Слухати чи завантажити аудіозапис
Це нова рубрика – мінікурси від 7eminar про актуальні питання оподаткування. Сьогодні поговоримо про повернення помилково або надміру сплачених податків.
Якщо суб'єкт господарювання помилково сплатив податок на неправильний рахунок, переплатив суму податку або має надміру сплачені суми податків та пені, то він має право подати Заяву про повернення помилково або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені.
Ця Заява використовується для:
- повернення коштів, сплачених на неправильні реквізити
- перенаправлення переплати по податкам на сплату інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи
- коригування помилково перерахованих платежів
- повернення надміру сплаченої пені
При виявленні помилкової сплати податків на неправильний розрахунковий рахунок необхідно терміново розпочати процедуру виправлення. До моменту зарахування коштів на правильний рахунок податкове зобов'язання вважається невиконаним.
Першим кроком є подання Заяви про повернення помилково або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені.
Важливо подати Заяву протягом 1095 днів з дня помилкової сплати. Це правило встановлено статтею 43 Податкового кодексу України.
ФОП подають заяву за ідентифікатором форми F1302002, юридичні особи – J1302002.
Заява подається до податкового органу за місцем обліку платника.
За цією Заявою помилково або надміру сплачені кошти можна повернути трьома способами:
- перший – можна повернути на поточний рахунок в установі банку,
- другий – можна направити на єдиний рахунок, якщо він використовується,
- третій варіант – направити сплачені кошти на правильний розрахунковий рахунок або на сплату інших податків.
Важливо пам'ятати, що помилково або надміру сплачені податки не можна перенаправити на сплату ЄСВ. Єдиний внесок не входить до системи оподаткування та не належить до джерела наповнення бюджетів. Тому відсутні законодавчі підстави для зарахування переплати за податками в рахунок сплати ЄСВ.
В шапці Заяви автоматично заповнюються реєстраційні дані платника:
- код та назва ДПС,
- податковий номер,
- назва або прізвище, ім’я по батькові платника,
- а також поштова адреса та телефон.
Вам потрібно тільки їх перевірити.
Далі зазначаємо суму, дату сплати та реквізити рахунку, на який помилково або надміру зараховано кошти та з якого вони будуть повертатись. Вказуємо назву податку, код бюджетної класифікації та ЄДРПОУ органу Казначейства.
Обираємо напрям перерахування коштів:
- якщо ви обираєте повернення на поточний рахунок, тоді зазначаєте свій номер банківського рахунку та податковий номер,
- якщо обираєте напрям перерахування коштів на бюджетний рахунок, тоді вказуйте реквізити вірного розрахункового рахунку, на який потрібно було сплатити податок, або номер рахунку, на який ви хочете перенаправити сплачену суму. Зазначаємо код та назву ДПС, куди перекидаються кошти, вказуємо назву податку та код бюджетної класифікації, а також код ЄДРПОУ Казначейства, на який повертаються кошти.
До заяви додається копія платіжного документа, який підтверджує помилковий або надміру сплачений платіж до бюджету. Це робиться через опцію «Додати» документ довільного формату за ідентифікатором форми F1360102 або J1360102. Наявність копії документа прискорить процес повернення коштів.
Заява розглядається податковими органами протягом 20 календарних днів. Після розгляду Заяви сума повертається на вказаний рахунок. Процедура регулюється Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженим наказом Мінфіну від 11.02.2019 №60.
Варто відзначити, що податківці в ЗІР, категорія 132.01, підтверджують:
У разі помилкової сплати податку на неналежний рахунок платник податків звільняється від фінансової відповідальності за умови дотримання граничних строків сплати податків та подачі заяви, в якій напрямом перерахування коштів визначено погашення грошового зобов’язання та / або податкового боргу, належного до сплати.
Отже, для звільнення від штрафів одночасно мають виконуватись дві умови:
- Перша – податки мають бути сплачені вчасно, навіть якщо на неправильний рахунок.
- Друга – обов'язково потрібно подати заяву про перезарахування коштів на вірний рахунок.
Підсумуємо:
- Для виправлення помилки при сплаті податків необхідно подати заяву за формою F1302002 або J1302002.
- Заява подається протягом 1095 днів з моменту помилкової сплати.
- Повернення можливе на банківський рахунок, єдиний рахунок, перенаправлення на вірний рахунок або на сплату інших податків, крім ЄСВ.
Зразок Заяви про перенаправлення помилково сплаченого єдиного податку на правильний рахунок
0(0)
Помилково або надміру сплачені податки: повертаємо без штрафів
Наталія Кухта
0(0)