Ви дізнаєтесь:
- Хто та які податки може не сплачувати під час дії ВС.
- За яких умов можна не сплачувати податок на нерухомість та плату за землю.
- Яку перевірку та за яких умов можуть провести під час дії ВС.
Періоди дії воєнного стану та «воєнні» пільги
Воєнний стан було введено 24 лютого 2022 року, з початку повномасштабної війни, і з того моменту його вже продовжували шість разів. Графік продовження воєнного стану на території України можете бачити на слайді. Воєнний стан – це є особливий правовий режим, через який впроваджується низка обмежень, але також було і запроваджено низку пільг та ці пільги були включені у наше законодавство у зв'язку з воєнним станом. По суті, якщо ми зараз будемо переглядати велику кількість законодавчих актів, то майже в кожному з них є норма у прикінцевих положеннях, яка говорить певне «але». Якраз це «але» стосується воєнного стану. Зараз поступово проговоримо кожну з цих «але», які ще досі діють, щоб ми розуміли, які пільги працюють сьогодні.
Законодавчі норми щодо сплати/не сплати податків під час дії ВС
Почнемо зі сплати податків та подачі звітності. Станом на зараз фактично для всіх податків та звітів пільг не залишилося. Тобто треба платити вчасно та подавати звіти вчасно. Якщо цього не зробили, будуть нараховані штрафні санкції. Нагадаю, що обов'язок платити податки та подавати звітність повернули законопроєкт №7360, який було прийнято 12 травня 2022 року, і він став Законом №2260. З 1 серпня 2022 року податківці мають право застосовувати штрафні санкції, якщо ви не подали звіт вчасно або не заплатили вчасно податки, але є три винятки. По-перше, ФОПи, незалежно від того, яка в них система оподаткування, мають право не платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Ця норма діє і сьогодні, а також в законодавстві прописано, що буде діяти протягом 12 календарних місяців після завершення воєнного стану. По-друге, ФОПи на першій та другій групі мають право не платити єдиний податок. По-третє, якщо платник податків немає можливості виконувати свої податкові обов'язки через форс-мажорні обставини, то він має право подати заяву в податкову. Якщо податкова схвалить таку заяву платника податків, то йому надається відстрочка зі сплати податків та з подачі звітності до того моменту, поки у нього не зміняться обставини й він не отримає можливості платити податки. Всі решта податків, типу ПДВ, акциз, податок на прибуток, ПДФО, військовий збір чи інші податки, пільг більше не мають.
Умови звільнення від сплати податку на нерухомість та плати за землю
Проте зовсім нещодавно, 6 травня 2023 року, набув чинності Закон, що вносить корекцію у сплату податку по нерухомості та плату за землю. Якщо земельні ділянки перебувають у консервації, заміновані чи непридатні для використання платником податку на землю, він має право не платити такий податок.
Що стосується податку на нерухомість. За об'єкти, що знаходяться на території активних бойових дій або тимчасово окупованих ворогом, за знищені об'єкти внаслідок бойових дій чи частково пошкоджені об'єкти, платники податків на нерухомість також звільнені від сплати податку. Для платників податків, які вже подали звіти, передбачена можливість уточнити податкові зобов'язання шляхом подання уточнюючого звіту і саме таким чином отримати звільнення від сплати, як податку на нерухомість, так і плати за землю.
Нові терміни реєстрації ПН та штрафи за їх несвоєчасну реєстрацію
Також з 8 лютого діє Закон №2876, який трішки підкоригував порядок роботи із податком на додану вартість під час дії воєнного стану та 6 місяців після його завершення. Ну, по-перше, продовжено граничні терміни реєстрації податкових накладних. Якщо говорити про накладні, які складені з 1 по 15 число місяця, то їх реєстрацію продовжено на 5 календарних днів, а для накладних, які складені з 16 до останнього числа місяця – на 3 календарні дні. Крім того, також зменшені й штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. Діяли штрафи 10, 20, 30, 40, 50%, а тепер діють штрафи 2, 5, 10, 15, 25% від суми ПДВ.
