Ви дізнаєтесь:
- Чи має право виконувати свої посадові обов’язки мобілізований директор
- Про зміну облікових даних у ЄДР
- Як повідомити ДПС про відсутність керівника та порядок накладання КЕП
Земля, приміщення, транспорт є об’єктами оподаткування, про які необхідно повідомляти податкові органи незалежно від того, чи вони є власністю підприємства, чи використовуються на умовах оренди. Перед тим як звітувати про ці об’єкти, платники податків повинні подавати форму 20-ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність». Якщо дані по 20-ОПП відсутні, це може стати причиною визначення ризиковості підприємства. І як наслідок – призвести до блокування податкових накладних.
У випуску розглянемо на прикладах 4 розповсюджені ситуації з подання форми 20-ОПП і її заповнення.
Загальні вимоги для подання форми № 20-ОПП
Форму № 20-ОПП подають платники податків до податкових органів відповідно до пункту 63.3 Податкового кодексу та Порядку № 1588.
У абзаці 4 п. 63.3 ПКУ передбачено, що «з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку)».
Саме за цією нормою платник податків зобов’язаний стати на облік в ДПІ за основним та неосновним місцем обліку і повідомляти про всі об'єкти оподаткування й об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Юридична особа не повідомляє про об’єкти, які перебувають на балансі відокремлених підрозділів. Вона зобов’язана повідомляти про всі інші об’єкти, у тому числі ті, якими користуються підрозділи, які не мають статус відокремлених. Відокремлені підрозділи юрособи (філія, представництво) мають стати на облік у ДПС і самостійно повідомляти про всі об’єкти оподаткування, що перебувають на їхньому балансі, шляхом подання до ДПС повідомлення за ф. № 20-ОПП.
Зверніть увагу, що відповідно до п. 8.4 Порядку № 1588 форма № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Повідомляти в формі № 20-ОПП необхідно про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду. Платникам слід орієнтуватися на Рекомендований довідник типів об'єктів оподаткування на офіційному вебпорталі ДПС.
Під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об'єкт оподаткування. Наприклад, якщо подається інформація про об'єкти оподаткування – офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об'єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин.
Тож достатньо вказувати об’єкти їх за типом приміщення, де вони будуть використовуватися у господарській діяльності. Тобто «148 – цех», «587 – виробнича ділянка», «325» – майстерня і т. д.
Але якщо про такі виробничі приміщення платник вже повідомляв раніше, то на думку ДПС повторно повідомляти не потрібно.
Подається повідомлення за ф. № 20-ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг. Розглянемо на прикладах як заповнити форму 20-ОПП у різних ситуаціях.
Ситуація 1: оренда офісного приміщення
Наприклад, підприємство уклало договір оренди офісного приміщення. Розберемось, як це відобразити у формі № 20-ОПП.
У табличній частині форми, тобто у розділі 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків», вказуємо:
-
У графі 1 – порядковий номер об’єктів оподаткування, про який повідомляємо.
-
У графі 2 «Код ознаки надання інформації» вказуємо причину подання інформації – код «1» (первинне надання інформації).
Відповідні коди вказані у п. 2 Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (див. додаток до форми № 20-ОПП):
-
1 – первинне надання інформації про об'єкти оподаткування;
-
3 – зміна відомостей про об'єкт оподаткування (тобто зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування);
-
6 – закриття об'єкта оподаткування.
-
-
У графі 3 «Тип об'єкта оподаткування» – дані про тип об’єкта оподаткування відповідно до Рекомендованого довідника типів об'єктів оподаткування – «378».
-
У графі 4 «Найменування об'єкта оподаткування» вказуємо найменування відповідно до Рекомендованого довідника типів об'єктів оподаткування («офіс»).
Зверніть увагу, якщо необхідно подати до ДПІ заяву за формою № 1-РРО або за формою № 1-ПРРО, то при заповненні поля «Назва господарської одиниці» у розділі 3 цих заяв переноситься інформація саме із графи 4 форми 20-ОПП.
-
У графі 5 «Ідентифікатор об'єкта оподаткування» - числове значення (37800001), яке складається із 8 цифр, у тому числі:
-
з коду типу об'єкта оподаткування, який було вказано у графі 3 та
-
внутрішнього ідентифікатора, прийнятого платником податку, що складається з 5 знаків.
Також у разі подання заяв за формою № 1-РРО чи 1-ПРРО у графі «ідентифікатор об’єкта оподаткування» розділу 3 цієї заяви вказується таке ж числове значення, яке було вказане у графі 5 «Ідентифікатор об'єкта оподаткування» форми 20-ОПП.
-
-
У графах 6 та 7 – код за Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад та назва території територіальної громади, де знаходиться об'єкт оподаткування.
Для цього варто скористатися Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад на вебсайті Мінрегіону.
-
У графі 8 – фактичне місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулиця, номер будинку/офісу/ квартири).
