Ви дізнаєтесь:
- Про правила та умови використання підприємцем валютних рахунків
- Як «вивести» кошти з валютних рахунків та платіжних систем
- Чи може ФОП отримувати дохід в криптовалюті
Використання валютних рахунків та дата визнання доходу ФОП
Для здійснення діяльності у сфері ЗЕД ФОП може відкривати валютні рахунки як в банках України, так і за кордоном. Дата визнання доходу, диктує нам ПКУ згідно зі ст. 292.5: дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу. Це головне правило, ми його запам'ятовуємо, йдемо далі.
Як ФОПам на єдиному податку правильно порахувати дохід з валютних надходжень? Згідно з цим п. 292.5 ПКУ ФОПи на єдиному податку, який отримав дохід в іноземній валюті, перераховує його за курсом НБУ на дату отримання такого доходу та в гривневому еквіваленті вносить суму до Книги доходів. В дохід потрібно враховувати повну суму за інвойсом або договором, попри те, яку комісію утримано банком. Що це означає? Це означає, що ми включаємо повну суму і не зважаємо на комісію. Тобто у вас на розрахунковому рахунку сума може відрізнятися, та яка надійде в гривневому еквіваленті у банківській виписці, може відрізнятися від інвойсу. Тому ми беремо все ж таки суму по інвойсу, переводимо його на дату надходження коштів по курсу НБУ і саме цю суму вносимо до Книги доходів.
Як ФОПам на загальній системі правильно порахувати дохід з валютних надходжень? Доходом від валютних надходжень у ФОПа на загальній системі оподаткування теж буде сума в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату отримання такого доходу. Але в дохід враховується повна сума за інвойсом, а комісію банку ФОП має право віднести на свої витрати.
Вивід» коштів з валютних рахунків
Щодо виводу грошей. Цікаве питання, почнімо з рахунків, відкритих в банку України, валютних. Вивід грошей з валютних рахунків відкритих в банках України. Продавати з подальшим зарахуванням на гривневий рахунок ми можемо. Розраховуватися з іноземними постачальниками. А що заборонено? Заборонено перераховувати на особисті картки, знімати готівку, в тому числі для подальших розрахунків з контрагентами.
Вивід грошей з валютних рахунків, відкритих в іноземних банках. Головне правило, яке треба тут запам'ятати, що валютний рахунок, який відкритий ФОПом за кордоном, всі надходження, які надійшли на цей рахунок, необхідно протягом 180 днів перерахувати на валютний рахунок відкритий в Україні. В іншому випадку ці кошти будуть оподатковані, як дохід фізичних осіб на загальних підставах, це ПДФО 18% і військовий збір 1,5%.
Щодо виводу грошей з міжнародних платіжних систем. Саме популярне питання серед ФОПів. У 2024 році було роз'яснення від ДПС по міжнародним платіжним системам. І нам дозволили використовувати, при умові, що кошти надалі перераховуються на рахунки, відкриті в банківських установах України, увага, до кінця звітного податкового періоду. Зараз поясню, що це означає. Лист від податкової від 18 січня 2024 року таке роз'яснення на питання: «чи включаються до доходу ФОП кошти, отримані від нерезидентів на рахунок, відкритий у системах Payoneer та Wise»? Якщо зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунках, відкритих у системах Payoneer та Wise, тобто не зараховуються на рахунки, відкриті у банківських установах України або зараховуються на рахунку в Україні, які відкриті для власних потреб, то такі кошти оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб. Розгляньмо, що буде з доходами. Правило визнання доходу у ФОПа на єдиному податку з міжнародних платіжних систем: якщо ви можете вивести гроші з міжнародних систем, такі як Payoneer, Wise, Revolut, PayPal та інші на банківський рахунок ФОП, з умовою виведення таких коштів до кінця звітного періоду, тоді це буде доходом ФОПа. На що хочу звернути вашу увагу? Саме до кінця звітного періоду, податкового періоду. Пам'ятаємо, що у ФОПа 1-2 групи у нас податковий період - це рік, а у ФОПа 3 групи – квартал. Тому тут саме це мається на увазі, що ми повинні з цих Payoneer, Wise, Revolut, PayPal вивести гроші саме до кінця звітного податкового періоду тому маємо це на увазі. В іншому випадку, ці кошти будуть оподатковані як дохід фізичних осіб на загальній системі, це ПДФО 18% і військовий збір 1,5%. Щодо дати доходу, датою доходу буде саме зарахування на цю платіжну систему. І як ми рахуємо суму? Аналогічно як і на валютних рахунках, ми перераховуємо її по курсу НБУ. Це буде сума зарахована на платіжну систему помножена на курс НБУ на дату зарахування на цю платіжну систему.
Щодо питання криптовалюти, також хочу його тут торкнутися, бо є питання, ФОП не може отримувати дохід в криптовалюті, оскільки на сьогодні криптовалюта немає визначеного правового статусу в Україні.
Для здійснення діяльності у сфері ЗЕД ФОП може використовувати рахунки в банках України й фінансових установах інших країн, але обов'язково надалі переказувати кошти з іноземних установ на рахунки, які відкриті в Україні, протягом 180 днів. Для підрахунку суми доходу валютні надходження перераховуємо у національну валюту за курсом НБУ на дату отримання такого доходу. Використання платіжних систем дозволено, але з умовою переведення цих коштів на рахунки ФОП.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.