Ви дізнаєтесь:
- В чому відмінність між курсовою та сумовою різницею
- У яких випадках виникають курсові різниці, на яку дату та як їх розрахувати
- Як розрахувати курсові різниці при імпорті/експорті та оплаті частинами
Визначення понять курсових та сумових різниць
Почнемо з визначення курсових різниць. Під курсовими різницями розуміють різницю між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах. Валютним курсом для цілей бухобліку вважають виключно курс Національного банку України, а отже курсові різниці виникають лише при коливаннях курсу НБУ. Є ще одна різниця, різниця в оцінках інвалюти за курсом НБУ і за курсом валютного ринку, тобто комерційним курсом. Вона не має відношення до курсових різниць, але так само має важливе значення у бухобліку. У бухобліку цю різницю зараховуємо до складу операційних доходів (Кт 711), або до складу операційних витрат (Дт 942).
Коли ж з'являються ці курсові різниці? Курсові різниці будемо визначати тільки за монетарними статтями Балансу. До них належать: інвалюта в касі та на банківських рахунках (розподільчому, поточному, депозитному); валютні дебіторська та кредиторська заборгованості, які будуть погашені грошима, тобто монетками, та зобов'язання засновників-нерезидентів при формуванні статутного капіталу. За немонетарними статтями курсові різниці ніколи не розраховують.
На яку дату будемо рахувати курсові різниці? Визначати курсові різниці за монетарними статтями ПСБО 21 зобов'язує: на кожну дату балансу, тобто дату, на яку складено Баланс підприємства. І ці дати у нас є такими. Якщо ми квартальники – 31 березня, 30 червня, 30 вересня і 31 грудня. Виняток будуть складати мікропідприємства-малодохідники та неприбуткові організації, також єдиноподатники групи 3 за ставкою 3% або 5%. У них дата балансу буде лише 31 грудня. На дату здійснення господарської операції, тут курсові різниці будемо визначати згідно з обраною облікової політики. Розраховуємо або у межах господарської операції, або ж за всією статтею.
А зараз розглянемо формулу розрахунку курсових різниць. Курсові різниці дорівнюють сума валюти помножена на курс НБУ-2 мінус курс НБУ-1. У формулі під курсом НБУ з індексами 2 й 1 мається на увазі відповідний курс НБУ на поточну дату, дату перерахунку оцінки й на дату попередньої оцінки монетарної статті в інвалюті. Тобто на дату первісного визнання господарської операції або на минулу дату балансу.
Курсові різниці при імпорті/експорті та оплаті частинами
Імпорт/експорт і оплата частинами. Якщо першою подією з імпорту/експорту була оплата, то вартість передплачених і імпортованих товарів (робіт, послуг) перераховуємо у гривні за валютним курсом на дату перерахування авансу постачальникові. Дохід від передплаченого експорту перераховуємо у гривні за курсом НБУ на дату отримання авансу від покупця. У разі якщо авансові платежі здійснювалися / були отримані частинами, вартість імпортованих активів (робіт, послуг) / суму доходу від реалізації при експорті будемо визначати за сумою авансових платежів із застосуванням валютних курсів виходячи з послідовності здійснення авансових платежів.
Курсові різниці виникають виключно між оцінками за двома курсами НБУ на різні дати, коли потрібно обраховувати у гривнях монетарну статтю, виражену в іноземній валюті. Внаслідок зростання курсу інвалюти буває дохід від курсової різниці в експортерів і додаткові витрати в імпортерів.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.