Важливо:
1. Суб’єкти господарювання зобов'язані мати розмінну монету.
2. Порядок зберігання розмінної монети визначається наказом підприємства.
3. Облік розмінної монети залежить від моделі РРО.
Чи маєте ви розмінну монету на початок зміни? На слайді ви бачите витяг із п. 22 Положення №148, за яким суб’єкти господарювання повинні забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі. Отже, суб’єкти господарювання зобов’язані мати так звану розмінну монету. З цього приводу у 2016 році у нас висловлювалася Державна фіскальна служба, витяг з листа від 19.05.2016 р. №11023/6/99-99-14-05-01-15 ви бачите на слайді, що кошти (розмінна монета) не залишаються в касі, а передаються з каси підприємства до операційної каси (скриньки РРО), у зв’язку з цим готівка, видана я розмінна монета, не вважається підзвітними коштами касира-операціоніста, і тому він не складає авансового звіту. Отже фактично відбувається переміщення коштів з каси підприємства, або з каси відокремленого підрозділу до скриньки РРО.
При цьому податківці в «ЗІР», категорія 109.14, зазначили, і ви бачите це на слайді, що розмінна монета може бути видана лише особі, уповноваженій підписувати касові документи та з якою укладено договір про повну матеріальну відповідальність.
Часто суб’єкти господарювання задаються питанням, а чи може розмінна монета у нас ночувати у скриньці РРО. З цього приводу колись податківці зазначили, і ви бачите це на слайді, що будь-яких обмежень щодо терміну зберігання на місці проведення розрахунків розмінної монети чинним законодавством не встановлено, тому підприємство самостійно визначає періодичність здавання розмінної монети до каси підприємства.
Якщо ви є юридичною особою і у вас є касова книга, або якщо ви є відокремленим підрозділом і у вас є, та сама, касова книга, то найголовніше що розмінна монета хоча б один раз була оприбуткована через прибутковий касовий ордер і пройшла у нас через касову книгу. У подальшому розмінна монета попадає у скриньку РРО шляхом оформлення видаткового касового ордеру, там де кореспондуючи субрахунок буде саме операційна каса. Ну а якщо розмінна монета повертається зі скриньки РРО до каси підприємства або каси відокремленого підрозділу, то звісно оформлюється прибутковий касовий ордер, там де кореспондуючи рахунок так само буде операційна каса, тобто скринька РРО. І от усі ці моменти, по яких ми сьогодні пройшлися, вони звісно мають бути відображені у вашому внутрішньому наказі про забезпечення розмінною монетою (хто, що, з якою періодичністю воно буде здаватися до каси відокремленого підрозділу, або до каси підприємства, або не буде здаватися, або ця розмінна монета вона постійно буде ночувати у скриньці РРО). У подальшому все залежить від моделі РРО, бо є такі моделі РРО в яких після виконання Z-звіту відбувається обнуління пам’яті і та розмінна монета, яка лишилась після виконання Z-звіту на місці проведення розрахунків має потрапити до скриньки РРО заново операцією службового внесення. Ну а є такі моделі РРО в яких після виконання Z-звіту залишок коштів, який лишився на місці проведення розрахунків, переноситься на іншу зміну. Так ось у такому разі, як зазначала у ІПК ГУ ДФС у Харківській області від 21.03.2019 р. №1145/ІПК/20-40-14-10-21, якщо технічні можливості РРО забезпечують в автоматичному режимі перенесення залишків коштів з кінця робочого дня на початок робочого дня, і фактично готівкові кошти не вносяться або не видаються з місця проведення розрахунків, то операції «службове внесення» або «службова видача» можна не проводити.
***