Ви дізнаєтесь:
- Щодо яких перевірок скасовується мораторій
- Про умови проведення планових перевірок
- Про поновлення незавершених перевірок
5 грудня цього року Президент України підписав Закон України від 09.11.2023 року № 3453-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок». Закон набрав чинності 8 грудня. Тож з’ясуємо, кому з платників податків вже слід готуватися до податкових перевірок.
***
Документальні планові перевірки
Почнемо з планових податкових перевірок.
У новому підпункті 69.35 прим 2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу вказано, що з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно:
-
платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
-
платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
-
платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;
-
нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, високого ступеня ризику;
-
інші платники податків, якщо їх показники діяльності за 2021 рік відповідали хоча б одному з таких критеріїв, які умовно можна назвати критеріями ризику. Йдеться про такі показники як:
-
-
рівень сплати податку на прибуток або ПДВ, якщо він на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;
-
дебіторська заборгованість, яка перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у 2 рази;
-
загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи ФОП, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 мільйонів гривень і більше;
-
нарахування та/або виплата податковим агентом – юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі у відповідному регіоні.
-
Отже, фактично з 1 грудня до числа суб’єктів, щодо яких не діє мораторій, додано нерезидентів, які здійснюють або здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, а також платники, які відповідають принаймні одному ризиковому критерію щодо сум сплаченого податку на прибуток, ПДВ, обсягу витрат (для ФОП на загальній системі) або щодо рівня заробітної плати.
Зверніть увагу! Протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності Законом, яким передбачено скасування мораторію на перевірки, ДПС має опублікувати на своєму сайті показники за підсумками 2021 року щодо рівня сплати податку на прибуток та ПДВ по галузях, а також показники середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі.
Тож на підставі цих показників платники податків можуть перевірити, чи не потрапляють вони у коло ризикових платників, які незабаром можуть бути включені до плану-графіка податкових перевірок.
Слід врахувати, що ДПС може вносити зміни до плану-графіка може здійснюватися щомісячно. Оновлений план-графік оприлюднюється на вебсайті ДПС, не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік. Тож платникам податків варто наприкінці кожного місяця слід перевіряти на сайті ДПС план-графік перевірок, щоб вчасно підготуватися до перевірки й мінімізувати ризики і штрафи.
При цьому за новими правилами документальна перевірка платника податків, який був включений до оновленого плану-графіка, може бути розпочата не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Але нагадаємо, що як і раніше діє умова для допуску податківців до перевірки - обов’язково не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки податковий орган зобов’язаний надіслати або вручити платнику податків копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Це загальна вимога пункту 77.4 ПКУ.
Щодо всіх інших платників податків продовжує діяти мораторій на планові перевірки.
Мораторій на проведення перевірок
Окремо у підпункті 69.35 прим 1 визначено суб’єктів, щодо яких тимчасово, з 1 грудня 2023 року, діє мораторій на документальні перевірки, тобто як планові, так і позапланові. Серед них:
-
платники єдиного податку першої та другої груп;
-
платники податків, податковою адресою яких є тимчасово окупована територія, або територія, на якій ведуться активні бойові дії, чи територія можливих бойових дій. Також мораторій діє у разі, якщо на таких територіях знаходяться об’єкти оподаткування чи об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, тобто по суті місця здійснення господарської діяльності.
В окремих випадках мораторій на позапланові перевірки таких платників не діє, якщо перевірка проводиться на звернення платника податків або у разі, якщо підставою для перевірки є реорганізація або припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності ФОП, перевірки щодо окремих питань сплати ПДВ, видачі податкової накладної, заявлення платником ПДВ бюджетного відшкодування і так далі.
Якщо ж говорити про позапланові перевірки всіх інших платників податків, то для них мораторій закінчується, адже з 1 грудня такі перевірки поновлюються у загальному порядку за наявності підстав, визначених у пункті 78.1 Податкового кодексу.
Умови проведення документальних планових перевірок
У новому п. 69.2 прим. 2 підрозд. 10 Прикінцевих положень ПКУ залишено вимогу без виконання якої перевірка не проводиться. Це стосується як планових, так і позапланових перевірок, а також фактичних перевірок.
Йдеться про те, що перевірки можуть бути проведені за наявності безпечних умов для проведення перевірки, а саме безпечного:
-
доступу і допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування,
-
доступу і допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків,
-
проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Поновлення незавершених перевірок
Як планові, так і позапланові перевірки, які були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, можуть бути поновлені на невикористаний строк. Зрозуміло, що це не стосується перевірок щодо яких продовжує діяти мораторій.
Нагадаємо, що строки проведення планових перевірок визначено у п. 82.1 ПКУ, а саме:
-
щодо великих платників – 30 р. дн. (+15 р. дн. на продовження перевірки);
-
суб’єкти малого підприємництва – 10 р. дн. (+5 р. дн. у разі продовження);
-
інші платники – 20 р. дн. (+ додаткових 10 р. дн. у разі продовження ).
А строки проведення перевірки відповідно до п. 82.2 ПКУ для позапланової виїзної перевірки становлять:
-
для великих платників – 15 р. дн. (можливе продовження на 10 р. дн.);
-
для суб'єктів малого підприємництва – 5 р. дн. (можливе продовження на 2 р. дн.);
-
для інших платників – 10 р. дн. (можливе продовження на 5 р. дн.).
Фактичні перевірки
Фактичні перевірки як і раніше поза мораторієм за деяким виключенням, наприклад якщо об’єкти оподаткування, а по суті місце господарської діяльності, знаходиться на окупованій території або в зоні бойових дій.
Нагадаю, що підстави для проведення фактичної перевірки вказані у п. 80.2 ПКУ і вони не змінилися.
Перевірки платників ЄСВ
Скасовується мораторій на перевірки, який був передбачений Законом про ЄСВ.
Але при цьому перевірки в частині нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску мають проводитися з урахуванням особливостей, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України. А це фактично означає, що не підлягатимуть перевіркам страхувальники, щодо яких продовжує діяти мораторій на документальні перевірки. Серед таких щасливчиків зокрема платники єдиного податку першої та другої груп, а також платники, податкова адреса яких на територіях, тимчасово окупованих або в зоні бойових дій.
Адже для цих платників зберігається мораторій на перевірки відповідно до п. 69.351 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Що не треба робити під час перевірки?
Ну і декілька порад для бухгалтерів, що не треба робити під час перевірки.
-
По-перше, не намагайтесь надати усі документи відразу і не говоріть зайвого.
-
Якщо надаєте оригінали документів, то робіть це тільки з відміткою про отримання перевіряючими.
-
Ні в якому разі не скануйте і не відправляйте документи на електронну пошту перевіряючих податківців.
-
Завжди будьте присутніми при перевірці документів, особливо оригіналів, а також не дозволяйте перевіряючим проводити фотофіксацію документів і винос з місця перевірки.
-
Завжди підписуйте акт перевірки, протокол про адмінпорушення або підписуйте з відміткою про незгоду та наявність зауважень.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.