Ви дізнаєтесь:
- Хто з ФОПів зобов’язаний з 1 серпня сплачувати ЄП
- За яких умов ФОПи мають право і надалі не сплачувати ЄП після 1 серпня
- Про правила сплати ЄСВ після 1 серпня та кому приготуватися до ЄСВ-перевірок
Закон № 3219, який з 1 серпня цього року змінив низку положень Податкового кодексу, не оминув і ті норми, які стосуються порядку сплати приватними підприємцями єдиного податку та єдиного соціального внеску. Тож з’ясуймо, за якими податковими правилами мають працювати ФОПи з 1 серпня 2023 р.
***
Сплата єдиного податку
Ще з 1 квітня 2023 р. на період воєнного стану для платників єдиного податку 1 та 2 групи було передбачено пільгу в частині звільнення від цього податку. Відповідну норму було включено до п. 9.1 підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу.
З 1 серпня цього р. пункт 9.1, яким передбачено пільгу з єдиного податку, залишився без змін. Однак строк його дії обмежили. Безпосередньо у п. 9 вказали, що він діє з 1 квітня 2022 р. до 1 серпня 2023 р. Тобто пільга для ФОП-платників єдиного податку 1 та 2 групи з 1 серпня 2023 р. вже не діє!
Разом з тим, підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ доповнено новим п. 12, де вказано, що для платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок відповідно до пп. 9.1, підлягають скасуванню (анулюванню) суми авансових внесків з єдиного податку, штрафів та пені, які були нараховані податковими органами за відповідні періоди з 1 квітня 2022 р. по 31 липня 2023 р. І, як бачимо, також у новому п. 12 вказано, що податкові зобов'язання зі сплати єдиного податку нараховують таким платникам єдиного податку за періоди, за які фактично сплачено єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку.
Тобто ФОП першої та другої групи однозначно сплачують єдиний податок лише за ті місяці з 1 квітня 2022 р. по 31 липня 2023 р., по яким в податковій декларації вони самостійно визначили нарахування. Податківці не мають права вимагати від ФОПа сплати єдиного податку за вказаний період, якщо він вирішив скористатися пільгою.
А от вже з 1 серпня 2023 р. ФОП першої та другої груп уже повинні сплачувати на загальних підставах єдиний податок.
Нагадаю, що у 2023 році сума єдиного податку складає:
- для ФОП І групи – 268,40 грн на місяць (тобто не більше 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2023 р.);
- для ФОП ІІ групи – 1340,0 грн на місяць, тобто 20% мінімальної заробітної плати станом на 1 січня цього року.
Але є винятки для окремих ФОПів. Мова йде про приватних підприємців на тимчасово окупованих територіях. У новому п. 11 підрозділу 8 розд. ХХ ПКУ передбачено можливість несплати єдиного податку ФОП першої та другої груп, але тільки для певної категорії платників.
З 1 серпня 2023 р. ФОП – платники єдиного податку 1 та 2 груп, податкова адреса яких на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, мають право не сплачувати єдиний податок за період із першого числа місяця, у якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території. Звільнення діє до останнього числа місяця, у якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію. Як бачимо, у п. 11 також вказано, що такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, у якому єдиний податок не сплачено.
Також для таких приватних підприємців, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, податковий орган не здійснює нарахування авансових внесків з єдиного податку. Нарахування проводяться лише за періоди, за які сплачено єдиний податок і відповідні суми податку відображені в декларації платника єдиного податку.
Нагадаю, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, визначено наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 р. № 309.
Ще одна важлива зміна для ФОП 1 та 2 груп. Як відомо, відповідно до п. 8 пп. 298.2.3 Податкового кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на загальну систему, якщо протягом двох послідовних кварталів вони мають податковий борг, який перевищує 3 060 грн. Так от, відповідно до нового підпункту 9-1.4.5 підрозділу 8 розд. ХХ ПКУ з 1 серпня 2023 р. до податкового боргу платників єдиного податку першої або другої групи не включаються суми такого боргу, що виникли за податкові періоди з 1 квітня 2022 р. по 31 липня 2023 р.
Тобто якщо протягом вказаного періоду за платником єдиного податку 1 чи 2 групи обліковувався податковий борг понад 3 060 грн, то це не є підставою для обов’язкової відмови від єдиного податку.
Єдиний соціальний внесок
Положення Закону про ЄСВ з 1 серпня не змінилися. Тобто і надалі діє п. 919 розділу VIII Закону про ЄСВ, згідно з яким тимчасово, з 1 березня 2022 р. до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, приватні підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. Мова йде про всіх ФОП незалежно від обраної ними системи оподаткування, у тому числі 1 та 2 групи платників єдиного податку. Але зрозуміло, що на страховий стаж за пільгові періоди також не варто розраховувати. Як і раніше Законом про ЄСВ передбачено, що такі особи розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, у якому єдиний внесок не нараховували, не обчислювали та не сплачували.
Як бачимо, в оновлених пунктах 9-21 та 9-22 розділу VIII Закону про ЄСВ строк дій мораторію обмежили до 1 серпня 2023 р. Це слід врахувати зокрема ФОП, які припиняють підприємницьку діяльність. Адже вони потрапляють до числа платників ЄСВ, щодо яких не діє мораторій на перевірки з єдиного внеску.
Так у п. 9-23 розділу VIII Закону про ЄСВ вказано, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, установити мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску (крім перевірок, пов'язаних з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця).
Тож не забувайте про те, що у разі припинення підприємницької діяльності може бути як документальна перевірка, так і нарахування штрафних санкцій та пені.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.