Відеоблоги

Як уникнути індексації за серпень?! Чи варто це робити?!

Ви дізнаєтесь:

  • Як на законних підставах можна не нараховувати індексацію
  • Про правила підвищення окладів
  • Чи вигідно уникати індексації зарплати
Оберіть відео для перегляду

5(11)

Оцініть відео:

Як уникнути індексації за серпень?! Чи варто це робити?!

00:06:58

Тимур Алієв

5(11)

Оцініть відео:


Підвищення окладу до настання права на індексацію

Уникнення індексації. Є насправді два шляхи її уникнення. Шлях №1: підвищення окладу до настання права на індексацію. «До настання права» – це означає, що якщо у серпні настає право, якщо я в липні підвищую оклад на будь-яку суму, в такому разі базовий місяць буде постійно зсуватися, а право на індексацію так і не настане. Але, на жаль, більшість з вас неправильно підвищує оклади.

Значить, що таке підвищення окладу? В мене має бути колдоговір або положення про оплату праці, де має бути вибудована тарифна сітка. І, приміром, в положенні про оплату праці чи в колдоговорі прописано, що перший оклад для першого тарифного розряду встановлюється окремим наказом директора, погодженим з представником трудового колективу. І коли наказом, умовно кажучи, оклад буде встановлений там в розмірі 8 050 грн у прибиральника службових приміщень, він ніяк вже у директора 8 050 грн бути не може. Тобто, я для себе маю проаналізувати, що для мене дешевше, 130,20 грн всім чи я в липні так попіднімаю оклади, що в результаті в серпні витрачу більшу суму.

Далі я маю внести зміни до штатного розпису, звісно якщо письмовий трудовий договір – додаткова угода до письмового трудового договору. Далі наказ кожному індивідуальний про підвищення окладу або загальний або отримати всі підписи. Якщо я цього не роблю, то про які рухи з підвищенням окладу може йти мова, бо підвищення окладів для всіх працівників на однакову суму є порушенням ст. 96 КЗпП і підвищення мінімальної тарифної ставки працівника для першого тарифного розряду автоматично призводить до підвищення розряду тарифних ставок всім іншим працівникам. Тому, якщо цьому умовно кажучи, зробив там 8 001 грн, то через систему тарифних коефіцієнтів в мене в директора вже тієї суми не буде. Але можливо вам буде вигідніше ніж 130 грн кожному платить. Ну а знов же таки, на 1 грн всім підняти не можна, на 10 грн всім підняти не можна, на 100 грн сім підняти не можна, однаково. Якщо я піднімаю на 100 грн тут, то через систему тарифних коефіцієнтів у директора воно вже буде не 100 грн.

Тобто Варіант №1: підняття до місяця. І дуже помилково бухгалтер вважає, що якщо він буде підіймати раз в три місяці, він індексації уникне. Якщо я підняв в січні, перший раз можлива індексація у квітні. Якщо я у квітні підніму на гривню, а індексація буде 130, ну як же гривнею перекрити 130? Ніяк. Тому на гривню мені умовно кажучи, треба підіймати в третьому місяці. Перший місяць, третій місяць, п'ятий місяць, сьомий місяць, дев’ятий місяць і одинадцятий місяць. Тобто шість раз на рік і не раз в три місяці, а через місяць, тому що раз в три місяці виникає право на індексацію, а через місяць, до місяця виникнення права, я постійно зсуваю базовий місяць. Це Варіант №1. Ну знов же таки, не кожному на гривню, не кожному на 10 грн, не кожному на 100.


Підвищення окладу в місяці настання права на індексацію

Варіант №2. В місяці настання права на індексацію підвищуємо оклад так, щоб сума підвищення перекрила суму можливої індексації. Таким чином ми обнуляємо індексацію замінюючи її підвищенням окладу, при цьому місяць підвищення окладу стає базовим. Але знов же таки, ну якщо я з груднем місяцем входжу в серпень, навіщо мені ось ці всі процедури документальні, які ж я правильно не роблю, до кінця не роблю, зробив одну штаточку. І на 130,2 грн я не можу всім підвищити, тому що я на 130,2 грн я підвищу прибиральниці, а в директора це вже буде не 130,2 грн. Тому, як на мене, в серпні навіщо мені, якщо я в липні нічого не підвищую, прийшов серпень, з груднем 2023 р., та нарахуйте ви тим всім копійки й не заморочуйтесь з ось цим всім, що ви бачите на екрані, бо ви ж до кінця не можете це правильно зробити, бо воно має бути. Ось ця купа паперової тяганини, плюс ознайомлення всіх тих, хто у відпустках, це дорожче ніж 130,2 грн нараховувати всім. Дорожче це буде, це все підготувати, зробить, ознайомити, прописати, вибудувати. І знов же таки, на 130,2 грн підняти перший тарифний розряд, а в директора буде дорожче. Так може дешевше що? Може дешевше 130 і прибиральниці, і бухгалтери, і директору. Ви самі бачите, як ну вже аналітики, як такий бухгалтер-аналітик, що мені простіше індексацію нараховувати. Індексація в цьому плані, коли вона ось в таких сумах, це навіть набагато дешевше ніж її уникнення, перекриття, перекриття зараз і витрачання набагато більше грошей.