Ви дізнаєтесь:
- Як розрізнити власний та підприємницький рахунки
- З якою метою та як контролювати рух коштів.
- Про банківський контроль підприємницьких і власних рахунків.
Скиньте гроші на картку, небезпечно для ФОПа? А що думаєте ви? Пишіть у коментарях.
Скиньте мені гроші на картку. Погодьтеся, дуже часто ви чули таку фразу від ФОПа і мабуть самі казали для свої покупців або контрагентів. Але перед тим як скидати гроші на картку, будь то картка яка прив’язана до вашого ФОПівського рахунку, отже є корпоративною, або картка яка є вашою особистою. Давайте з вами подивимось, які податкові ризики притаманні одній та іншій картці, як у процесі отримання грошей на ней, так і у процесі витрачання. Адже хочу зазначити, що банк дуже ретельно знає і розуміє і може контролювати всі питання, які пов’язані із надходженням на особисті картки і особисті рахунки, і на корпоративні – підприємницькі рахунки. Як їх розрізнити? По-перше, треба подивитися на номер рахунку, адже коли йдеться про власний рахунок до якого прив’язана власна картка в форматі IBAN обов’язково в середині номеру будуть дві цифри «…2620…». І щодо таких особистих карток, власних карток власних рахунків, треба контролювати надходження, які не пов’язані з підприємницькою діяльністю і списання також, які не стосуються підприємницької діяльності.
На відміну від особистих карток і особистих рахунків, корпоративні або підприємницькі рахунки мають трошки іншу ідентифікацію і всередині номеру IBAN ми з вами знаходимо цифри «…2600…». Отже, на ці рахунки ми можемо допускати надходження грошей, які пов’язані із підприємницькою діяльністю, від інших ФОПів і відповідно списання, які стосуються саме підприємницької діяльності.
Ну а що робити якщо ми переплутали? На щастя сьогодні не відбувається блокування в момент перекидання коштів між особистими та корпоративними картками, але ризики все одно існують. Давайте на них подивимось. Отже, коли йдеться про надходження на підприємницьку, корпоративну або ФОПівську картку, і йдеться про отримання доходів від фізичних та юридичних осіб, але не звичайних підприємницьких, а саме особистих, ми маємо наступні наслідки. По-перше, ці доходу можуть бути включені в дохід підприємця. І якщо навіть вони включені в дохід підприємця, тобто сторонніх від сторонніх осіб доходів, дуже часто податківці кажуть, що такі доходи не повинні оподатковуватися як звичайні підприємницькі, а є доходами звичайної фізичної особи. Якщо ж ми перекидаємо на корпоративну або підприємницьку картку гроші із власних особистих рахунків, то також податківці дуже ретельно рекомендують включати їх до доходу підприємця. Єдиним виключенням може стати перекидання грошей із депозитного рахунку, в цьому випадку податківці не вбачають жодних проблем. Чому я кажу саме так, що є ризики оподаткування надходжень особистих на корпоративну картку підприємця? Тому що, як ми бачимо, про це неодноразово казала податкова служба. Щодо внесення особистих коштів і щодо внесення від сторонніх осіб просто грошей, які можуть бути класифіковані як безповоротна фінансова допомога. Адже подивіться будь-ласка на слайді вони наголошують на оподаткуванні 18% і 1,5%, ну особливо якщо ви є платником єдиного податку і ставки ваші єдиного податку є надзвичайно нижчими.
Наступний момент, який пов'язаний із витрачанням з картки ФОП на особисті витрати. По-перше, якщо ви робите платежі фізичним особам, ви маєте розуміти, що рух коштів від вашого підприємницького рахунку до будь-якого рахунку, будь-якої звичайної фізичної особи, вимагає від вас виконати функції податкового агента. Отже, або утримати ПДФО з військовим збором або довести документально, що такого утримання не відбувається. Ну а якщо ви робите платежі із своєї картки ФОПа просто як особисті витрати на рахунки інших ФОПів, в цьому випадку податкова служба, якщо вона таки звісно знайде і побачить, може вимагати від вас навіть подання форми по додатку 4ДФ, додаток до нашої об’єднаної звітності. Окрім цього дуже важливо розуміти, що всі рухи коштів через підприємницькі рахунки підпадають під фін моніторинг.
Отже, коли йдеться про фін моніторинг, варто звернути увагу на відповідну постанову НБУ, Постанову від 19.05.2020 р. №65. І за цією постановою, вона доволі величезна, але ми бачимо, що банки вимагають від підприємців, можуть вимагати будь-які фінансові документи, вони застосовують ризик-орієнтовний підхід, отже передивляються і моніторять динаміку надходження грошей на підприємницький рахунок і якщо банк виявить що ця операція, вона виходить за рамки звичної діяльності саме для такого підприємця, можуть попросити підтвердження, отже провести дії пов’язані із фін моніторингом. Окрім цього хочу зазначити, що з 1 жовтня, з початку жовтня, один із найвеличезніших банків України також наклав відповідні обмеження, пов’язані із трансакціями по картках. Йдеться звісно про ПриватБанк. І обмеження щодо таких переказів по Україні і щодо міжнародних переказів, ми з вами, бачимо на слайді, і пов’язані вони саме із діями фін моніторингу, який стосується ризик-орієнтовного підходу. Боротися проти цього неможливо, тому ще це є позиція банку, яка випливає із зазначеної постанови НБУ. Ну а на питання, що ж робити, якщо на картку я отримав гроші за продаж товарів з використанням інтернет майданчиків, тобто йдеться про отримання підприємницьких грошей на особисту картку, як бачимо ПриватБанк радить нам використовувати саме підприємницький рахунок.
Підсумки. Не допускайте скидання на підприємницьку картку грошей, які пов’язані з вашими особистими доходами. Так само і не витрачайте гроші з підприємницької картки на виплати фізичним і юридичним особам. Рахуйте кількість переказів для дотримання правил фін моніторингу.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