Ми вже з вами обговорювали Закон №2260, який повернув сплату податків, і також цей Закон задав правила категорію на податкові перевірки. Згідно ст. 69.2 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ зараз можна проводити без обмежень два типи перевірок: фактичні та камеральні перевірки. Також частково відновлено документальні позапланові перевірки, але лише за обмеженою кількістю підстав ці перевірки можна проводити. Серед підстав коли можна проводити документальні перевірки, це заява платника податків, це неподання декларації про трансфертне ціноутворення, це у разі порушення валютного законодавства або, наприклад, через реорганізацію юридичної особи, чи закриття постійного представництва або філії. Також у разі, якщо платник податку відшкодовує з бюджету ПДВ понад 100 000 грн можна провести перевірку. У разі порушення при здійсненні контрольованих ЗЕД операцій. У разі отримання інформації з-за кордону про порушення податкового законодавства платником податків та якщо нерезидент веде господарську діяльність через постійне представництво на території України, за цих підстав можна провести позапланову документальну перевірку. Потенційно ці правила можуть підкоригувати законопроєкт №8401, яким планується повністю повернути податкові документальні перевірки, крім фактичних та камеральних, які вже діють. Але поки що цей проєкт закону не прийняли. Якщо його приймуть, то з 1 липня нам повністю всі види перевірок повернуть і буде діяти повний комплекс податкових перевірок.
Застосування санкцій щодо застосування РРО під час дії ВС
Крім того, законопроєкт №8401 можуть скасувати спецгрупу 2% для юридичних осіб та для ФОПів. Не варто забувати також і про багато скандальну пільгу стосовно фіскалізації. А саме у п. 12 «Прикінцевих положень» Закону про РРО передбачено, що штрафні санкції за відсутність РРО чи за порушення з РРО не застосовуються. Податківці продовжують наполягати, що норма прописана некоректно та штрафи можуть застосовуватися, але коли війна закінчиться, за той період, коли були вчинені порушення. Законопроєкт №8401 може скасувати цю пільгу вже з 1 липня 2023 року.
Не можна не згадати також і про трудове законодавство. Стаття 6 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах дії воєнного стану» зупинила дію ст. 73 КЗпП, а це означає, що ми зараз не можемо мати вихідних, інших ніж неробочі дні, тобто субота і неділя. Святкові дні зазвичай не вважаються вихідними якраз через цю норму. Стаття 12 Закону «Про організацію трудових відносин» дозволяє відправляти працівника за його заявою у відпустку без збереження заробітної плати. Наступна, стаття 13 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», дозволяє робити призупинення дії трудового договору допоки діє воєнний стан. Крім того, варто згадати, що з 19 липня 2022 року у ст. 119 КЗпП було внесено зміни, якими дозволено не зберігати заробітну плату мобілізованим працівникам. Тобто її можна і не нараховувати, і не виплачувати, а от робоче місце роботодавець зобов'язаний зберегти.
Підсумки. Продовження воєнного стану тягне за собою юридичні та бухгалтерські наслідки для бізнесу. По-перше, ФОПи мають право не платити ЄСВ незалежно від системи та групи оподаткування. ФОПи на першій та другій групі мають право не платити єдиний податок. Будь-які підприємства, і ФОП, і юридичні особи, мають право подати заяву про неможливість сплати податків через форс-мажорні обставини. І якщо податкова його ухвалить, то відповідно отримати відстрочку у сплаті податків. Строки реєстрації податкових накладних на пару днів збільшено, а штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкового накладних суттєво зменшено, майже вдвічі. Також почало діяти звільнення від сплати податку на нерухомість та плати за землю, якщо такі об'єкти постраждали внаслідок бойових дій. Крім того, досі діє мораторій на документальні перевірки, хоча фактичні перевірки, а також камеральні перевірки, можуть проводитися без обмежень. Щодо трудового законодавства, то через воєнний стан скасовано вихідні, однак дозволяється відправляти працівників у неоплачувану відпустку або ж, наприклад, призупинити дію трудових відносин. Допоки будуть продовжувати воєнний стан ті чи інші норми в законах, які мають свої «але» через воєнний стан, будуть діяти.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.