Важливо:
1. Як скасувати помилкову операцію.
2. Коли можна виправити помилку.
3. Чи треба виправлення помилки підтверджувати актом.
Касири ПРРО можуть припуститися певних помилок. На слайді ми бачимо, що у разі формування розрахункового документа через ПРРО із помилковою сумою за розрахункову операцію, така операція скасовується шляхом наступної реєстрації операції «сторно». При цьому на наступному слайді ми бачимо певну умову, що у таких випадках операція «сторно» може бути проведена до моменту реєстрації наступного розрахункового документа таким ПРРО.
Отже ви зробили помилковий чек, відразу з’ясували що це помилка і до того моменту поки ви не встигли зробити наступний розрахунковий документ, ви ще можете відсторнувати помилковий чек. При цьому на слайді ми бачимо, що операція «сторно» проводиться із реєстрацією такої операції на фіскальному сервері, формуванням фіскального номера розрахункового документа на таку операцію та зазначенням фіскального номера розрахункового документа, який сторнується. В ПРРО ця функція реалізована та підтримується.
А що ж робити в тих випадках коли ми сформували розрахунковий документ, умовно назвемо 1, після цього сформували розрахунковий документ, який умовно можна назвати 2, а вже після цього з’ясувалось що у першому розрахунковому документі була певна помилка. На слайді ми бачимо витяг з «ЗІР», категорія 109.24, за яким податкова доходить висновку, що скасування суб’єктом господарювання помилково проведеної суми через програмний реєстратор розрахункових операцій здійснюється шляхом формування розрахункового документу повернення товару (фіскальний касовий чек видачі коштів) або шляхом сторнування попереднього чеку та проведення операції продажу повторно. Операція сторнування попереднього чеку прямо передбачена Порядком №317, але вона стосується лише тих випадків, коли ви встигли знайти помилку у чеку, перед тим як ви ще не сформували наступний чек.
Як ви бачите, податкова разом із сторнуванням чеку, один із видів виправлення помилок, передбачає як формування фіскального касового чеку видачі коштів за формою ФКЧ-2. Хоча насправді Порядок №317, яким регламентується застосування ПРРО, нам про це нічого не говорить.
Разом з тим у «ЗІР», категорія 109.24, і ви це бачите на слайді, на думку податкової під час скасування помилково проведеної через ПРРО суми треба скласти ще і відповідний акт. Акт має мати назву або «скасування помилково проведеної через РРО суми», або «Помилково вибрана форма оплати (готівка, картка, кредит тощо)». В акті зазначаються данні про помилкову суму та реквізити розрахункового документу.
Ну і далі, як ідеться у тому роз’ясненні, і ви бачите це на слайді, зазначені акти передаються до бухгалтерії суб’єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. А у разі відсутності у суб’єкта господарювання бухгалтерії, зазначені акти слід зберігати у будь-якій зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб. Ця думка викладена у «ЗІР», категорія 109.24, і вона наразі активно тиражується регіональними податківцями.
Нагадую що формувати акти щодо скасування проведеної суми розрахунку можливо лише щодо класичного РРО, адже це прямо передбачено в Порядку №547. В Порядку №317, який регламентує використання ПРРО, нічого не йдеться про те, що у разі скасування помилкової суми, вам треба сформувати якийсь акт. Отже, якщо ви помилилися в чеку і до формування наступного чеку з’ясували що це помилка, то цю помилку можна виправити шляхом операції «сторно». І при цьому, звісно, жодного акту не складати, бо це не передбачено Порядком №317.
А якщо ж ви сформували чек, після цього сформували ще один чек, а після цього вже з’ясувалося що перший чек був помилковий, то в такому разі раджу зробити запит до податкової, отримати індивідуальну податкову консультацію і діяти саме так, як скажуть вам податківці. Можливо вони дозволять вам формувати видатковий касовий чек щодо видачі коштів, а можливо і зазначать чи треба у такому випадку складати акт про проведення через ПРРО помилкової суми розрахунку.
Нагадую що виправити помилку в ПРРО можливо лише до того, як ви сформували Z-звіт. Адже після того як ви сформували фіскальний звітний чек, жодні помилки виправленню не підлягають.
***