Відеоблоги

Об`єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО і ВЗ: ТОП-7 важливих питань за 1 квартал

Ви дізнаєтесь:

  • Про (не)відображення в звітності компенсації за невикористану відпустку
  • Чи надавати інформацію про мобілізованого працівника
  • Як в відобразити в звітності лікарняні, «декретні» та виплати сумісникам
Оберіть відео для перегляду

4.8(23)

Оцініть відео:

Об`єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО і ВЗ: ТОП-7 важливих питань за 1 квартал

00:10:24

Тетяна Гуль

4.8(23)

Оцініть відео:


Форма та строк подання Об’єднаного звіту за І квартал

Вже зараз діє компанія з подання податкового розрахунку за перший квартал 2024 року. Нагадаю, що такий зарплатний звіт слід подати до 10 травня 2024 року. І одразу скажу, що за перший квартал звітуємося за старою формою. З 16 лютого діє оновлений порядок заповнення єдиної звітності з ПДФО, військового збору та ЄСВ. Зміни були внесені наказом Мінфіну від 26.12.2023 №720. Проте, як зазначали податківці, зміни потрібно буде враховувати тільки при поданні звітності за другий квартал 2024 року. При заповненні податкового розрахунку роботодавець має враховувати правила, встановлені Порядком №4. Звісно коли у вас стандартна ситуація, наприклад, по відображенню зарплати, лікарняних, відпускних, проблем із заповненням такого звіту немає, але нестандартні випадки викликають чимало запитань і якщо звіт заповнити неправильно, то він не буде прийнятий. Давайте разом зі мною розберемо найпоширеніші проблемні ситуації та як одразу заповнити такий звіт без помилок.


Ситуація перша. Як заповнити Додаток 1 для компенсації за невикористану відпустку? Помилку, яку допускає більшість: показують компенсацію, яка нарахована працівнику як звичайні відпускні, тобто із типом нарахування 10. Але це невірно. Порядком №4 передбачено, що із типом нарахування 10 відображають суми, нараховані за дні відпустки. Тобто якщо працівнику надається відпустка, то суму відпускних відображають в окремому від зарплати рядку із типом нарахування 10. Компенсація за невикористану відпустку не є відпусткою, тому показуємо її в одному рядку із зарплатою поточного місяця, бо зображена на слайді. Чи відображати у Додатку 1 компенсацію за невикористану відпустку, якщо вона нарахована після звільнення працівника? Наприклад, працівника було звільнено у березні 2024 року, але компенсацію за невикористану відпустку було нараховано тільки у квітні. Ні, не відображаємо. Річ у тім, що підприємство після звільнення працівника не несе обов'язку страхувальника і відповідно платника страхових внесків, отже особам, яким після звільнення з роботи нараховано компенсацію за невикористану відпустку, єдиний внесок на такі суми не нараховується. Про це згадували й податківці у своїй консультації. А якщо виплата не є базою нарахування ЄСВ, у Додатку 1 її не відображають. А ось в додатку 4ДФ таку компенсацію потрібно відобразити, але зі спеціальною ознакою доходу. Податківці роз'яснюють, що суми компенсації невикористаної відпустки, яка нарахована звільненому працівнику в наступному місяці після дати звільнення, відображається в додатку 4ДФ з ознакою доходу 127. Зверніть увагу, якщо компенсація нараховується особі, яка перебуває в трудових відносинах, то її показуємо з ознакою доходу 101, як звичайну заробітну плату, адже відповідно до інструкції зі статистики заробітної плати, така компенсація належить до Фонду додаткової зарплати.



