Ви дізнаєтесь:
- Про умови збереження права на відстрочку студентів / аспірантів
- Хто з військовозобов’язаних чоловіків матиме відстрочку по догляду за батьками з інвалідністю
Ви запитуєте: хто втратив право на відстрочку за новим мобілізаційним законом? Ми вирішили розібрати декілька актуальних підстав для відстрочки та пояснити, що змінилося. Отже, у кого зі студентів та аспірантів збережеться таке право? А чи зможуть отримати відстрочку чоловіки, у яких батьки чи батьки дружини є особами з інвалідністю?
З 18 травня набираю чинності новий закон, яким внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Сьогодні, в цьому випуску, обговоримо питання відстрочок, розглянемо кілька найпопулярніших підстав для відстрочки від мобілізації, щоб зсувати, що змінилося з прийняттям нового Закону та хто тепер матиме право на відстрочку.
Підстави для збереження відстрочки студентам / аспірантам
В першу чергу слід сказати, що право на відстрочку залишається у студентів та аспірантів. Норма Закону з 18 травня звучатиме наступним чином: призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової, передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти й здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури. Наприклад, якщо особа закінчила бакалаврат, то наступна сходинка для збереження відстрочки, це магістратура. І якщо особа вже здобула магістерський рівень освіти, то наступна сходинка – аспірантура. Слід зауважити, що вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра.
Право на відстрочку при наявності батьків з інвалідністю
Наступна підстава для відстрочки, якій слід приділити увагу, це інвалідність батьків чи батьків дружини. Тож за яких умов чоловік, у якого є батьки особи з інвалідністю, матиме право на відстрочку? Для відповіді на це питання звернемось до ст. 23 Закону про мобілізацію у новій редакції. Право на відстрочку отримають чоловіки, які мають одного зі своїх батьків з інвалідністю і чи ІІ групи або одного з батьків дружини з-поміж осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, але за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати. Що це означає та хто має зобов'язання утримувати таких осіб? Відповідь на це питання надає Сімейний кодекс і це повнолітні діти, другий з подружжя, працездатні батьки, якщо такі є.
Розбираємо на прикладі. У військовозобов'язаного чоловіка є мати – особа з інвалідністю ІІ групи. Але у матері є працездатна донька. В такому випадку військовозобов'язаний чоловік хоч і має мати з інвалідністю не отримує право на відстрочку, адже донька зобов'язана за законом утримувати свою мати. Інший приклад. У чоловіка є теща – особа з інвалідністю. У тещі немає чоловіка, немає інших дітей, крім доньки, але донька знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, тож не здатна до активної трудової діяльності, тому не може утримувати свою мати. В такому випадку військовозобов'язаний чоловік матиме право на відстрочку на певний час. І ще один актуальний приклад. Якщо мати особа з інвалідністю ІІ групи має двох синів, що є військовозобов'язаними, і при цьому немає ні працездатного чоловіка, ні інших повнолітніх дітей, то в такому разі мати має право обирати хто з двох синів матиме право на відстрочку. Звісно, що вибір важкий, але саме до такого вибору нова редакція Закону про мобілізацію примушує мати, яка має інвалідність.
З 18 травня діють зміни щодо права на відстрочку від призову. Право на відстрочку залишається у студентів та аспірантів, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти та отримують рівень освіти, який є вищим за раніше здобутий. Відстрочка від мобілізації є у чоловіків, які мають одного зі своїх батьків чи батьків дружини, яким встановлена І чи ІІ група інвалідності, але за умови відсутності інших осіб, які не є військово зобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.