Важливо:
1. Коли підприємцю обов'язково слід мати POS-термінал.
2. Хто може працювати без POS-термінала.
3. Скільки POS-терміналів має бути у ФОПа.
POS-термінал: як використовувати ФОПу
POS-термінал для ФОП: чи обов’язковий він вам?
На слайді наведено витяг з абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ №878, за яким суб’єкти господарювання, які використовують РРО повинні обов’язково приймати електронні платіжні засоби за продані товари/надані послуги. Звертаю увагу, що 10 років тому звісно ніхто і згадки не мав, що у нас будуть ПРРО. Не дивлячись на це, на мою думку, така вимога розповсюджується і на ПРРО, адже мета РРО та ПРРО єдина, реєстрація розрахункових операцій. Отже, якщо суб’єкт господарювання використовує РРО або ПРРО, то він обов’язково повинен мати POS-термінал для приймання платіжних карток.
При цьому є певні виключення і ви їх бачите на наступному слайді. Що звільнено від обов’язкового приймання електронних платіжних засобів заклади громадського харчування закритого типу, які обслуговують певний контингент споживачів, підприємства торгівлі з торгівельною площею до 20 кв. м. (крім АЗС). Звертаю увагу що мова іде саме про підприємства, а не про фізичних осіб – підприємств. Ну а також звільнено від обов’язкового приймання електронних платіжних засобів суб’єкти господарювання, які провадять діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 25 тис. осіб.
На наступному слайді ви бачите, що кількість POS-терміналів залежить від кількості РРО або ПРРО і має бути не менше 50% від їх кількості. Якщо у ФОПа всього один РРО, він також зобов’язаний забезпечити приймання електронних платіжних засобів, тобто йому потрібен один POS-термінал. Також хочу нагадати і ви бачите на наступному слайді витяг з листа НБУ від 28.11.2019 р. №57-0007/62082. Адже на думку Нацбанку у разі використання електронних платіжних засобів для оплати вартості товарів, квитанція платіжного терміналу не є розрахунковим документом, у розумінні закону України про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та закону України про захист прав споживачів. Отже, квитанція POS-терміналу, вона нам звісно не замінює чек РРО або чек ПРРО, так само квитанція POS-терміналу нам не замінює накладну або не замінює товарний чек, або не замінює якусь квитанцію. Квитанція POS-терміналу, це лише підтвердження того, що ваш покупець розрахувався не готівкою, а за допомогою електронного платіжного засобу, як фізичною банківською картою або карткою яка закачана у якийсь смартфон. Нагадую що з точки зору Закону з прав споживачів та Закону про РРО, якщо навіть ФОП і не використовує РРО або ПРРО, він все одно має надати своєму покупцю або накладну, або товарний чек, або якусь квитанцію оформлену у довільній формі.
***