Ви дізнаєтесь:
- Який прожитковий мінімум діє з 1 липня.
- Які показники «прив’язані» до прожиткового мінімуму та зазнали змін.
- Які показники не змінюються при зміні прожиткового мінімуму.
Новий розмір прожиткового мінімуму з 1 липня, чи вплинуло це на зростання окладів на вашому підприємстві? Пишіть у коментарях.
Від сьогодні зросли розміри прожиткового мінімуму. Так у період з 1 липня по 30 листопада 2021 року діятимуть такі нові розміри прожиткового мінімуму: для дітей віком до 6 років – 2013 грн; для дітей віком від 6 до 18 років – 2510 грн; для працездатних осіб – 2379 грн; для осіб, які втратили працездатність – 1854 грн; а загальний показник з 1 липня становить 2294 грн. Такі розміри передбачені статтею 7 Закону України про державний бюджет на 2021 рік.
Що це означає? Те, що бухгалтеру треба бути уважнішим, адже прожитковий мінімум впливає на низку величин, з якими він має справу. Хоча деякі бухгалтерські показники залишатимуться без змін. Але про все по черзі.
Поговоримо спочатку про показники, які залежать від підвищення розміру прожиткового мінімуму. І перше це розмір посадових окладів. Тут все залежиться від того, що передбачено колективним договором або іншим локальним актом підприємства. Якщо розмір посадових окладів прив’язаний до прожиткового мінімуму працездатних осіб, то з 1 липня 2021 року будуть діяти нові розміри посадових окладів. А отже потрібно затвердити новий штатний розпис. Якщо ж посадові оклади прив’язані до розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, то посадові оклади залишаються на тому самому рівні. Тобто не підвищуються. По-друге, це розмір доходу, що підлягає індексації. Нагадаю що згідно з Законом про індексацію та Порядком №1078, індексації підлягає зарплата в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Отже, зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатної особи, зміниться межа для проведення індексації заробітної плати працівників. Тобто з 1 липня 2021 року зарплату працівника слід індексувати в межах 2379 грн. Суму перевищення не індексуємо. Зверніть увагу, якщо у вас не змінюється коефіцієнт індексації, в порівнянні з минулим місцем, сума індексації буде більшою. Це якраз і пов’язане зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. Так, наприклад, якщо останнім місяцем підвищення посадового окладу був січень 2021 року, то коефіцієнт індексації, і у червні, і у липня, однаковий – 3,4%. А ось сума індексації збільшилась і становить у липні 80,89 грн.
Від розміру прожиткового мінімуму залежить і розмір аліментів. У статті 182 Сімейного кодексу зазначено, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. А отже, з 1 липня 2021 року мінімальний розмір аліментів на дітей до 6 років становитиме 1006,50 грн. Для дітей віком від 6 до 18 років – 1255 грн. Як правило такий розмір аліментів присуджується судом батькам із низьким доходом. У разі достатнього заробітку платника аліментів мінімальний рекомендований розмір аліментів може бути встановлений судом в розмірі прожиткового мінімуму, а це 2013 грн та 2510 грн, в залежності від віку дитини. Зверніть увагу, розмір аліментів визначає суд, про що зазначається у постанові про стягнення аліментів, яка надсилається роботодавцю. Тому якщо в постанові сказано що розмір аліментів становить певну частку від доходу, але не менше як 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то зі зміною прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, зростає і мінімальний розмір аліментів. Якщо такого застереження немає, то слід утримувати саме ту суму аліментів, яка зазначена у постанові.
Йдемо далі. Зі зростанням прожиткового мінімуму також підвищується розмір різних соціальних показників. Так, наприклад з 1 липня збільшиться розмір допомоги по вагітності та пологах, яка призначається непрацюючим жінкам (безробітним, студентам). Така допомога надається в розмірі 100% середньомісячного доходу жінки (стипендії, допомоги по безробіттю тощо) на місяць, але не може бути менше ніж 25% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. Отже, з 1 липня така допомога не може бути меншою ніж 597,75 грн. Підвищується також і розмір допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування, розмір якої також прив’язаний до прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. Також змінюється і розмір допомоги по безробіттю і він не може бути більшим ніж 4 розміри прожиткового мінімуму для працездатної особи. А з 1 липня це 9516 грн.
А що залишається без змін? Які показники не прив’язані до зростання прожиткового мінімуму? Не змінюється протягом 2021 року податкова соціальна пільга. До кінця року звичайна податкова соціальна пільга становитиме 1135 грн. Граничний розмір зарплати, що дає право на застосування такої податкової пільги – 3180 грн. Неоподаткований розмір нецільової благодійної допомоги також 3180 грн. Не змінюється неоподатковуваний розмір допомоги на поховання коштом роботодавця, до кінця року він становить 6360 грн. Ці показники залежать від розміру прожиткового мінімуму працездатної особи встановленого на 1 січня.
***
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.
Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