. При чому за робочий рік, в якому працівника мобілізували, зароблені дні щорічної відпустки визначають за період до його призову. Адже період військової служби не зараховується до стажу, який дає право на дні щорічної відпустки. Так, відповідно до статті 9 Закону про відпустки.
До стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (стаття 6 цього Закону), зараховуються: час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (у тому числі час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу), крім випадків, коли за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігалися місце роботи й посада на підприємстві на час призову не будуть зараховуватись до відпускного стажу. І тепер доведеться визначати належну кількість днів щорічної відпустки за відповідний робочий рік.
На прикладі розглянемо, як розрахувати компенсацію днів відпустки, якщо робочий рік за який надається щорічна відпустка з 01.03.2023 по 29.02.2024 року. Тривалість відпустки – 24 дні. Працівника було призвано на військову службу з 02.01.2024.
Період з 1 березня 2023 по 1 січня 2024 буде зараховуватись до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку. Дні військової служби з 2 січня по 29 лютого – ні. Тож станом на 2 січня 2024 року мобілізований працівник за останній робочий рік буде мати право на щорічну основну відпустку не повної тривалості 24 днів, а на меншу кількість – 20 днів (24 / 366 х 307).
А ось відпустка «на дітей» компенсується в повному розмірі, оскільки її тривалість не залежить від відпрацьованого часу.
Як визначити суму компенсації для мобілізованих працівників?
Тут слід зважати на нові норми розрахунку середньої зарплати для компенсації відпустки.
Так, відповідно до п. 2 Порядку 100 обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 р., проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році.
Ця норма стосується усіх видів компенсації відпусток (щорічних та «дитячої») та усіх випадків виплати компенсації, зокрема у разі виплати компенсації за невикористані відпустки мобілізованим працівникам.
Тобто, якщо працівника було призвано на військову службу у грудні 2023 року, виданий відповідний наказ про його увільнення у грудні, тобто компенсація нараховується у грудні 2023 року, то розрахунковим періодом будуть повні місяці 2023 року, що передують місяцю, в якому така компенсація виплачується. Тобто розрахунковим періодом буде січень-листопад 2023 року.
Якщо працівника призвано у січні 2024 року, то розрахунковим періодом буде січень-грудень 2023 року.
Якщо ж призов буде у лютому 2024 року та пізніше, то для компенсації за невикористану відпустку слід буде визначати 2 середні зарплати. А саме для днів відпустки право на які виникло до 31.12.2023 року – виходячи із зарплати за 2023 рік, тобто розрахунковим періодом буде січень-грудень 2023 року. А для днів відпустки право на які виникло після 01.01.2024 року – розрахунковий період визначають на загальних підставах, а саме розрахунковим періодом будуть останні 12 місяців. Тобто якщо призову у лютому 2024, то розрахунковий період лютий 2023-січень 2024.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.