Відеоблоги

Підсумки тижня 01-05.04.2024

Оберіть тему для перегляду

4.8(16)

Оцініть відео:

Останні зміни у військовому обліку і мобілізації

00:02:21

Олена Афоніна

4.8(16)

Оцініть відео:

4.8(5)

Оцініть відео:

Концепцію економічного бронювання допрацьовують

00:01:15

Олена Афоніна

4.8(5)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Розміри добровільного пенсійного внеску з 1 квітня

00:00:50

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Відпустка при народженні дитини за новими правилами

00:00:51

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(2)

Оцініть відео:

Перекази з карти на карту: коли з податками, а коли ні

00:01:38

Олена Афоніна

5(2)

Оцініть відео:

5(2)

Оцініть відео:

ПДФО за мінусом ПСП, а військовий збір – ні

00:00:48

Олена Афоніна

5(2)

Оцініть відео:

5(1)

Оцініть відео:

Дисконтування поворотної фінансової допомоги, отриманої під час дії воєнного стану

00:00:59

Олена Афоніна

5(1)

Оцініть відео:

5(1)

Оцініть відео:

За невірно заповнену платіжку не карають

00:00:44

Олена Афоніна

5(1)

Оцініть відео:

5(2)

Оцініть відео:

До 15 квітня слід сплатити штрафи за невиконання нормативу від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю

00:00:31

Олена Афоніна

5(2)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

За 1 квартал Об’єднаний звіт подаємо за старим Порядком

00:02:00

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

Останні зміни у військовому обліку і мобілізації

Основна увага цього тижня прикута до прийняття законів, які стосуються військового обліку і мобілізації. Закон № 3127 про військовий обов’язок і військову службу, який ще влітку минулого року був прийнятий Верховною Радою, залишався без підпису Президента. І ось 3 квітня Президент підписав його. А вже з 4 квітня він набрав чинності. Відповідно до норм закону призовний вік знизився з 27 до 25 років. Тепер роботодавцю потрібно повідомити усіх працівників, що досягли 25 років, про необхідність звернутися до ТЦК і стати на військовий облік. Це повідомлення доцільно зробити у письмовій формі та вручити його працівнику під підпис.

Після постановки на облік, роботодавець повинен перемістити дані працівника зі списку призовників до іншого списку, залежно від військового звання. У разі ігнорування працівником такої вимоги, роботодавець мусить проінформувати ТЦК про порушення працівником Правил військового обліку.

Крім того, студенти-чоловіки тепер мають можливість брати участь у програмах академічної мобільності та виїжджати за кордон для навчання або стажування. Вони можуть навчатися в іноземних вищих навчальних закладах протягом одного семестру. Вимоги до студентів включають віковий діапазон від 18 до 22 років і навчання на бакалавраті за денною формою або на магістратурі за медичним, фармацевтичним чи ветеринарним спрямуванням.

Також Президент підписав Закон № 3549 про е-кабінет військовозобов'язаного та Закон № 3621, в якому йдеться про обов’язковий медичний огляд усіх обмежено придатних. Електронний кабінет буде створено для кожного військовозобов’язаного, але вирішувати користуватися ним чи ні, громадяни будуть самостійно. Крім того, статус «обмежено придатний» скасовано: чоловіки, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повинні будуть протягом 9 місяців пройти повторний медичний огляд.


Про те, як зберегти кадровий потенціал у зв’язку з прийняттям мобілізаційних змін, про контрольні точки звітності за 1 квартал, про оплату праці і лікарняні, а також про ризикові ПДВ операції і кейси розблокування ПН, дізнаєтесь на Великому квартальному семінарі, який відбудеться 11 квітня. У великому залі ви зустрінетесь з Мар’яною Кавин, Вікторією Величко, Галиною Казначей та Тетяною Донець. Буде неймовірно цікаво. Реєструйтесь за посиланням.

Концепцію економічного бронювання допрацьовують

У Верховній Раді продовжують працювати над моделлю економічного бронювання. За нею бізнес зможе забронювати до 50% від військовозобов’язаних співробітників.

Умова бронювання – відсутність податкових боргів та сплата військового збору на кожного працівника по формулі:

1,5% від зарплати + фіксована ставка у розмірі 20 тис. грн/місяць

Бронювання відбуватиметься у 3 кроки:

  1. Сплата збору

    Підприємство вносить відомості про працівників на електронному порталі, надає квитанцію про сплату збору, у випадку ФОП – довідку про рух коштів.

  2. Верифікація

    Податкові органи в онлайн режимі підтверджують відсутність заборгованості, відбувається онлайн-перевірка особи заброньованого. Людина отримує жовтий QR-код, що підтверджує процедуру бронювання.

    Протягом 60 днів необхідно оновити власні дані в ЦНАП для валідації бронювання.

  3. Оновлення даних

    Заброньована особа відвідує ЦНАП, де оновлює дані та валідує бронювання. Кожен заброньований отримує зелений QR-код, що підтверджуватиме його бронювання.

Розміри добровільного пенсійного внеску з 1 квітня

Щоб з квітня 2024 року до страхового стажу зарахували повний місяць, потрібно сплатити не менше ніж 1 760 грн. Адже з 1 квітня мінімальна заробітна плата становить 8 000 грн. Відповідно змінилися розміри виплат і внесків, які прив’язані до цієї цифри. Так, з 1 квітня змінився розмір мінімального страхового внеску, що визначається як 22% розміру мінімальної заробітної плати. Тепер він становить 1 760 грн.

Саме таку суму єдиного внеску потрібно сплатити в місяць, щоб до страхового стажу зарахували один повний місяць.


Про всі новації квітня говоримо у випуску «Що очікувати у квітні».

