Ви дізнаєтесь:
- Про правила видачі розрахункового документа.
- Коли видавати чек при дистанційній оплаті.
- Що робити, якщо оплата прийшла в позаробочий час.
Коли ж видати фіскальний чек у разі відправлення товару поштою, приймання оплати кур'єром, оплати дистанційно або ж оплати у неробочий час? Оскільки загальнообов'язкова фіскалізація стартує вже з 1 жовтня, до цього варто добре підготуватися. Давайте разом нарешті розберемося з цими питаннями.
***
На жаль норми Закону про РРО не є досконалі й момент з видачею фіскального чека та поверненням товару прописані не дуже досконало і через це у платників податків виникає багато питань. Проте на основі основного Закону про РРО, а також офіційних позицій податківців спробуємо розібратися із моментом, коли ж треба передати клієнту фіскальних чек.
Почнімо з аналізу базової статті Закону про РРО, а саме п. 2 ст. 3 Закону про РРО, яка вказує нам, що підприємець, будьте це ФОП чи юридична особа, зобов'язаний надати особі, яка отримує чи повертає товар, отримує чи відмовляється від послуги, включаючи ті замовлення, через які оплата здійснювалась через Інтернет, при отриманні товарів чи послуг розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції. Причому хочу ще раз підкреслити, норма Закону пише «при отриманні товару чи послуги». Отже, для того, щоб розібратися, а коли ж видавати фіскальний чек в залежності від виду платежу, ми мусимо використовувати вказану норму як базову і зафіксувати, що видаємо фіскальний чек при отриманні товару чи послуги клієнтом.
Суть фіскалізації та момент видачі фіскального чека
Хочу наголосити, що реєстратор розрахункових операцій та загалом фіскалізація в першу чергу покликана не зафіксувати, що вам надійшли кошти в готівці чи без готівки, а зафіксувати те, що товар передано. Саме цю інформацію дає нам і законодавство, і численні позиції податківців, які далі у відео ми з вами обов'язково обговоримо. Я б хотів зробити тут важливий насправді проміжний висновок: не важливо як ви відправляєте товар (поштою, кур'єром, приймаєте оплату в точці видачі), це базовий принцип, який полягає в тому, що ми видаємо фіскальний чек у момент отримання товару, при цьому неважливо коли клієнт платив. Звичайно якщо оплата була здійснена саме способом платежу, який підпадає під розуміння розрахункової операції, бо якщо операція не розрахункова, її взагалі не фіскалізуємо.
До речі, а як ви ставитесь до обов'язкової фіскалізації з 1 жовтня? Які труднощі у вас виникають? Обов'язково напишіть про це в коментарі, я постараюсь вам відповісти.
Почнімо обговорювати момент видачі чека у разі відправлення товару поштою. Я знаю питання, які вас хвилюють. Коли вкласти чек – перед відправленням в коробку, чи потім можна відправити його окремо? Але ж гроші ще не прийшли, що робити з цим? А ті гроші, які прийдуть, знімуть комісію, яку суму врахувати? А гроші прийдуть реєстром платежів за декілька посилок одразу, як їх розділити? І на все це маю для вас відповіді. Ми з вами вже проговорили базову статтю Закону, яка визначає, що чек треба передати в момент отримання товару. Але це теорія. Тому для практичного підтвердження цієї інформації варто звернути увагу на позицію податківців. Нині є діючий лист ДПС від 9 листопада 2020 року у формі індивідуальної податкової консультації №4624/ІПК/99-00-07-05-01-06-06. І в цій податковій консультації платник податків запитував податківців коли видати чек при дистанційній оплаті товару та відправлення його поштою. І податківці звернули увагу, що чек не видається на підтвердження оплати за товар, а підприємству, яке отримало оплату, треба формувати чек не в момент коли зайдуть гроші, на це взагалі не варто звертати увагу, а звертати увагу, що чек має бути переданий не пізніше моменту отримання товару. Якраз крайній момент, коли можна передати чек, це момент отримання товару. В такому випадку бізнес має адаптувати свій бізнес-процес таким чином, щоб у момент пакування вкладався паперовий чек або в якій система бізнесу видавала електронний чек в будь-який момент до отримання товару або відправляла чек, коли клієнт отримає одразу товар.
Сума, щодо вказується в фіскальному чеку за наявності комісії
Питання комісії, яку візьме поштовий оператор, теж у контексті РРО неважливе. Ви видаєте фіскальний чек на суму оплати клієнтом, а витрати на комісію враховуйте або не враховуйте, в залежності від своєї системи оподаткування. Зазвичай загальносистемники можуть її відняти, а єдиноподатники зазвичай не можуть. Також не важливо і те, що кошти можуть прийти реєстром зразу за якусь серію посилок, адже вам не потрібно розбивати у звітності детально кожен фіскальний чек, оскільки він формується на фізичну особу, тому ви робите підсумок прибутку з касового апарату, який візьмете у своєму реєстраторі, і відповідно це заносите у звіт.
Що ж робити, якщо оплата нам прийшла у поза робочий час? В такому випадку податківці вже давно не оновлювали свою офіційну позицію й остання їх позиція датується 2020 роком і скоріш за все вона не буде актуальна в сьогоднішніх реаліях. Ми вже з вами обговорювали й посилалися на норму Закону і на лист ДПС у формі ІПК, де вказано, що ми маємо видавати чек не пізніше моменту отримання товару клієнтом. Проте у своїй старій консультації від 2020 року №1032/6/99-00-05-04-01-06/ІПК податківців зазначали, що якщо оплата приходить у неробочий час, в такому випадку фіскальний чек видаємо у наступний день, коли він знову стане робочим і коли відкриється зміна касового апарату. Вважаю, що враховуючи сьогоднішні позиції податківців та законодавства ми взагалі не повинні дивитися на момент оплати, а видавати чек і налаштовувати свої бізнес-процеси по видачі чека таким чином, щоб він був отриманий клієнтом у момент отримання товару.
Чому на це варто звернути увагу? А вся справа у санкції, яка у нас є. Пункт 1 ст. 17 Закону про РРО дає можливість податківцям штрафувати за відсутність фіскального чека у трьох випадках. По-перше, вибиття чека на неповну суму вартості товару чи послуги. Не проведення операції через РРО у фіскальному режимі. Або невидача фіскального чека, навіть якщо він вибитий. Всі ці речі можна перевірити або в момент дотримання товару, або пізніше у форматі документальної перевірки.
Масова фіскалізація почнеться з 1 жовтня. Фіскальний чек клієнту треба видати в момент передачі йому товару. Жоден інший факт оплати, передачі поштовому оператору чи отримання авансу, не так важливий у розумінні законодавства і поточних позицій податківців. Саме в момент отримання товару, у разі контрольної закупки, податківці можуть штрафувати за відсутність фіскального чека. Інакше вони це побачити й перевірити в принципі взагалі не зможуть. Окрім звичайної документальної перевірки, яка підбиває підсумки продаж та звіряє їх з випискою та касовим апаратом.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.