Покрокова інструкція як заповнити заяву-розрахунок до Фонду соцстраху і повідомлення про виплату коштів
Фінансування страхових виплат на підставі електронних лікарняних здійснюється Фондом соцстраху відповідно до заяви-розрахунку, поданої страхувальником окремо, тобто паперові лікарняні до такої заяви-розрахунку не включаються. Заяву-розрахунок подаємо за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку № 12.
Титульна сторінка заяви-розрахунку заповнюється так само, як і щодо паперових лікарняних. Вказуємо найменування страхувальника, його місцезнаходження, для юридичних осіб вказується код ЄДРПОУ, для підприємців - податковий номер. Зазначаємо інформацію щодо номеру рахунку, на який потрібно здійснити фінансування, назву та МФО банку.
В табличній частині титульної сторінки наводимо узагальнені дані про всі заповнені додатки у заяві-розрахунку. Зверніть увагу! Заповнювати і подавати до Фонду слід лише додатки, за якими отримуємо фінансування від Фонду.
У рядку 1 «Допомога по тимчасовій непрацездатності» вказуємо узагальнену інформацію з додатку 1.1. У графі 3 загальну кількість календарних днів тимчасової непрацездатності, у т.ч. догляду за хворою дитиною або хворим членом сім’ї (за винятком днів тимчасової непрацездатності, оплачених за рахунок коштів страхувальника), а у графі 4 загальну сума нарахованої допомоги за рахунок коштів Фонду.
Рядок 2 «Допомога по вагітності та пологах» заповнюється за даними додатка 1.1. Зверніть увагу, що для електронних лікарняних причина непрацездатності «вагітність та пологи» має код 2, а не код 8 як це передбачено для паперових лікарняних. До 1 вересня 2021 року такі лікарняні видаються лише у паперовій формі.
Рядок 3 «Допомога на поховання» у заяві-розрахунку, яка подається щодо електронних лікарняних, не заповнюється, як і рядок 6 «Відшкодування вартості поховання потерпілого та пов'язаних з цим ритуальних послуг».
Рядок 4 «Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку або профзахворювання» та відповідно додаток 1.3 будуть заповнюватися, якщо працівнику буде оформлено електронний лікарняний з причинами непрацездатності «11» або «12».
Заповнювати рядок 5 «Виплата у разі переведення потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу» слід, якщо електронний лікарняний має причину непрацездатності з кодом 9 і страхувальником внесено відповідну інформацію до додатка 1.4.
Перейдемо до заповнення додатку 1.1 Матеріальне забезпечення щодо електронний лікарняних. У графах 2, 3, 4 та 5 зазначають «Прізвище»; «Ім’я»; «По батькові» та «№ страхового свідоцтва або серія та номер паспорта» застрахованих осіб, яким надається матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду.
У графі 6 зазначається лише один із кодів видів зайнятості. Так, якщо допомогу призначено: за основним місцем роботи, проставляємо «1»; за місцем роботи за сумісництвом (у тому числі внутрішнім) – «2».
Оскільки у електронного лікарняного відсутня серія, то у графі 7 ставимо “хрестик”, а у графі 8 - унікальний номер лікарняного. Його присвоюється листку непрацездатності в електронному реєстрі автоматично і за цим номером може бути ідентифіковано випадок тимчасової непрацездатності та всі пов’язані з ним документи в реєстрі електронних листків непрацездатності. У графі 9 вказуємо вид лікарняного – первинний (1) або продовження (2).
У графі 10 слід вказати причину непрацездатності. У даному випадку вказано код 1 передбачений для відображення в електронному лікарняному тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання, не пов’язаного з нещасним випадком на виробництві.
Зверніть увагу, що коди таких причин не завжди аналогічні тим, які вказуються у паперових лікарняних. На слайді ви бачите відмінності в кодах найбільш поширених причин непрацездатності – вагітність та пологи, догляд за хворою дитиною, самоізоляція, профзахворювання та нещасний випадок на виробництві.
При заповненні періоду непрацездатності у графах 11 та 12 вказуємо дати, з якої і по яку включно був непрацездатний працівник (з урахуванням днів хвороби, оплачуваних за рахунок коштів роботодавця). Зверніть увагу! Якщо лікарняний лист оплачується повністю за рахунок коштів роботодавця (наприклад, працівник був непрацездатний 5 календарних днів або менше), то дані про такий лікарняний лист до Заяви-розрахунку потрапити не повинні.
У графах 13 та 14 вказуємо кількість календарних днів тимчасової непрацездатності, які підлягають оплаті – загальну кількість та дні, які підлягають оплаті за рахунок коштів Фонду. Відповідно у графі 15 зазначаємо загальну суму лікарняних з урахуванням оплати перших п’яти днів хвороби за рахунок роботодавця та суму декретних. А ось у графі 16 – тільки для допомоги, що фінансується Фондом.
У графі 21 слід вказати загальний страховий стаж працівника в повних місяцях, без заокруглення. Так, якщо загальний страховий стаж застрахованої особи становить 8 повних років і більше, то до колонки 21 вноситься запис «96», тобто 8 років множимо на 12 місяців. А якщо загальний страховий стаж становить, наприклад 3 роки 2 місяці та 15 днів, то вноситься запис «38», тобто 3 роки множимо на 2 місяці і додаємо ще 2 повних місяців стажу.
У графі 22 зазначають страховий стаж (у повних місяцях) за останні 12 місяців. Ця інформація потрібна для застосування обмежень (при розрахунку лікарняних та декретних), передбачених ч. 4 ст. 19 Закону № 1105.
Кожен заповнений додаток до заяви-розрахунку підписує відповідальна особа страхувальника і проставляє найменування своєї посади, прізвище та ініціали.
Заяву-розрахунок (титульний аркуш) підписує керівник, головний бухгалтер. Проставляється печатка (за наявності). Вказується дата складання заяви-розрахунку.
Заява-розрахунок готується у двох примірниках. Один – для Фонду, другий залишиться у страхувальника.
Протягом місяця з дня виплати лікарняних працівнику страхувальник повинен надіслати до Фонду соцстраху Повідомлення по виплату коштів застрахованим особам. Форма повідомлення наведена у додатку 2 до Порядку № 12.
У повідомленні слід вказати найменування страхувальника, його місцезнаходження, телефон, для юридичних осіб вказується код ЄДРПОУ, для підприємців - податковий номер.
В табличній частині повідомлення вказуємо інформацію за електронними листками непрацездатності, по яких працівникам було виплачено допомогу за рахунок Фонду соцстраху. Зазначаємо «Прізвище»; «Ім’я»; «По батькові» та «№ страхового свідоцтва або серія та номер паспорта» працівника.
Вказуємо унікальний номер листка непрацездатності. У графі «серія» ставимо «хрестик».
Слід вказати також дату виплати коштів застрахованій особі та суму виплати рахунок коштів Фонду (в гривнях з копійками). Інформацію про оплату п’яти днів непрацездатності за рахунок роботодавця у повідомленні не відображаємо.
Повідомлення підписують керівник та головний бухгалтер. За наявності проставляється печатка. Вказується дата складання повідомлення.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