Ви дізнаєтесь:
- Про наслідки для працюючого ФОПа, що має податкову адресу на ТОТ
- Про оподаткування виплат ЮО та ФОПам з окупованої території
Інформація, яку треба отримати, плануючи операції з ФОПом
У цьому відео я розповім про ФОПа, який має податкову адресу на окупованій території, але підприємницьку діяльність здійснює на території України. Для декого те, про що я скажу, ті податкові наслідки, будуть правдою що шокує. А взагалі я хочу порекомендувати перед виплатою боргу ФОПу. Боргу, я маю на увазі якась стара кредиторка, яка зависла, ви винні ФОПу, колись у нього купували щось (товари, роботи, послуги) і зараз з'явились кошти, ви готові йому заплатити. Так от, перед тим як здійснювати платіж, дуже рекомендую з'ясувати, що з цим ФОПом. Адже почастішали випадки, що такий ФОП може бути за кордоном і за кордоном він вже є стільки, що є резидентом тієї іншої країни, і надходження на ФОПівський український рахунок таких коштів буде оподатковуватися ним там, на території де він знаходиться, як дохід з іноземним джерелом походження і для нього це буде шок. Або може бути, що ФОП ліквідувався на той момент, коли ви здійснюєте виплату. Таких випадкb трапляються все частіше. Ну і є звісно історія з окупованою територією, про яку сьогоднішній випуск. Про це треба знати, щоб пізніше історія про податки не була шоком, а для декого смертельним.
Наслідки для ФОП, що надає послуги на контрольованій території України, але зареєстрований на ТОТ
Ну що ж, поїхали. Моя історія така. ФОП першої групи надає перукарські послуги. Перукарські послуги, а саме перукарні, знаходяться у Харкові, але податкова адреса цього ФОПа, це є село, яке під окупацією. У ФОПа немає довідки на ВПО (довідки про внутрішньо переміщених осіб). І я вирішила питати позицію податківців, що з таким ФОПом? І відповідь така: здійснення господарської діяльності дозволяється виключно після зміни податкової адреси на іншу територію. І ми знаходимо відповідне роз'яснення у категорії 116.06 ЗІР «Чи дозволяється здійснення господарської діяльності ФОП, місцеперебування проживання яких є на тимчасово окупованій території?» Відповідь: ні. І оскільки у нас нема довідки ВПО, то ми не можемо довести зворотнє. У відповіді податківці посилаються на ст. 65 ПКУ щодо взяття на облік, також ст. 45, де податковою адресою фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік у контролюючому органі, і у фізичної особи – підприємця не може бути одночасно більше ніж однієї податкової адреси. Також посилаються на Закон №1207 щодо забезпечення прав і свобод, де зазначено, що здійснення господарської діяльності юрособами чи фізособами – підприємцями та фізособами, які провадять незалежну профдіяльність, місце проживання яких є тимчасово окупована територія російською федерацією, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України. І правочин, стороною якого є суб'єкт господарювання з місцеперебування (проживання) на тимчасово окупованій території, є нікчемним.
Що це означає? Для цілей оподаткування перукарні, які працюють у Харкові, отримуючи дохід такий ФОП, як буду трактуватись? Як дохід, отриманий за кордоном і можливо з оподаткуванням 18% та 1.5%? У мене є відповідь на це питання, точніше бачення податківців, але трошки в інших ситуаціях, які можна до цієї теж притягнути. Я розповім вам про них, а уже ваша справа брати до уваги чи ні. Для того, щоб завершити огляд цієї ситуації, яку я вам озвучила, я запитала в податківців: а що ж робити такому ФОПу, щоб виправити ситуацію, щоб він зміг здійснювати підприємницьку діяльність? Ну і відповідь очевидна: якщо буде довідка ВПО, то згідно з довідкою ВПО держреєстратор перереєстровує. Тому стосовно перереєстрації доцільно звертатись до держреєстратора. І після змін у держреєстратора відомості надаються до податкової, контролюючий орган здійснює взяття на облік за новим місцеперебування.
