Ви дізнаєтесь:
- Хто може стати членом «Клубу білого бізнесу» та як підтверджується такий статус
- Які привілеї передбачені для членів «Клубу білого бізнесу»
- Коли почнуть діяти особливі податкові умови для членів «Клубу білого бізнесу»
25 липня 2024 опубліковано новий Закон № 3813, яким змінено низку норм Податкового кодексу, і доповнено новими положеннями. Зміни стосуються окремих питань обліку основних засобів, податкових правил здійснення контрольованих операцій, регламентів щодо реєстрації платників податків та їх відокремлених підрозділів. Але найголовніше – це особливі правила податкового адміністрування платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Отже, йдеться про так званий «клуб білого бізнесу», для якого мають бути створені дуже комфортні податкові правила.
Тож з'ясуймо, для кого саме влада підготувала ці податкові новації та що вони принесуть бізнесу.
«Клуб білого бізнесу»: хто до нього потратить
Членами так званого «клубу білого бізнесу» відповідно до Закону № 3813 зможуть стати платники податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, серед яких як юридичні особи, так і ФОП, а також резиденти Дія Сіті.
Але щоб потрапити до нього потрібно відповідати одночасно не менше 10 критеріям, які залежать від системи оподаткування обраної юрособою чи ФОП.
Критерії, за якими будуть визначатися ці платники, будуть вказані у новому пп. 69.41.1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ:
-
податковий борг та/або заборгованість з інших платежів, контроль за стягненням яких покладено на контролюючі органи, не перевищує 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 5 100 грн) та з дня їх виникнення минуло не більше 30 днів;
-
відсутність заборгованості (недоїмки, штрафу, пені) зі сплати ЄСВ;
-
відповідність критеріям, визначеним пп. 69.41.2, залежно від обраної системи оподаткування;
-
відсутність фактів порушення платником податків податкових обов'язків щодо подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених ст. 39 і 392, п. 46.2 ПКУ;
-
відсутність винесених щодо платника податку податкових повідомлень-рішень про порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та/або імпорту товарів протягом останніх 12 місяців;
-
відсутність рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника ПДВ (п. 201.16 ПКУ);
-
відсутність розпочатої процедури припинення юридичної особи або підприємницької діяльності ФОП;
-
відсутність порушеного провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) платника податків;
-
відсутність прийнятого щодо платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) у порядку, встановленому Законом України "Про санкції";
-
відсутність у платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників громадянства держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року);
-
відсутність серед засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників платника податків осіб, місцем проживання (місцезнаходженням) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України;
-
відсутність змін щодо основного виду економічної діяльності, внесених щодо платника податків до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань протягом останніх послідовних 12 календарних місяців.
Але і це ще не все.
Окремо у пп. 69.41.2 вказано критерії залежно від обраної системи оподаткування, тобто окремо для юридичних осіб та ФОП на загальній та спрощеній системі оподаткування (3 група ЄП), а також для резидентів Дія Сіті.
Наприклад, до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства включаються фізичні особи – підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, платники єдиного податку третьої групи, за умови одночасної відповідності всім таким критеріям:
-
задекларований обсяг доходу за податковий (звітний) період перевищує 5 мільйонів гривень;
-
показник рівня сплати податків до зведеного бюджету дорівнює/перевищує середній показник у відповідній галузі за останні чотири квартали;
-
показник середньомісячної нарахованої та/або виплаченої податковим агентом – фізичною особою – підприємцем заробітної плати за останні чотири звітні (податкові) періоди становить не менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні, помноженої на коефіцієнт 1.1.
Особливий статус підтверджується Переліком від ДПС
Тож, як бачимо, право на членство у клубі білого бізнесу потрібно заслужити. Адже потрібно відповідати всім критеріям, а не окремим чи більшості з них.
Хто пройде цей тест, буде включений податковою до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Затверджуватися цей Перелік буде щоквартально «не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада» і ДПС буде оприлюднювати його на своєму офіційному вебсайті, на п'ятнадцятий робочий день з дня його затвердження.
Тобто податкова буде постійно контролювати, чи не втратив платник податків право на особливий статус, і якщо втратив (наприклад не відповідає одному із критеріїв), то він буде виключений із Переліку.
Зверніть увагу, що особливі правила податкового адміністрування запроваджуються тимчасово – на період дії воєнного стану в Україні по 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Що дає особливий статус
А які особливі податкові умови будуть створені для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
Всі привілеї вказані у пп. 69.41.3:
- звільнення від фактичних перевірок з питань ліцензування діяльності зі зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки. Як бачимо, скасовуються далеко не всі фактичні перевірки, адже підстав для їх проведення відповідно до ст. 80 Податкового кодексу не менше 10;
-
звільнення від документальних позапланових перевірок, але також не від всіх. Залишаться зокрема перевірки щодо реалізації підакцизної продукції, дотримання валютного законодавства, трансфертного ціноутворення, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги;
-
буде скорочено строк проведення перевірок платника ПДВ з метою повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ до календарних днів до 5 (для камеральної) та 10 (для документальної) робочих днів;
-
ДПС надаватиме платнику податків індивідуальні податкові консультації протягом 15 календарних днів, що настають за днем отримання ним звернення, без можливості продовження строку його розгляду;
-
у платника податків буде персональний комплаєнс-менеджер. Це посадова особа територіального органу ДПС, яка буде персонально опікуватися платником податків, тобто допомагатиме вирішувати його податкові питання (скоріш за все у формі консультації);
-
платник зможе отримувати на свій запит у п'ятиденний строк відомостей про наявну у ДПС податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики у діяльності такого платника податків, а також консультацій щодо усунення таких ризиків.
Крім того, прикінцевими положеннями Закону № 3813 КМУ рекомендовано вирішити порядок автоматичного бронювання учасниками Клубу білого бізнесу, до 25 % своїх військовозобов’язаних працівників.
Тобто на підставі цього закону КМУ повинен внести зміни до Порядку № 76 бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану.
Тож, як бачимо, мова йде про деякі особливості податкового адміністрування, а не про надання особливих податкових пільг. Втім можливо на практиці це буде дійсно суттєвою допомогою для бізнесу, адже уникнення або прискорене розв'язання податкових проблем – це теж вагомий чинник успішного бізнесу.
Коли ж саме запрацюють нові правила?
Новації. Які ми розглянули запрацюють з першого числа третього місяця, наступного за місяцем опублікування Закону № 3813. Оскільки Закону вже опублікований у липні, то нові правила почнуть діяти з 1 жовтня цього року.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.