Покрокова інструкція як заповнити додаток ЄСВ 1 до декларації ФОП на загальній системі оподаткування
Приватні підприємці, які знаходяться на загальній системі оподаткування, подають за 2021 рік податкову декларацію, у складі якої вони повинні заповнити «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску», який наведено у Додатку ЄСВ 1 до Декларації.
Цей додаток заповнюється відповідно до Закону № 2464 та Інструкції № 859. З’ясуємо, як це слід зробити за підсумками 2021 року. Але насамперед нагадаємо правила сплати ЄСВ приватними підприємцями на загальній системі оподаткування.
За реквізитом 1 слід вказати податковий номер ФОП.
За реквізитом - прізвище, імя, по батькові ФОП.
За реквізитом 4 «Тип декларації» слід відмітити клітинку «Звітна», а за реквізитом «Звітний (податковий) період» вказати «2021».
Код основного виду діяльності вказується у рядку 6.
За реквізитом 8 зазначають період перебування ФОП на загальній системі оподаткування. Якщо ФОП був платником ПДФО протягом усього 2021 року, то вказується період з 01.01.2021 по 31.12.2021. Якщо ні, то слід вказати відповідний період.
Суму ЄСВ за 2021 рік ФОП обчислює, заповнюючи табличну частину додатку ЄСВ 1.
Усі графи таблиці заповнюються в розрізі календарних місяців.
У графі 2 потрібно вказати код категорії застрахованої особи «5» (ФОП, які сплачують внески від суми доходу (прибутку) від цієї діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб).
Базою нарахування єдиного внеску є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. Тому у графі 3 ФОП має вказати суму чистого доходу за кожен місяць, обчисленої у Типовій формі за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями (зокрема показники графи 11 у розріз місяців).
За відсутності у ФОП чистого доходу в окремому місяці звітного періоду рядок прокреслюється (в електронній формі не заповнюється). Так як показано у рядку за березень. Таким чином зобов’язання з ЄСВ у ФОП за такі місяці будуть відсутні.
Разом з тим якщо ФОП в звітному періоді або окремому місяці звітного періоду не отримав дохід (прибуток), то він має право (але не зобов’язаний) самостійно визначити базу нарахування і сплатити ЄСВ не менше мінімального страхового внеску.
А якщо сума доходу за окремий місяць менше, ніж мінімальна база, то слід врахувати, що сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Наприклад, якщо фактичний дохід за квітень був 3000 грн, то у графі 6 вказуємо 6000 грн., щоб за цей місяць було сплачено мінімальний ЄСВ. Далі:
- у графі 4 відображається дохід, зазначений у графі 3, але в межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок;
- у графі 5 відображається розмір єдиного внеску (22 %);
- у графі 6 вказується сума ЄСВ, розрахована як добуток показників граф 4 та 5.
ФОП, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску (ч.6 ст.4 Закону № 2464).
Наприклад, якщо у червні ФОП був працевлаштований і за нього роботодавцем сплачено ЄСВ не менше ніж 1320 грн, то він не сплачує ЄСВ як ФОП за цей місяць і відповідно не заповнює графу 3 додатку ЄСВ 1.
Загальну суму нарахованого ЄСВ за всі місяці звітного року вказуємо у підсумковому рядку таблиці.
І переносимо цей показник до рядка 20.1 основної частини податкової декларації ФОП.
Приватні підприємці зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Тому суму доплати з ЄСВ шляхом зменшення нарахованої суми 18000 грн на суму вже сплаченого протягом року внеску (наприклад 12 000). Отже до 20 січня 2022 року має бути сплачено 6 000 грн єдиного внеску.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