Ви дізнаєтесь:
- Як визначити «базовий» місяць для розрахунку індексації.
- Про правила індексації для новоприйнятих працівників та при зміні окладу.
- Як визначити суму індексації при повному та неповному робочому часі.
Визначення поняття «базовий» місяць для розрахунку індексації
Для розрахунку індексації важливо знати місяць останнього підвищення окладу (тарифної ставки), який умовно називають «базовий місяць». Це стосується новоприйнятих працівників, і осіб, переведених на іншу посаду, і працівників, які вийшли з відпустки для догляду за дитиною. Тобто щодо них базовим також вважають місяць підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою. Тобто індексуються не люди, а індексуються у нас посади.
Визначення «базового» місяця для працівника, прийнятого на новостворену посаду
Якщо працівника прийнято на роботу на новостворену посаду, базовим місяцем для нього буде місяць створення нової посади (її введення до штатного розпису). Адже саме в цьому місяці штатний розпис затверджено, отже став відомий розмір окладу за цією посадою. Тобто якщо ви працівника прийняли на нову посаду і по ній тільки но створився в штатному розписі посада, то це є базовим місяцем. Якщо ви працівника приймаєте на посаду, яка вже існує в штатному розписі, то базовий місяць той, по якому було підвищення окладу.
Для працівників, прийнятих за існуючою посадою «базовий» місяць – місяць підвищення окладу за посадою
Якщо посада в штатному розписі вже була, а відбулося тільки збільшення кількості штатних одиниць. Ну, приміром, там було 4 водії автотранспортних засобів, по якому оклад останній раз змінювався в грудні минулого року або в січні цього року, або в лютому, не важливо, і зараз у квітні додається ще одна штатна одиниця в цю посаду, то цей факт не впливає на порядок визначення базового місяця. Тобто базовим буде місяць підвищення окладу (тарифної ставки) за посадою. Тобто кількість одиниць, яка збільшується за посадою, вона впливає на базовий місяць. Адже індексуються не люди, індексуються посади.
Зниження окладу (тарифної ставки) не впливає на «базовий» місяць для індексації
Тому якщо ви з урахуванням всіх норм ст. 103 КЗпП, з попередженням за два місяці, хоча це насправді не так просто, спочатку треба внести зміни або до колдоговору або до положення про оплату праці, і потім вже через 2 місяці зменшили ці оклади. Так от, зменшення на базовий місяць не впливає. На базовий місяць впливає тільки збільшення окладів.
Підвищення зарплати за рахунок установлення або підвищення інших постійних зарплатних складових (надбавок, доплат, премій тощо) без збільшення посадового окладу (тарифної ставки) не впливає на зміну базового місяця
Тобто працівнику продовжують виплачувати суми індексації, обчислені залежно від місяця останнього підвищення посадових окладів. І увага, базовий місяць визначають за кожною посадою (за кожним місцем роботи) окремо.
Правила розрахунку індексації
Якщо ви, приміром, в січні підняли оклад, то січень є базовим місяцем. Далі. З наступного місяця, тобто з лютого, визначається індекс споживчих цін або індекс інфляції. Далі той індекс за лютий, він публікується до 10 березня і вже якщо той індекс у нас перевищив 103% або якщо відбувається ось це перемноження усіх цих індексів, яким звісно ви не займаєтесь, а берете щось з готових таблиць індексації або з калькуляторів індексації, то у квітні, перший раз не раніше квітня, можлива індексація зарплати для базового місяця січень. І то якщо відбудеться відповідне перевищення 103%. Якщо індекс споживчих цін в нас перевищить поріг 103%. Якщо він не перевищить поріг 103%, далі відбувається відповідне перемноження ось тих всіх індексів споживчих цін і воно так далі тягнеться і тягнеться… Тому за класикою, для базового місяця січня у нас можлива індексація, у разі перевищення індексу споживчих цін, аж у квітні, тобто через 2 місяці.
Визначення суми індексації
Сума індексації – це грошовий дохід, що індексується в межах прожиткового мінімуму, помножений на приріст індексу споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком для цілей проведення індексації.
Приклад розрахунку суми індексації при відпрацюванні повного місяця
Підприємство індексує зарплату працівника (повна зайнятість, місяць відпрацьований повністю, у нього 7500 грн окладу), індексує за квітень 2022 року і базовий місяць був липень 2021 року. І у квітні для базового місяця липня у нас процент індексації, він 3.3% Не дивлячись на те, що оклад 7500 ми все одно беремо 2481 помножуємо на 3.3% у нас виходить 81.87 грн. Але за умови, що він працює, повний місяць відпрацював, 7500 плюс ось ці 81.87 додали й 7581.87 грн ось це його зарплата, загальна разом з індексацією.
Приклади розрахунку суми індексації при неповному робочому часі
У разі коли особа працює не повний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу. І це положення стосується працівників, які перебували у відпустці, на лікарняному, у відрядженні або працюють на умовах неповного робочого часу, або перебувають у простої. За дні простою індексація не нараховується, адже працівник не працює. Індексація нараховується тільки за фактично відпрацьовані дні. За всі інше у нас індексація не нараховується. Тобто якщо працівник цілий місяць був в простої, там жодної індексації не буде.
Приклад. Підприємство індексує зарплату працівника за квітень 2022 року. Знову ж таки, базовий місяць – липень 2021 року. Працівник прийнятий на 0.5 штатної одиниці (місяць він відпрацював повністю). Сума індексації за квітень 81.87, якби він займав повну штатну одиницю, помножуємо на 0.5 і виходить 40.94 грн. Тобто якщо у вас зараз працівники на умовах неповного робочого часу (тобто неповного робочого дня, неповного робочого тижня і тощо), не треба їм нараховувати повний розмір індексації. Повний розмір індексації це коли вони відпрацювали у вас повний місяць за повним робочим часом.
Або ще один приклад. Підприємство індексує зарплату працівника за квітень 2022 року. Базовий місяць – липень 2021 року. Працівник з 21 робочих днів за графіком роботи відпрацював у квітні 15 днів. Ми беремо 81.87 (це сума індексації за повний місяць, за повною нормою) ділимо на 21 робочий день і помножуємо 15 робочих днів і виходить 58.48 грн. Тому, можливо під час квітня працівники були в простої, можливо вони були у відпустках (так само у відпустках без збереження зарплати), можливо з ними призупинялася дія трудового договору. І коли призупиняється дія трудового договору, так само зарплата не індексується, адже там реально нічого взагалі не нараховується. І так само ви робите пропорційний розрахунок. Тобто сума індексації, яку ви визначили за калькулятором чи там десь за таблицею, це у будь-якому разі тільки сума за повний, повністю відпрацьований, місяць. Якщо працівник не працює, там загалі все це перетворюється у копійки.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.