Відпустка при народженні дитини за новими правилами

3 квітня дещо ускладнилися правила надання відпустки батьку при народженні дитини. До Порядку надання відпустки при народженні дитини Кабмін вніс зміни. Тепер, щоб отримати таку відпустку, батько має документально довести, що він спільно проживає з матір’ю новонародженої дитини, вони пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Крім того, право на таку відпустку мають баба або дід, або інший повнолітній родич дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком), на підставі письмової заяви одинокої матері (одинокого батька) дитини.


Приклад заяви ви можете знайти у нашому сервісі «Документи».

Перекази з карти на карту: коли з податками, а коли ні

Нещодавно податківці надали серію роз’яснень щодо оподаткування доходів фізичних осіб, розгляньмо деякі з них.

Якщо вам повернули позику/поворотну фінансову допомогу – такі кошти вважаються «позиченими», і не оподатковуються. Якщо ж ви отримали, крім основної суми, також % від позичених коштів, це буде вважатися «додатковою вигодою» та оподатковуватися за ставкою 18%.

Не потрібно платити податок також у випадку, якщо отримали на карту позику/поворотну фінансову допомогу, тому що ви зобов’язані ці кошти повернути. Але, якщо ви не повернули позичені кошти у визначений договором строк – включаєте їх до оподаткованого доходу і платите податок за ставкою 18% відповідно до п.п. «д» п.п. 164.2.17 або п.п. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ.

Якщо, ви позичили кошти в іншої особи без укладення будь-якого договору, то (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ) ви зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та сплатити податок за ставкою 18%.

До оподатковуваного доходу також включаються кошти та сплачується податок за ставкою 18% у випадку переуступки боргу іншій фізичній особі та отриманні доходу у вигляді вартості (ціни) права вимоги.


Візьміть до уваги всі ці роз’яснення під час складання майнової декларації за 2023 рік, яку, до речі, необхідно подати до 1 травня. Між іншим, для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1 Ірина Губіна вже підготувала курс «Декларація про майновий стан і доходи», з програмою якого ви можете ознайомитися за посиланням.

ПДФО за мінусом ПСП, а військовий збір – ні

У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі податківці оприлюднили нове роз’яснення щодо військового збору. Зокрема, вони повідомили, що військовим збором оподатковують доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами без вирахування сум ПДФО, страхових внесків до Накопичувального фонду, а також податкової соціальної пільги (ПСП) за її наявності.

Їх аргументи: положеннями п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ прямо не встановлюють порядок визначення бази оподаткування для військового збору, зокрема, з урахуванням особливостей за п. 164.6 ПКУ для ПДФО, то податкові агенти визначають базу оподаткування військовим збором без застосування положень п. 164.6 ПКУ.


12 квітня на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 проводимо безкоштовний майстер-клас з Тимуром Алієвим «Трудові перевірки ДПС і Держпраці: 5 ризиків бухгалтера, що контролювати в обліку та звітності». Реєстрація – за посиланням.

Дисконтування поворотної фінансової допомоги, отриманої під час дії воєнного стану

У своєму роз’ясненні контролери вказують, що підприємства, які ведуть облік за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, зобов’язані дисконтувати довгострокову дебіторську та кредиторську заборгованість.

Під дисконтування потрапляє не будь-яка заборгованість, а тільки довгострокова.

Під час воєнного стану особливостей дисконтування поворотної фінансової допомоги не передбачено. Наприклад, поворотна фінансова допомога, отримана під час дії воєнного стану, зокрема в другому кварталі 2022 року та повернена в четвертому кварталі 2023 року, строк погашення якої більше ніж 12 місяців, підлягає дисконтуванню.


До речі, запрошуємо 10 квітня на онлайн-конференцію «Формуємо собівартість без помилок та уникаємо штрафів з податку на прибуток», яку проведуть Галина Морозовська та Ірина Губіна. Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.

За невірно заповнену платіжку не карають 

Ще одне приємне нагадування від податкової. Контролери звертають увагу, що законодавством не передбачена відповідальність платників податків у разі невірного заповнення полів «Код виду сплати» або «Додаткова інформація запису» реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції. Водночас Порядок № 148 не містить норми щодо можливості виправляти невірно заповнений реквізит «Призначення платежу» платіжки.

Якщо у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції не зазначили або зазначили код виду сплати, який відсутній у додатку 1 до Порядку № 148, вважається, що ви сплатили грошове зобов’язання за кодом виду сплати 101 (п. 4 розд. ІІ Порядку № 148).

До 15 квітня слід сплатити штрафи за невиконання нормативу від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю

Нагадуємо, що до 15 квітня роботодавці мають сплатити адмінштрафи відділенням Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю за місцем їх держреєстрації як юросіб або ФОПів на рахунки, відкриті в органах Держказначейства. Так вимагає ст. 20 Закону про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні.

Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю на своєму сайті оприлюднив реквізити рахунків, але водночас радить уточнити реквізити для сплати у відповідному відділенні Фонду.

За 1 квартал Об’єднаний звіт подаємо за старим Порядком

Нагадуємо, що Мінфін наказом від 26.12.2023 р. № 720 вніс зміни до Порядку заповнення та подання Податкового розрахунку ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Наказ набрав чинності ще з 16 лютого 2024 року. Таким чином, всі внесені у порядок зміни потрібно буде враховувати при поданні звітності за ІІ квартал 2024 року.

Як подавати звіт за 1 квартал та питання непрацевлаштованих і працівників по ЦПД, а також особливі види робіт, за які штрафує Держпраці, будемо розбирати 8 квітня на онлайн-тренінгу «За що штрафує Держпраці & Подаємо Об’єднаний звіт без помилок» з Антоном Янко і Тимуром Алієвим. Реєструйтесь прямо зараз безкоштовно за посиланням.