Виплати юридичним особам, що знаходяться на окупованій території
А я продовжу. Перейду до виплати, наприклад, юридичним особам, які знаходяться на окупованій території. У категорії 102.16 ЗІР ви знайдете відповідь на таке запитання: «чи вважаються доходи, які виплачуються юридичним особам (мається на увазі юридичних осіб), які знаходяться на окупованій території (в такому випадку йдеться про Крим, значення в даному випадку це немає), чи вважаються вони іноземними доходами для цілей оподаткування податком на прибуток?» І відповідь: так. Я поясню до чого тут податок на прибуток. Річ у тім, що коли ми здійснюємо виплату нерезидентам, у нас виникає податок на репатріацію. І у своїй відповіді податківці посилаються, що встановлено, що тимчасово, на період дії Закону №1207, для платників податку, які на дату втрати чинності 21.11.2021 Закону №1636 мають податкову адресу на тимчасово окупованій території міста Севастополь застосовується з врахуванням особливостей п. 26. А в п. 26, це є підрозділ 10 розділ ХХ, сказано, що будь-які доходи з джерелом походження з іншої території України, що нараховуються (виплачуються) на користь осіб, які мають податкову адресу на тимчасово окупованій території, оподатковуються за правилами, встановленими ПКУ для їхньої виплати (репатріації) за кордон України. Відповідно йде посилання на п. 141.4, це оподаткування податком на репатріацію, і п. 103.9. Взагалі ст. 103 про уникнення подвійного оподаткування завдяки конвенції. Ну ви розумієте, що ніяка конвенція із російською федерацією тут застосована не може бути. Крім того, посилаються у роз'ясненнях на інформаційний лист №23. Я перевірила, цей інформаційний лист №23 був розміщений прес-службою ДПС ще у вересні 2021 року.
Виплати ФОПу, податкова адреса якого знаходиться на окупованій території
Ну і я продовжу. А якщо ми виплачуємо дохід ФОПу? Ми, я маю на увазі суб'єкт господарювання, юридична особа або ФОП. Так склалось, що виплату ми здійснили, а цей ФОП з податковою адресою на окупованій території. І запитання в ЗІР, ви бачите відповідь, а запитання таке: «чи включається до доходу від здійснення підприємницької діяльності?» І відповідь: ні, не включається. Що це означає? Що при виплаті такого доходу саме ми, суб'єкт господарювання, є податковим агентом. Адже лише в тому разі, якщо виплачений дохід включається до доходу від підприємницької діяльності, тоді той, хто здійснює виплату, не зобов'язаний нічого утримувати. Тому, дорогі, якщо ваш ФОП, якому ви здійснюєте виплату, є на окупованій території, під час виплати потрібно утримати 18% ПДФО, 1,5% військовий збір і виплатити за мінусом цих податків. І щодо ознаки в 4ДФ податківці роз'яснюють, ось таку виплату будьте ласкаві показати з ознакою «157».
І чи потрібно самозайнятій особі утримувати. Самозайнята – це є ФОП, у тому числі. Чи потрібно суб'єкту господарювання, чи самозайнятій особі утримувати ПДФО під час виплати доходу ФОПу, місце знаходження чи місце проживання, а отже податкова адреса, є на тимчасово окупованій території? Відповідь в ЗІР: так. З посиланням на п. 38.9, про який я уже сьогодні згадувала, з аргументацією такою, що під час виплати такого доходу, такий дохід не включається до доходу від підприємницької діяльності. Чому? А тому, що підприємницька діяльність на окупованій території є заборонена. Отже, той, хто здійснює виплату, є податковим агентом, має утримати ПДФО та військовий. Якщо цього не зробить, саме на нього буде покладена відповідальність.
Підсумки
Підприємницька діяльність, яка здійснюється на окупованій території, заборонена. Виплата підприємцю, у якого податкова адреса на окупованій території, викликає податкові обов'язки у того, хто здійснює таку виплату. А це суб'єкт господарювання, юридична особа або приватний підприємець. Під час такої виплати слід утримати 18% ПДФО і 1.5% військовий збір і виплатити за мінусом цих податків. Якщо цього не буде зроблено, то штрафні санкції, як на податкового агента, ляжуть на того, хто здійснював таку виплату. І виплата юридичній особі з окупованої території викликає обов'язок заплатити податок на репатріацію, адже в даному випадку буде дохід з території України. Якщо є стара кредиторка, перед тим як платити ФОПу, якщо ця кредиторка це ваша заборгованість ФОПу, то перед тим як її платити зупиніться, не поспішайте, а з'ясуйте, що зараз з цим ФОПом, чим він «дихає» і чи взагалі «дихає». Мається на увазі чи він не виїхав за кордон. Можливо він став резидентом іншої держави. Можливо цей дохід, який ви йому сплатите (цей ваш борг), буде оподатковуватись податками в тій країні, де знаходиться ФОП, а отже, як мінімум, потрібно його поставити до відома. Так само такий ФОП, якому ви хочете здійснити виплату, може уже перебувати або на окупованій території, або припинити підприємницьку діяльність.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.