Ви дізнаєтесь:
- За яких умов індексація є обов'язковою.
- Як визначити базовий місяць та коефіцієнт індексації.
- Коли зміна окладу впливає на необхідність індексації.
У березні 2022 року індекс інфляції становив 104.5 відсотків. Тож з’явиться вперше обов’язок нарахування індексації у тих роботодавців, які збільшували оклади у грудні 2021 року та у січні і лютому 2022 року. Звісно що нарахування індексації може проводитися не кожного місяця, а дехто взагалі її уникає. Зверніть увагу, запровадження воєнного стану не впливає на необхідність нарахування індексації. Тобто навіть сьогодні індексуємо зарплату на загальних підставах. Нагадаю що воєнний стан продовжений до 25 травня 2022 року. З'ясуймо кому в травні 2022 року слід нараховувати індексацію зарплати та в якому розмірі. Але перед цим згадаємо основні правила індексації зарплати.
Щоб визначити суму індексації потрібно дохід, який підлягає індексації, помножити на коефіцієнт індексації. По суті потрібно знати два показники. Зарплату індексують в межах прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб. Тобто частину зарплати, що перевищує такий прожитковий мінімум не індексують. В травні 2022 року прожитковий мінімум для працездатної особи складає 2481 грн. Тому якщо зарплата працівника за травень 2022 року становить, наприклад 10 000 грн, індексації буде підлягати не вся сума зарплати, а лише її частина в розмірі 2481 грн. Це перший елемент з формули визначення суми індексації зарплати. Тобто сума індексації буде дорівнювати добутку прожиткового мінімуму для працездатної особи та коефіцієнту індексації.
Коефіцієнт індексації потрібно розраховувати, а для цього потрібна точка відліку, а це місяць підвищення посадового окладу. Так у місяці підвищення посадового окладу індекс споживчих цін приймають за одиницю або 100%. А для подальшої індексації індекс споживчих цін обчислюють наростаючим підсумком з місяця, наступного після місяця такого підвищення. Наприклад, якщо оклад працівника був підвищений у січні 2022 року – базовим місяцем буде січень 2022 року. І починаючи з лютого 2022 року розраховують приріст індексу споживчих цін. Зверніть увагу, на зміну базового місяця впливає підвищення окладу. Якщо зарплату підвищено за рахунок інших зарплатних складових, наприклад премій, надбавок, доплат, в тому числі доплати до мінімальної зарплати, а не окладу, то такий місяць не вважається базовим. Тобто базовий місяць не змінюється. Наприклад, оклад підвищено у січні 2022 року, а в лютому у працівника збільшилась надбавка за вислугу років, базовим залишається січень. Якщо ви підвищили розміри посадових окладів, це не означає що одразу потрібно індексувати зарплату. Навіть на наступний місяць такого права ще не буде. Адже право на індексацію наступає коли індекс споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком, перевищує поріг індексації 103%. Як я говорила на початку, коефіцієнт індексації потрібно розраховувати. Для цього перемножують індекси інфляції. Тобто якщо рівень інфляції невисокий, то право на індексацію зарплати не буде. Якщо ж приріст індексу споживчих цін перевищить 103% - потрібно індексувати зарплату.
Так, наприклад, для працівників у яких посадові оклади були підвищені у грудні 2021 року, в травні 2022 року вперше виникає право на індексацію зарплати. Коефіцієнт індексації складає 7.6%, а сума індексації за повний місяць – 188.56 грн. Вперше в травні будемо індексувати зарплату для працівників, оклади яких були підвищені у січні та лютому 2022 року. Для січня коефіцієнт індексації складає 6.2%, а для лютого 4.5%. А ось якщо оклади останній раз підвищувалися у березні чи у квітні 2022 року, то в травні право на індексацію зарплати ще не настало.
Чи можна уникнути індексації зарплати в травні? Так, але для цього потрібно підвищити посадовий оклад. І розмір підвищення зарплати повинен перевищувати розмір індексації. Наприклад, якщо оклад був підвищений у грудні 2021 року, та індексувати зарплату в травні слід в розмірі 188.56 грн, то можна в травні підвищити оклад на 190 грн. В цьому разі розмір зарплатного підвищення перевищує суму індексації. Індексація в цьому разі не нараховується, тобто обнуляється. При цьому базовий місяць також змінюється, з грудня на травень.
А якщо в березні 2022 року посадовий оклад був зменшений? Наприклад, в січні оклад підвищили до 10 000 грн, а в березні зменшили до 6500 грн. Що із базовим місяцем та індексацією зарплати? Мінекономіки в листі від 09.04.2022 р. №2144/0/290-21/51 зазначало, що лише зростання посадового окладу впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. Тобто орієнтуватись слід лише на місяць підвищення посадового окладу. Отже, зменшення окладу не змінює базового місяця, а суму зарплати індексуємо на коефіцієнт саме для місяця підвищення окладу. Повернімося до нашого прикладу. В січні оклад підвищили до 10 000 грн, цей місяць є базовим для цілей індексації. В березні оклад зменшили, але базовий місяць не змінився. Тобто для розрахунку коефіцієнту індексації орієнтуємось саме на січень. І саме для такого базового місяця (січня) в травні слід індексувати зарплату на коефіцієнт 6.2%, а сума індексації буде становити 153.82 грн.
Хочу нагадати ще про одне правило індексації зарплати. Суму індексації розраховують пропорційно відпрацьованому часу. А саме, у разі коли особа працює не повний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу. Це правило застосовують також у разі, якщо працівнику встановлений повний робочий час, але протягом місяця працівник не працював через хворобу, відпустку, якщо його було прийнято або звільнено в середині місяця тощо. Наприклад, у травні працівник відпрацював 10 днів із 22. Тож суму індексації виплачуємо не в повному розмірі, а пропорційно відпрацьованому часу. Тобто суму індексації за повний місяць ділимо на 22 дні та множимо на 10 фактично відпрацьованих днів.
Підсумки. Базовим місяцем є місяць підвищення окладу. Зменшення окладу не змінює базовий місяць. В травні 2022 року вперше виникає право на індексацію зарплати для працівників, оклади яким було підвищено у грудні 2021 року, у січні та лютому 2022 року. Щоб не індексувати зарплату, слід підвищити оклади таким чином, щоб сума підвищення перевищила суму індексації. Якщо встановлено неповний робочий час чи відпрацьовані не всі дні місяця, індексація виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.