Ви дізнаєтесь:
1. Які звіти подати та які податки сплатити.
2. За якою формою та в які строки звітувати.
3. Яким способом можна подати звітність.
Плануєте закрити підприємницьку діяльність в цьому році, які саме звіти потрібно подати податківцям?
Якщо ви вирішили припинити свою діяльність у 2021 році, не забувайте, що підприємець має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності й подати контролюючому органу: по-перше, декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, а також повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією про закриття об’єкта оподаткування, у разі їх наявності. Це треба зробити протягом 10 робочих днів після його закриття.
Як подавати декларацію, ліквідаційну, підприємцю на загальній системі оподаткування? Він подає декларацію за останній базовий податковий (звітний) період і у ній він відображає виключно доходи від своєї підприємницької діяльності. І подає таку декларацію в строки, встановлені Податковим кодексом для місячного податкового періоду. Останнім базовим податковим періодом є період з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового періоду і до останнього дня календарного місяця, в якому сталось припинення такої підприємницької діяльності.
Форма ліквідаційної декларації це окрема річ. Податкова декларація про майновий стан і доходи у редакції наказу Мінфіну від 17.12.2020 р. №783 подається з 1 січня 2022 року. Тобто повністю за весь рік. А якщо ви закриваєтесь у цьому році, ви подаєте декларацію в редакції Мінфіну від 25.04.2019 р. №177. І не забувайте, у рядку 8 цієї декларації поставити відмітку, що ви подаєте декларацію про припинення і вказати дату вашого припинення.
Ще підприємець на загальній системі оподаткування подає звіт з ЄСВ. Він подає звіт з ЄСВ за формою Д5, це додаток 5 до Порядку, який затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. №435, із зазначенням типу форми «ліквідаційна». І не забувайте, що ви повинні сплатити суму ЄСВ до подання такого звіту.
Якщо підприємець був платником ПДВ, то при припиненні своєї діяльності відбувається анулювання реєстрації платника ПДВ. У разі анулювання реєстрації останнім звітним періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду і закінчується днем анулювання його реєстрації. І така остання податкова декларація з ПДВ, вона подається в загальні строки, тобто протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому відбулося припинення ФОПа і його анулювання реєстрації платником ПДВ. Не забувайте поставити у декларації відмітку, під розділом 3, у рядку про подання декларації за останній податковий (звітний) період. Сплата ПДВ здійснюється в загальному порядку з електронного рахунку ПДВ, на це відводиться 10 календарних днів, що настають за останнім граничним терміном подання декларації.
Тепер звернемося до підприємців-«єдиноподатників», якщо вони вирішили закрити своє підприємство. З 1 січня 2021 року вони вже подають оновлену форму податкової декларації. В самому наказі сказано, що така декларація подається за податкові звітні періоди 2021 року. Ось бачите яка відмінність від підприємців на загальній системі оподаткування. Вони подають таку декларацію в останнє за податковий квартал, в якому проведено державну реєстрацію припинення наростаючим підсумком з початку року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу або до закінчення такого звітного періоду, на який припадає дата ліквідації. Тобто в загальному порядку. І тут є відмінність від підприємців на загальній системі, як подається звіт з ЄСВ. Бо у новій формі декларації це буде додаток 1. Він так і називається «Визначення зобов’язань зі сплати ЄСВ за даними звітного (податкового) періоду». І підсумок нарахованого ЄСВ переноситься з додатка 1 (це аналог форми Д5) до розділу 7 декларації.
В який спосіб подають декларацію підприємці, які вирішили закритися в цьому році? Нагадаю, що електронний документообіг між платником податків і контролюючим органом, він припиняється, зокрема, у випадку наявності в держреєстрі інформації про припинення підприємницької діяльності. Відтак ліквідаційна податкова декларація про майновий стан або остання декларація підприємця на єдиному податку подається особисто або надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладень.
***