Ви дізнаєтесь:
- У яких випадках можна зберігати пальне без ліцензії та інших дозволів.
- Який обсяг зберігання пального необхідно декларувати.
- Про відповідальність за порушення правил зберігання пального.
Законодавчі новації щодо зберігання пального у 2023 році
Нарешті ми отримали законодавчі зміни, які так довго обіцяли наші законодавці, із розв'язанням проблеми зберігання пального. Отже, будь ласка, на екран. Закон №2836 додав роз’яснення до базового закону, зокрема Закону №481, який регулює питання ліцензування, зокрема щодо зберігання пального. Зверніть, будь ласка, увагу, що особливий порядок, про який я хочу розповісти, стосується тимчасового періоду, на період дії воєнного стану та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування. І попри розпіарений проект, що зараз все дуже буде легко, подивімось, чи дійсно, насправді це виявляється таким простим.
Отже, маємо доволі просту норму, яка внесена до ст. 18 Закону №481. Норма наступна. Якщо я зберігаю пальне до 2000 літрів, я можу це робити без жодних дозвільних документів (ані ліцензій, ані інших документів дозвільного характеру). Просто каністра, генератор і пальне. Якщо ж в мене зберігання перевищує зазначену межу, мені необхідно отримати дозвільний документ. Цей дозвільний документ є особливою декларацією, яка надається безкоштовно, але в цій декларації зазначається відповідна інформація про те, що я зберігаю пальне. Також звертаю увагу, що поділ до 2000 літрів і більше 2000 літрів стосується конкретних аспектів зберігання пального. По-перше, 2000 літрів стосується кожного об’єкту, який забезпечений електрогенераторною установкою. І припустимо, якщо в мене є 10 точок, на яких знаходяться 10 електрогенераторів, в мене може бути 10 точок по 2000 літрів. Наступний важливий момент, який я також маю дотримуватися, те, для чого я зберігаю це пальне. А зберігати я його повинна тільки для заправляння електрогенераторних установок. Отже, якщо до моєї місткості зі зберігання під’їде, наприклад, автопогрузчик або якась моя автівка і захоче заправитися, я не зможу це зробити. Тобто на кожній бочці, на кожній ємності, де зберігається це пальне, я маю повісити такий ярличок «виключно для електрогенераторної установки». І тоді вимоги ст. 18 Закону №481 будуть дотримані.
Декларування при зберіганні пального обсягом більше 2000 літрів
Ну що, пройдімось по тому, як нам треба подати декларацію. Нагадаю, що вона подається у випадку, коли на кожному місці зберігання для електрогенераторної установки я планую зберігати ємність більше ніж 2000 літрів. Форма декларації довільна. Способи її подання будь-які. Це може бути й пошта, і електронний вигляд, і подання наочно. Також порядок подання відсилає нас до ст. 42 ПКУ. А що ж показується в декларації? Наскільки складно буде скласти її за такою довільною формою? Впевнена, що зробити це буде дуже і дуже легко, адже у декларації подається інформація про суб’єкта господарювання і подається інформація про місця зберігання. Щодо суб’єкта господарювання маємо розшифрувати всі показники нашої організаційно-правової форми, найменування, ЄДРПОУ, місцеперебування і так далі, якщо ми юридична особа. Або прізвище, власне ім’я, по батькові, ідентифікаційний номер і інші облікові та ідентифікаційні дані, якщо ми є ФОПом і фізичною особою. А щодо місць зберігання, подаємо тільки інформацію про загальну місткість резервуарів та ємностей, які використовуються для зберігання пального, а також їх фактичне місцеперебування. Впевнена в тому, що скласти таку декларацію в довільній формі буде дуже і дуже не складно. І, як бачимо, маємо широкий спектр способів її подання.
Коли ми вже можемо зберігати пальне, якщо ми плануємо зберігати більше ніж 2000 літрів? Як зазначається у ст. 18 Закону №481, ми можемо це робити з моменту подання декларації, а подається вона до територіальних органів центральної влади, що забезпечують державну податкову політику, отже до податкової служби. Тому, будь ласка, контролюйте дуже ретельно момент передачі цієї декларації до податкової, тому що саме з цього моменту ми маємо право на зберігання. Ну звісно йдеться про тих, хто буде зберігати великі обсяги.
Відповідальність за порушення правил зберігання пального
Не забув законодавець і про відповідальність, адже в тій самій ст. 18 Закону №481 зазначається, що у випадку того, коли будуть знайдені факти зберігання суб’єктом господарювання пального у великих обсягах, тобто понад обмеження законодавче у 2000 літрів, але без отримання ліцензії або за відсутності належним чином поданої декларації, буде передбачатися повна відповідальність, яка передбачається самим законом. За відсутність, зберігання без ліцензії. А в такому випадку йдеться про вже такий дуже розпіарений штраф в 500 тис. грн. Отже, будь ласка, контролюйте місця де ви будете зберігати своє пальне й обов’язково не порушуйте порядок цільового використання. Ну а якщо раптом вам знадобиться із цієї ж ємності заправити не тільки електрогенератор, а й інше обладнання, яке потребує заправляння, я щиро раджу вам отримати все ж таки ліцензію на зберігання. Нагадаю, що для власних потреб вона може бути отримана за спрощеною процедурою. Інформація, яка подається у заяві майже повторює інформацію, яку ми маємо подати в декларації, згаданій, новітній, за Законом №481. І коштує така ліцензія всього 780 грн на одне місце. Але придбавши ліцензію на зберігання ви зможете не хвилюватися щодо того, що саме ви будете заправляти з вашої ємності, або електрогенератор, або інше обладнання. Тому врахуйте це, будь ласка, у своїй роботі й не помиляйтеся.
Підсумки. Законодавець передбачив можливість зберігати пальне без ліцензій і інших дозволів. Якщо пальне зберігається у ємностях більше ніж 2000 літрів, треба подавати декларацію за довільною формою. Ця декларація є альтернативою ліцензії. Але за умови такого без ліцензійного, без деклараційного або деклараційного зберігання, ми маємо з вами використовувати пальне виключно для заправляння електрогенераторів. Тому якщо у вас є необхідність заправляти не тільки електрогенератор з однієї тієї самої ємності, будь ласка, беріть все ж таки ліцензію на зберігання.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.