Відображення інформації про мобілізованого працівника та після його повернення

А ми переходимо до іншої ситуації. Як показати в Додатку 1 мобілізованого працівника, особливо коли немає нарахованого доходу? Чи потрібно таких працівників зазначати в Д1 і якщо потрібно, з якою категорією? Запам'ятайте основні правила, мобілізованого працівника показуємо в Додатку 1 навіть якщо йому не було нараховано жодних виплат, показуємо зі звичайною зарплатною категорією. Якщо це звичайний працівник, в графі 8 зазначаємо категорію 01. Якщо це особа з інвалідністю – 02. І обов'язково в графі 14 зазначаємо дні перебування в трудових відносинах, адже це ваш працівник, трудові відносини тривають навіть при призові на військову службу. Крім того, у разі призову або повернення такого працівника на роботу після звільнення з військової служби потрібно контролювати вимогу щодо єдиного соціального внеску з мінімальної заробітної плати. Так, якщо нарахована зарплата за частину відпрацьованого місяця буде менша ніж розмір мінзарплати, потрібно виконати вимогу ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ та донарахувати єдиний внесок до мінімального. Звісно якщо це основне місце роботи працівника та працівник не є особою з інвалідністю. В Додатку 1 на такого працівника буде заповнено два рядки, бо це зображено на слайді. Нагадаю, що додаткову базу, а це різниця між мінімальною зарплатою та загальним нарахованим доходом за місяць, відображають у графі 18 і обов'язково у графі 9 зазначають тип нарахування 13.


Нарахування та виплата лікарняних

Ще одна ситуація. Працівнику нараховують лікарняні за минулий місяць, але виявилось, що загальний нарахований дохід за минулий місяць, з урахуванням нарахованих лікарняних, виявився менше мінімальної зарплати. Як показати донарахований ЄСВ за минулий місяць у Додатку 1? Який тип нарахування застосовувати 2 чи 13? Відображайте додаткову базу нарахування ЄСВ із типом нарахування 13, а не з типом 2, навіть якщо ви різницю між розміром мінзарплати та фактичною базою визначали за минулий місяць саме для такої ситуації, але обов'язково у графі 8 зазначайте категорію застрахованої особи 29. Так пояснювали податківці. Зразок заповнення у вас на слайді.


Якщо у вас є внутрішній сумісник
, то звертайте особливу увагу на заповнення графи 14, її заповнюють тільки один раз у рядку за основним місцем роботи. Навіть якщо у вас була ситуація, коли працівника звільнили з основного місця роботи та прийняли на роботу за сумісництвом, чи навпаки, також графу 14 заповнюють один раз, зазначають сумарну кількість днів трудових відносин до звільнення та після прийняття на роботу.


І на останок про заповнення Додатка 5 дати початку чи закінчення декретних відпусток. Порядком №4 передбачено, що Додаток 5 заповнюють якщо працівнику зокрема надано відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами або відпустку для догляду за дитиною до трьох чи шести років. Тобто у відповідному звітному періоді показуємо дату початку або закінчення відповідної відпустки. Наприклад, якщо відпустка по вагітності та пологах почалась у січні 2024 року, а останній день такої відпустки у травні, то у Додатку 5 за перший квартал 2024 року показуємо тільки дату початку такої відпустки й вже у Додатку 5 за другий квартал буде відображено дату закінчення такої відпустки.


Підсумки

Податковий розрахунок за перший квартал 2024 року подаємо за старою формою. Звіт за оновленою формою слід подавати тільки починаючи зі звіту за другий квартал. Тільки відпускні показуємо в окремому рядку із типом нарахування 10. Компенсацію за невикористану відпустку відображаємо в одному рядку, поруч із зарплатою поточного місяця. Якщо компенсацію нараховано після звільнення працівника, то ЄСВ не нараховуємо і в Додатку 1 не відображаємо, але податок на доходи фізичних осіб та військовий збір утримуємо в загальному порядку і в додатку 4ДФ показуємо з ознакою доходу 127. Мобілізованих працівників в Додатку 1 показуємо зі звичайною зарплатною категорією. Якщо на підприємстві працівник працює за основним місцем роботи та внутрішнім сумісництвом – графу 14 заповнюємо тільки один раз. Дату початку та закінчення декретних відпусток слід зазначати у Додатку 5 за відповідний звітний період.