Ви дізнаєтесь:
- Про обов'язкові умови для списання ОЗ.
- Як зафіксувати знищення майна.
- Як обліковувати неконтрольовані активи.
Оберіть відео для перегляду
Чи списувати нам майно в окупації або в районі бойових дій
***
Це стосується того випадку, коли ми знаємо, що там щось знищено. Ось ми знаємо, але як це довести? Це вже не стосується документів, які ми не можемо вивезти, це стосується безпосередньо майна. Так ось, за багатьма роз’ясненнями, одне з яких — обов’язковою умовою списання майна є інвентаризація. Тобто нам треба чітко усвідомити, що воно сі трапилось, підтвердити це комісією. І у річній фінансовій звітності інформація про активи до яких неможливо забезпечити безпечний та безперешкодний доступ відображається за даними бухгалтерського обліку, це доповнює це роз’яснення. Це каже нам про те, що якщо ми не провели інвентаризацію, тільки не можемо дістатися до наших основних засобів, ми продовжуємо їх обліковувати як активи. Далі. Є ще роз’яснення в ДПС, яке було в червні. Вони кажуть, що дійсно дію обставин непереборної сили засвідчує ТПП і був у нас на початку воєнного стану, в перший день, лист ТПП про те, що ті події, що у нас відбуваються, є форс-мажором. Але чи можна сказати, от наразі, коли вже такий час великий пройшов, що цей форс-мажор охоплює буквально всіх. Та ні. У всіх склались різні умови господарювання. У когось ви не можете дістатися до активів. У когось воно дійсно знищене, але ви не можете підтвердити.
Якщо ваш випадок підпадає під форс-мажор, треба збирати докази. І в цьому роз’ясненні податківці нам кажуть, що з метою фіксації знищення (втрати) товарів в наслідок обставин переборної сили в період воєнного стану, нам доцільно провести інвентаризацію, звернутися до органів ДСНС, які мають скласти акт пошкодження майна (ну це зрозуміло якщо ми можемо туди дістатися, це можливо район бойових дій, але там українська влада, а на тимчасово окупованих територіях це зробити неможливо взагалі. Також ви можете звернутися до місцевих органів влади, які можуть додатково підтвердити факт знищення товарів. Це буде відбуватися тільки після звільнення тимчасово окупованих територій. Як і фіксація фактів пошкодження майна (фото і відео зйомка).
Що є ключовим?
- В будь-якому разі слід провести інвентаризацію і всі інші заходи.
- Якщо ви не маєте можливості доступу до активів і це прописано безпосередньо у положенні про проведення інвентаризації No879, то ви проводите її тільки після отримання фактичного доступу до таких активів, а до того часу вони обліковуються у вас на балансі. Коли ж ви дісталися до ваших активів, ви проводите інвентаризацію, як зазначено в положенні про проведення інвентаризації, станом на перше число місяця, наступного за місяцем, у якому зникли перешкоди для доступу до активів.
- Відображаєте результати цієї інвентаризації в обліку у відповідному звітному періоді, не пізніше останнього числа місяця, в якому проводилася інвентаризація.
Є ще інший підхід до цього питання. Ось нам всі кажуть, що ми не можемо їх списати, оскільки ми маємо провести інвентаризацію, ми маємо обліковувати їх на балансі. Але як їх обліковувати? Так ось, згадаймо, що активами, згідно з Законом про бухоблік і першим стандартом, є ресурси, які контрольовані підприємством. Якщо у нас відсутній доступ до основних засобів, наприклад, вони знаходяться на тимчасово окупованих територіях, то ми втратили контроль чи ні? Ми не контролюємо ці активи, ми не знаємо що з ними відбувається. І ось у нас є такий спосіб зменшення корисності активів. Тобто підприємство має оцінити негативний вплив цього форс-мажору на кінець кожного звітного періоду (тобто на дату балансу). І визнати суму витрат від зменшення корисності щодо тих об’єктів яких це стосується відповідно тих стандартів за якими ви працюєте. Або це буде стандарт 28, якщо по національним стандартам. Або 36, якщо по міжнародним стандартам. Тобто там треба дивитися вже подробиці. Але коротенько опишу цю ситуацію. Зменшення корисності активів, воно вибігає з завищення вартості об’єкта у фінзвітності. Його можна провести власними силами. Балансова залишкова вартість об’єкта основних засобів, вона порівнюється із сумою очікуваного відшкодування об’єкта основних засобів. І первісна вартість при цьому у нас не змінюється. Втрати від зменшення корисності основних засобів ми відображаємо у складі інших витрат з одночасним збільшенням суми зносу. Тобто Дт 972, Кт 131. Це означає, що ми можемо списати будь-яку суму, навіть повну суму, і мати собі в балансі основні засоби, які мають нульову вартість. Вони алишаються в обліку, але через зменшення корисності вони приведені у відповідність щоб у вас був правдивий цей баланс.
А щодо податкового обліку? Чи є тут якісь наслідки?
Якщо ми подивимось до ПКУ, то згідно з ним правилами, фінансовий результат до оподаткування, він збільшується на суму втрати від зменшення корисності основних засобів, які були включені до витрат. І такі витрати відображаються у відповідному рядку додатка РІ до декларації. Але одночасно фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму вигід від відновлення корисності основних засобів у межах раніше віднесених витрат втрат від зменшення корисності. Тобто Д-т 131 Кт 742. І такі вигоди відображаються також у відповідному рядку додатка РІ. Розумієте? Тобто воно проходить і через зменшувальну, і через збільшувану різницю. Таким чином, якщо у вас ситуація така, що ви не можете дістатися до основних засобів і не знаєте їх долю, то ви обліковуєте їх на балансі. Можете скористатися зменшенням корисності активів. Якщо ви можете дістатися, зробіть інвентаризацію, подайте відповідні документи за тим переліком, що я вам назвала. І якщо ви взагалі не маєте доступу до документів, ви можете скористатися процедурою подання відповідних повідомлень до ДПС. І таким чином зробити все можливе, що ви можете зробити в цій ситуації.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.