-
У графі 9 «Стан об'єкта оподаткування» – «2» (об’єкт експлуатується).
Цей код обирають відповідно до п. 6 Пам’ятки, наведеної у додатку до ф. № 20-ОПП.
-
У графі 10 «Вид права на об'єкт оподаткування» – «7» (тобто право оренди щодо складу) відповідно до п. 7 Пам’ятки наведеної у додатку до ф. № 20-ОПП.
-
У графі 11 проставляється відмітка, якщо платнику слід стати на облік за неосновним місцем обліку. У нашому випадку ставимо прочерк, оскільки офісне приміщення орендується за місце обліку платника податків.
Якщо ви помилково поставили позначку у графі 11 форми 20-ОПП, то надішліть до ДПІ, де ви помилково стали на облік, лист щодо зняття з обліку за неосновним місцем обліку. На підставі документів, наданих платником, податковим органом будуть проведені відповідні заходи щодо зняття з обліку.
-
у графі 12 – реєстраційний номер об'єкта оподаткування, якщо такий номер було присвоєно об’єкту під час його реєстрації у відповідному державному органі. Наприклад:
-
для земельної ділянки – кадастровий номер.
-
для іншого нерухомого майна – його реєстраційний номер;
-
для легкового автомобіля – номер кузова транспортного засобу.
Якщо в офісного приміщення немає окремого номера з Держреєстру речових прав, то графу 12 не заповнюємо.
-
Ситуація 2: змінилася назва вулиці чи населеного пункту, де знаходиться об’єкт оподаткування
У разі зміни (перейменування) назви населеного пункту, вулиці тощо, де розміщені об’єкти оподаткування, платник податків має подати до податкового органу за основним місцем обліку форму № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування. Це слід зробити задля уникнення розбіжностей між відомостями щодо місцезнаходження об'єкта оподаткування. Наприклад у разі, якщо йдеться про господарську одиницю, де використовують РРО чи ПРРО, або де розміщено акцизний склад.
Припустимо, що змінилася назва вулиці, де знаходиться наше орендоване приміщення (див. ситуацію 1).
У такому разі потрібно подати форму № 20-ОПП, у якій слід вказати:
-
У графі 1 – порядковий номер об’єктів оподаткування, про який повідомляємо.
-
У графі 2 вказуємо причину подання інформації – код «3» – зміна відомостей про об'єкт оподаткування (тобто зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування).
-
У графах 3, 4 та 5 дублюємо дані про тип об’єкта оподаткування, його назву та ідентифікатор із раніше поданого повідомлення, адже ця інформація не змінилася.
-
У графах 6 та 7 – код та назва території територіальної громади, де знаходиться об'єкт оподаткування, також повторюємо без змін.
-
А от у графі 8 оновлюємо дані про фактичне місцезнаходження об'єкта оподаткування, тобто вказуємо нову назву вулиці, а також зазначаємо номер будинку/офісу/квартири.
-
Графи з 9 по 12 заповнюємо так, як вони були заповнені при первинному поданні інформації.
Ситуація 3: закриття складського приміщення
Підприємство вирішило закрити складське приміщення. Як це відобразити у ф. 20-ОПП?
У табличній частині форми, тобто у розділі 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків», вказуємо:
-
У графі 1 – порядковий номер об’єктів оподаткування, про який повідомляємо.
-
У графі 2 – причину подання інформації: «6» – закриття об'єкта оподаткування.
-
У графах 3, 4 та 5 – тип, найменування та ідентифікатор об’єкта, які дублюємо із форми № 20-ОПП, поданої раніше щодо цього об’єкта.
-
У графах 6, 7 та 8 – інформацію із раніше поданої ф. 20-ОПП.
-
У графі 9 – стан об'єкта оподаткування, тобто «3» (тимчасово не експлуатується).
-
У графі 10 – вид права на об'єкт, тобто право власності – «1».
-
Графи 11 та 12 не заповнюємо.
Ситуація 4: передання автомобіля в оренду
Як заповнити 20-ОПП у разі передання автомобіля в короткострокову оренду.
У табличній частині форми, тобто у розділі 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків», вказуємо:
-
У графі 1 – порядковий номер.
-
У графі 2 – причину подання інформації «3» (зміна відомостей про об'єкт оподаткування).
-
У графах 3 та 4 – тип об’єкта – «20», найменування – «автомобіль».
-
У графі 5 – ідентифікатор – 2000001.
-
У графах 6, 7, 8 – інформація про місцезнаходження об’єкта. ДПС вважає, що у разі передання об’єкта рухомого майна в оренду, у графі 8, а отже й у графах 6 та 7 вказують місцезнаходження транспортного засобу, тобто адреса орендаря, а не орендодавця.
-
у графі 9 – «9» (здається в оренду).
-
у графі 10 – «1» (право власності).
-
графу 11 не заповнюємо.
-
у графі 12 – реєстраційний номер автомобіля.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.