Ви дізнаєтесь:
- Що таке е-гроші та хто зможе відкривати е-рахунки.
- Хто матиме доступ до інформації про рух е-грошей.
- На що можна використовувати е-гроші.
Законодавчі зміни щодо обігу електронних грошей
Сьогодні будемо говорити про новий закон, який дозволяє обіг електронних грошей. 31 січня 2023 року опубліковано Закон №2888, який вносить зміни в податкове законодавство, а також в серію інших нормативно-правових актів, що стосуються регулювання електронних грошей і ці зміни дозволяють обіг електронних грошей. Таким чином будь-яке підприємство, ФОПи, організації, Державні органи зможуть мати рахунки в електронних грошах і Закон має набрати чинності повністю з 1 квітня 2023 року.
Визначення поняття електронних грошей дає нам Закон про платіжні послуги у статті 1 і там йдеться наступне: електронні гроші це одиниці вартості, що зберігаються в електронному вигляді й вони випущені одним емітентом з метою виконання платіжних операцій, які приймаються іншими особами аніж емітент цих грошей, і вони є грошовим зобов’язанням емітенту електронних грошей. Якщо взяти й пояснити простими словами, то виглядає так, що є фінансові організації, які мають ліцензії Національного банку України й вони зможуть випускати електронні гроші, будь-яке підприємство зможе відкрити обліковий запис в таких фінансових організаціях і приймати платежі електронними грошима, а також робити платежі електронними грошима.
Важливо не плутати електронні гроші із криптовалютою, оскільки вони мають різний технологічний процес випуску цих валют. Серед основних ознак, які відрізняють криптовалюту та електронні гроші наступні. Крипто валюта в основному децентралізована, а от електронні гроші чітко централізовані, оскільки їх випускає конкретна фінансова організація, яка має ліцензію Національного банку України. Також електронні гроші в основному стабільні й мають одну вартість, тоді коли криптовалюта, вона волатильна (сьогодні може вартувати одну ціну, завтра зовсім іншу, та і взагалі, навіть кожної хвилини вартість криптовалюти може мінятися). Ну і звичайно, ключова ознака полягає в тому, що зараз електронні гроші вже по суті легалізовано в Україні, тоді як криптовалюта поки що чекає своєї легалізації.
Доступ до інформації про наявність рахунку в е-грошах та рух коштів по ньому
Основна зміна, яку зробив Закон №2888 полягає в тому, що по суті тепер всюди в законодавчих актах де є згадка про банківський рахунок, паралельно із цим є згадка про електронні гроші. Наприклад, ми всі дуже добре знаємо, що податківці мають право мати інформацію про наявність або відсутність банківського рахунку підприємства, так само тепер податківці будуть мати інформацію про наявність або відсутність рахунку в електронних грошах будь-якого підприємства. За рішенням суду податківці до речі зможуть отримати й інформацію про рух коштів по такому як банківському рахунку, так і рахунку в електронних грошах. Тобто як ви бачите тепер права і на банківський рахунок і на рахунок в електронних грошах у податківців будуть однакові.
Крім того, варто закцентувати, що згідно зі статтею 69.2 ПКУ фінансові організації при відкритті рахунку в електронних грошах будуть зобов’язані повідомляти податкову про відкриття такого рахунку.
Очевидно, що будь-яке підприємство та і ФОПи зможуть робити оплати в електронних грошах, тобто мати витрати, а також зможуть отримувати платежі в електронних грошах і все це потрібно буде відображати у податковій та бухгалтерській звітності. До речі, і податковій, і казначейству дозволяють теж відкривати рахунок в електронних грошах, а це означає, що податок теж можна буде сплачувати в електронних грошах. Тобто буде витрачатися не фіатна гривня, а та валюта, яка буде на певній фінансовій організації еквівалентом до реальних грошей.
Умови накладення арешту на е-рахунок
Також треба розуміти, що якщо у підприємства виникають борги по сплаті податків або підприємство просто програє суд і в наслідок цього в нього відкривається виконавче провадження, то арешти накладаються в тому числі й на звичайний банківський рахунок, і на рахунок в електронних грошах.
Підсумки. Використання електронних грошей буде повністю легалізовано з 1 квітня 2023 року, коли Закон набуде чинності. Можна буде відкривати рахунок в електронних грошах, як здійснювати оплати, так і приймати оплати в електронних грошах. Крім того, навіть можна буде оплачувати податки за допомогою електронних грошей. Електронні гроші не варто плутати з криптовалютою, оскільки у них зовсім різна технологія створення цих грошей і їх емітентування.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.