Ви дізнаєтесь:
- Хто матиме право на культивування та/або використання канабісу.
- Хто та як контролюватиме всі етапи обігу канабісу.
- Хто матиме право реалізовувати препарати канабісу в роздріб.
Законодавча база щодо регулювання обігу канабісу
Депутати 13 липня 2023 року підтримали у першому читанні законопроєкт №7457, який має назву «Про регулювання обігу рослини роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни». За проголосувало 267 депутатів. Цей законопроєкт прокладає перший крок на шляху до легалізації медичного канабісу. Оскільки голосування відбулося лише в першому читанні, то треба розуміти, що законопроєкт ще чекає друге читання та підписання президентом. Як показує практика, деколи це може відбутися дуже швидко, а в інших випадках навпаки тягнутися роками. Крім того, досить часто те, що ми бачимо в перших редакціях закону та те, що виходить зрештою, коли закон прийняли, теж може дуже відрізнятися. Тому враховуючи всю цю інформацію переходимо до аналізу поточної редакції закону.
Закон про легалізацію медичного канабісу не буде окремим нормативно-правовим актом, а вносить зміни в існуюче законодавство, зокрема у два ключових закони, а саме: основ законодавства України про охорону здоров'я та Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини й прекурсори». Закон не дає можливості вирощувати канабіс будь-якій організації та здійснювати роздрібний продаж цієї рослини, а навпаки ретельно описує процедури вирощення, його обліку та обігу, а також дозволяє використовувати канабіс виключно у медичних цілях. У ст. 12 Закону «Про наркотичні засоби, психотропні речовини й прекурсори» буде внесено норму, яка дозволяє обіг канабісу, тобто рослини роду коноплі, для медичних цілей, а також у науковій та науково-технічній діяльності. При цьому акцентується увага на тому, що такі виробництва, медичні та науково-дослідні організації, будуть зобов'язані забезпечити контроль та простежування обігу канабісу на всіх його етапах використання. Тобто, як бачимо, закон визнає те, що немає ані мети роздрібного продажу, ані мети розваг, ані будь-якої іншої комерційної мети, крім медичної та наукової.
Право на здійснення діяльності з культивування та/або використання канабісу
У ст. 15 Закону «Про наркотичні засоби, психотропні речовини й прекурсори» буде внесено положення, яке визначатиме, що первинним вирощенням канабісу на території України зможуть займатися виключно юридичні особи, будь-якої форми власності. Тобто йде мова і про приватні, і про комунальні, і про державні організації. Проте обов'язково потрібно буде отримувати ліцензію на певну квоту вирощення рослини. Фізичні особи – підприємці не зможуть займатися таким видом діяльності, їм ліцензії видавати не будуть. Водночас прикінцеві положення Закону про легалізацію медичного канабісу вносять положення, що з дня набрання чинності Закону про легалізацію медичного канабісу й аж до 1 січня 2033 року встановлюється нульова квота на ввезення рослин роду коноплі, що означає повну заборону імпорту рослини з-за кордону. Допускаються до ввезення лише готові до використання медичні засоби на основі цієї рослини. У сукупності обговоренні норми дають можливість зробити проміжний висновок, що вирощування рослинного роду коноплі на території України зможуть легально здійснювати агропідприємці, які отримали ліцензію від Кабміну. Причому вони не будуть мати жодних іноземних конкурентів, оскільки імпорт рослини буде заборонений до 1 січня 2033 року, тобто на 10 років від сьогоднішнього моменту.
Методи забезпечення простежуваності всіх етапів обігу канабісу
Стаття 12 Закону «Про наркотичні засоби, психотропні речовини й прекурсори» буде визначати базові принципи обігу рослини «медичного канабісу» від моменту вирощення до його кінцевого споживання. Зокрема агропідприємства будуть зобов'язані наносити штрих-код на кожну партію та одиницю фасованої продукції, кожен крок переміщення продукції буде фіксуватися в електронному реєстрі, а безпосередня передача лікарських засобів, які виготовлені на основі сортів рослини роду коноплі для медичних цілей буде відбуватися виключно за призначенням лікаря, за електронним рецептом. Згідно п. 1 ст. 17 Закону «Про наркотичні засоби, психотропні речовини й прекурсори» виключно Кабінет міністрів зможе визначати квоти на вирощування рослини й ліцензії будуть видаватися агропідприємствам, юридичним особам, якраз на основі заповнення цих квот, в залежності від попиту. Крім того, безпосереднє постачання рослини може бути здійснене не лише медичним закладам, а й науково-технічним закладам. Проте такі заклади теж мають мати спеціальну ліцензію на ці дослідження, які окремо буде видавати Кабмін.
Роздрібна торгівля медичним канабісом
Ще раз повторюю, що постачання канабісу комерційним організаціям і надалі заборонено. Проте роздрібну торгівлю медичного канабісу зможуть здійснювати аптеки. Стаття 27 згаданого Закону передбачатиме, що фізичні особи зможуть придбати медичний канабіс виключно за наявності електронного рецепта, а реалізацію рослини зможуть здійснювати аптеки, які мають ліцензію, причому безпосередньо продажу можна буде зробити тільки після пред'явлення електронного рецепта. Конкретні форми обліку, електронні реєстри, технічні засоби для цього обліку, форми та бланки ліцензії, та інші уточнюючі моменти Закону про легалізацію медичного канабісу Кабінет Міністрів має розробити протягом трьох місяців, з моменту набрання чинності цього закону, після того коли його приймуть. Звичайно дата набрання чинності закону невідома та зможе бути відома лише після того, коли закон підпише президент.
Депутати здійснили перший крок до легалізації медичного канабісу, проголосувавши законопроєкт №7457. Внаслідок цього законопроєкт не з'являться кофішопи, як про це можна зустріти інформацію в мережі Інтернет. Законопроєкт пропонує встановити квоти для вирощування канабісу саме у медичних цілях. Вирощувати канабіс зможуть, як приватні, так і державні чи комунальні юридичні особи, але вони будуть зобов'язані отримувати на це ліцензію від Кабінету міністрів. Далі рослину зможуть постачати в медичні заклади чи науково-технічні заклади. Кожна вирощена рослина має позначатися штрих-кодом, а її переміщення буде відмічатися в електронному реєстрі.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.