Ви дізнаєтесь:
- Хто встановлює обмеження щодо представництва від імені юрособи.
- На якій підставі та яким чином визначається особа-виконавець функцій керівника.
- Чи потрібно оформити трудові відносини з особою, яку установчими документами визначено виконавцем функцій керівника.
Причини відсутності керівника
Як підготуватися до запланованої тимчасової відсутності керівника. Тобто та ситуація, коли ми розуміємо, знаємо, що він піде у відпустку або він планує піти на лікарняний, або йде на лікарняний, скажімо, не терміново, коли може своїм розпорядчим рішенням, наказом, розпорядженням прийняти рішення щодо того, хто буде виконувати його функції. Ми всі знаємо, коли реєструється підприємство в реєстр вносяться дані про керівника. В реєстрі можуть бути дані про керівника, а також обмеження, які є у цього керівника. Звичайно, що ці обмеження залежать від акціонерів, власників, учасників, які надають ці повноваження, обирають директора, наприклад, протоколом зборів або рішенням єдиного учасника, обрали керівника. Йому можуть або надати всі повноваження виконавчого органу, всі повноваження по управлінню, тобто без якихось обмежень, без довіреності, без обмежень зазвичай так у статуті пишуть, діє керівник. Або це можуть певні бути обмеження. Наприклад, обмеження по сумі договору. Обмеження по певним діям, наприклад, керівник може укладати або укладає тільки зі згодою рішення там засновників, учасників, тільки за умови наявності цього рішення може укладати там правочин з банком, ну приклад, брати кредити, наприклад, з банком. Тобто ці моменти можуть бути відображені в реєстрі, ці обмеження можуть бути зазначені в реєстрі. Крім цього ці обмеження повинні бути зазначені в статуті. От ми читаємо слайд, до ЄДР вносяться дані про посадових осіб, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, та осіб, які мають право вчиняти дії від імені товариства без довіреності, в тому числі підписувати договори. Крім того, до ЄДР вносяться дані про наявність обмежень щодо представництва від імені особи. Це те як раз, про що я зараз сказала, ці обмеження. Але для того, щоб вони в реєстрі з’явилися, ці обмеження, вони повинні бути в статуті.
Внесення даних про особу, що виконуватиме функції керівника
В статуті відразу можна визначити, вже при реєстрації або згодом внести зміни до статуту, зробити нову редакцію статуту, хто буде виконувати функції керівника на той час, коли директора немає. І незалежно від того він пішов у відпустку, він на лікарняному зараз або він зник, завжди можна передбачити в статуті хто саме під час відпустки директора повинен виконувати його обов’язки. Або може бути вказано, що особу, яка буде виконувати, визначить власник, загальні збори учасників. Як на мене, простіше відразу внести до статуту інформацію про те, хто буде виконувати. І цю інформацію відразу внести до Єдиного державного реєстру. Другий абзац нашого слайда, до реєстру можна внести не тільки керівника, а ще певну особу, це може бути заступник, це може бути там і інша якась особа, яка буде виконувати функції керівника на час його відсутності. Повірте мені, якщо ви в статуті й в реєстрі це одразу зробите, ви настільки собі полегшуєте життя і надалі у вас не виникатиме питання щодо того: а хто ж, а як призначити. Ну звичайно якщо запланована відсутність керівника, звичайно це не проблема. Але якщо керівник зненацька пішов на лікарняний, він в такому стані, що він не може прийняти рішення, це ж треба потім учасників, власників, акціонерів, їм потрібно збиратися, приймати якісь рішення для того, щоб в реєстр внести якусь особу. Це потрібно це рішення нотаріально посвідчити. Тобто це цілий пласт питань, які потрібно буде вирішувати в дуже швидкому темпі. Звичайно особливо коли це буде підходити там час підписання якихось важливих документів, можливо звітів і так далі. Тобто це набагато простіше зробити відразу. І зараз зробити, внести ці відомості для того, щоб потім, в якійсь критичній ситуації не робити цього швидко і не розв'язувати ці проблеми поспіх. Функції керівника, директора буде виконувати власник, учасник, або там один з учасників, для цього, я відразу скажу, не потрібен трудовий договір. Тобто ми цього власника, учасника (засновника) ми не приймаємо до штату, не виплачуємо заробітну плату і це не буде порушенням ні трудового, ні іншого законодавства.
