Ви дізнаєтесь:
- Про граничний строк подання звітності ФОП на загальній системі.
- Як створити Додаток ЄСВ 1 в електронному кабінеті.
- Про правила та нюанси заповнення Додатку ЄСВ 1 за 2022 рік.
В цьому році ФОП на загальній системі оподаткування отримали період звітування аж до 1 травня поточного року. Разом з поданням декларації про майновий стан, вони будуть заповнювати й додаток ЄСВ. Розгляньмо нюанси заповнення даного додатку.
Строк звітування та склад звітності ФОП на загальній системі
Заходимо в електронний кабінет Державної податкової служби України. Натискаємо «Вхід», обираємо свій цент акредитації. Я обираю свій.
Обираємо ключ. Обрали. І вводимо пароль.
Натискаємо кнопочку «Зчитати». Ключ успішно завантажено. Входимо в електронний кабінет платника податків.
Тепер, для того, щоб заповнити декларацію ми натискаємо «Введення звітності». Тут ми з вами повинні обрати звітний період, для ФОПів загальної системи оподаткування це 2022 рік. І вибираємо у даній осередок саме період «рік». «Створити».
Обираємо категорію «Прибуток» і тут ми бачимо форму декларації: «Податкова декларація про майновий стан і доходи». Граничний термін звітування до 02.05.2023 року. Натискаємо на дану декларацію. Номер однотипного документа в періоді у вас буде «1».
Далі перевіряємо, що в мене є вже заповнена податкова інспекція моя. Якщо вона у вас не заповнена, ви вибираєте ту податкову інспекцію, до якої ви відноситесь і звітуєте.
Далі. Якщо ми розглядаємо з вами додаток ЄСВ, ми можемо обрати цей додаток ось внизу і натискаючи тут обрати, ставлячи тут галочку, вже цей додаток буде автоматично додано, ми до нього можемо зайти. Але якщо ви забулись і не поставили галочку ось навпроти цього додатку, нічого страшного, подивімось як це буде виглядати. Ми натискаємо «Створити» і ось створена податкова декларація про майновий стан і доходи. Нам цікаво зараз розглянути особливості додатка ЄСВ 1.
Переходимо у вкладку «Додатки» і натискаємо на «+». І ось тут ми знову можемо побачити наш додаток ЄСВ 1. Обираємо, натискаємо додати.
Дані, що вносяться в Додаток ЄСВ1 автоматично
Бачимо додаток ЄСВ. Він вже трошки заповнений автоматично з ваших даних, які є в електронному кабінеті платника податків. Це реєстраційний номер, якщо немає, то серія та номер паспорта, прізвище, ім’я, по батькові ФОПа. Тип декларації: звітна за 2022 рік. В рядочку 4.1 не заповнюємо, тому що це не довідкова, а являється саме звітна. «Дата державної реєстрації припинення або дата подання до контролюючого органу заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску», ми нічого тут не ставимо. Код основного виду економічної діяльності поставився автоматично, знову з моїх даних, облікові дані платника, затягнувся даний код. Номер розрахунку в періоді ми з вами не ставимо. Чому? Ви можете подивитися на посилання 3, побачите, що тут заповнюється фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність або членами фермерського господарства у разі повторної державної реєстрації припинення або повторного подання до податкового органу заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску протягом одного звітного періоду. Тому ми нічого не проставляємо. Що ми будемо з вами проставляти? Це тип платника та період перебування. Якщо фізична особа – підприємець загальної системи оподаткування перебувала весь 2022 рік, ми ставимо тут якраз цей період.
Обираємо період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року. Якщо ж фізична особа – підприємець змінювала систему оподаткування, була на спрощеній системі, а потім перейшла знову на загальну, то буде стояти переривання дати, наприклад, з 01.01.2022 по 01.07.2022 і з десятого місяця знову фізична особа стала на загальній системі, значить з 01.10.2022 по 31.12.2022. Тоді буде заповнено два рядки даної фізичної особи на загальній системі оподаткування. Далі. «Тип форми», ми нічого не ставимо, тому що у нас звичайна форма, додаток ЄСВ. І проставляємо код категорії, другу колонку. Для фізичних осіб на загальній системі оподаткування це буде «5». Де ми можемо це побачити? Виноска 7, код категорії, і бачимо, фізичні особи – підприємець на загальних підставах. Після того як ви поставили код категорії «5» тут заповнюємо далі стовпчик 3 «Сума чистого доходу (прибутку)». Нагадаю, що фізичні особи на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ зі свого чистого прибутку і саме, на що наголошує податкова, повинні сплачувати ЄСВ з чистого прибутку за кожний місяць. Тому чистий прибуток за січень місяць ми дізнаємося з книги обліку доходів і витрат. Наприклад, це буде в нас 6500, мінімалка, ми ставимо 6500. Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини. 6500 це є мінімальна заробітна плата, тому ми її дублюємо, показуємо. Автоматично поставилося 22% і поставилася сума ЄСВ, яку я повинна заплатити за січень місяць як фізична особа на загальній системі оподаткування. За лютий місяць, наприклад, фізична особа отримала дохід зі своєї книги обліку доходів і витрат у розмірі 4 000. Але що нам говорить ПКУ? Ми можемо отримати суму чистого доходу, але сплатити ЄСВ, якщо фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування отримала дохід за місяць, має не менше ніж з мінімального страхового внеску. А мінімальним страховим внеском є мінімальна заробітна плата. Так? З мінімальної заробітної плати. Тому ми тут пишемо 6500 і ставимо знову 1430 ми повинні заплатити за лютий місяць. З березня місяця ми маємо пільгу, так звану «воєнну пільгу», тому фізична особа – підприємець може не сплачувати далі ЄСВ за себе. Якщо вона приймає це рішення, то далі не буде заповнювати нічого по собі. Просто може заповнювати «5», «0», «0», «22», «0». Все. Так само ми будемо з вами вчиняти якщо фізична особа – підприємець була офіційно працевлаштована на роботу і за неї сплатили не менше ніж мінімальний страховий внесок на офіційній роботі. Тоді знову так за квітень місяць ми заповнюємо категорію, показуємо, що у нас «0». Показуємо суму доходу з якої «0». 22%. І знову таки «0».
Ще один нюанс, фізична особа – підприємець може за певний місяць отримати й мінус свого прибутку, тобто працювати у збиток. Що тоді? Збиток ви не показуєте, але тоді ви просто залишаєте рядок незаповненою і можете не сплачувати ЄСВ з вашого збитку. Але нагадаю, якщо ви отримали хоч одну копійку прибутку, ви повинні сплатити мінімальний страховий внесок, а саме з 6500 ставимо 22% і сплачуємо 1430. Знову ж таки, теж нюанс, що з жовтня місяця в нас збільшилась мінімальна заробітна плата, тому якщо буде копійка доходу у нас отримана в жовтні місяця, то тут буде мінімальний страховий внесок з суми 6700. Заповнюємо й отримуємо мінімальний страховий внесок 1474. По даним даної таблички ми бачимо яку суму всього ЄСВ ми повинні з вами заплатити за цей рік.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.