Підстава для виконання управлінських функцій визначеною особою
Тепер дивимося які норми Господарського кодексу дозволяють ось таке управління від імені підприємства можуть управляти власники або учасники. Стаття 128 ГКУ, вона говорить про те, що громадянин здійснює управління заснованим ним приватним підприємством безпосередньо або через керівника, який наймається за контрактом. Ми читаємо, що через керівника, якщо є керівник, або безпосередньо, тобто саме громадянин, який заснував це приватне, може на підставі ст. 128 ГКУ управляти своїм підприємством.
Далі є ст. 65 ГКУ, яка нам дозволяє такий варіант управління застосовувати для от товариств з обмеженою відповідальністю. Управління підприємством (а ми казали, що підприємство дорівнює товариству, і я пояснювала на попередньому слайді чому) здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту чи інших установчих документів. Тобто, знову ж таки, як у ст. 128, теж саме, власник здійснює або через керівника, або безпосередньо. Це дуже хороша норма, але зверніть увагу «відповідно до статуту чи інших установчих документів». Тобто для того, щоб використати такий спосіб управління, потрібно щоб відповідна норма, відповідне врегулювання з’явилося у статуті, в установчих документах. Ми також знаємо, що закон про бухгалтерську звітність, Закон №996, також дозволяє власнику відповідно до законодавства та установчих документів, безпосередньо підписувати документи. Також ця норма закону про це говорить.
Приклади норм установчих документів, що дають підстави для виконання функцій керівника
Для здійснення власником безпосереднього управління необхідно закріпити в Статуті таку можливість. Ми казали відповідно до установчих документів, відповідно до статуту. Як це зробити? Дуже простий приклад. В статуті просто таку умову викладаємо, що учасник товариства в разі прийняття відповідного рішення зборами учасників товариства здійснюватиме управління товариством з усіма повноваженнями керівника без укладання трудового договору. Для того, щоб реалізувати цей момент, в протоколі зборів учасників, тобто спочатку в статуті воно повинно бути, в протоколі зборів учасників чи в рішення єдиного учасника повинно бути визначено наступне: з такої-то дати такий-то учасник (певна дата, певний учасник, один з учасників, це мається на увазі якщо їх декілька) брати на себе обов’язки по управлінню товариством; може без довіреності діяти від імені товариства і здійснюватиме всі необхідні повноваження, крім тих, що віднесені до компетенції зборів учасників; з цим учасником не укладається трудовий договір і він не отримує винагороди за виконання обов’язків керівника. Тобто мається на увазі, що цей працівник фактично він не виконує, він не стає керівником. Він лише виконує функції з управління. Ну тобто функції керівника він виконує, але керівником він не стає. Тому ніяких трудових відносин тут немає.
Норми трудового права щодо особи, яка виконує функції керівника
Якщо власник здійснює функції з управління підприємством: не потрібно видавати наказ (розпорядження) про призначення його на посаду директора; не потрібно робити запис у трудовій книжці (немає трудових відносин); і не потрібно розробляти посадову інструкцію, оформлювати відпускні, лікарняні, відрядження. Тобто немає трудових відносин, немає зарплати, немає ось цього всього гаму з документів. Є лише статут. Є лише протокол зборів учасників або рішення єдиного учасника. Якщо це єдиний учасник, він сам відносно себе прийняв таке рішення і виконує ці функції власника без зайвих документів, без зайвих фінансових витрат з боку підприємства.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.