Ви дізнаєтесь:
- Про розмір нормативу та порядок його розрахунку
- За яких умов працівники-особи з інвалідністю зараховуються до нормативу
- Про відповідальність за невиконання нормативу
Наприкінці 2022 року було скасовано обов'язок роботодавців подавати звіт до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю за формою 10-ПОІ. Проте виконувати норматив потрібно і сьогодні. Так підприємства, установи, організації, у тому числі фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу та працевлаштовують таких осіб. Сам норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено в такому розмірі: одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб; і 4% середньооблікової кількості штатних працівників, якщо кількість працівників перевищує 25 осіб, тобто 26 працівників і більше. Зверніть увагу, працівник з інвалідністю зараховується до нормативу тільки у разі, якщо таке місце роботи для нього є основним, а сама група інвалідності має бути підтверджена документом (копією довідки до акту оглядом МСЕК, копією пенсійного посвідчення чи посвідченням одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії).
Обов’язкові умови для зарахування особи з інвалідністю до нормативу
Зверніть увагу, група інвалідності, яка встановлена особі, режим роботи такої особи на підприємстві (повний чи неповний робочий час) не впливає на зарахування до нормативу. Головне, щоб група була підтверджена документами й це було основне місце роботи працівника з інвалідністю. Отже, норматив роботодавці мають виконувати, але самостійно звітуватись до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю не потрібно. Усю необхідну інформацію Фонд отримуватиме від Пенсійного фонду, а саме: дані про створення роботодавцями робочих місць для осіб з інвалідністю; про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; необхідні для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавцями відповідно до нормативу. Ці дані передає Пенсійний фонд, який своєю чергою не необхідну інформацію черпає із податкового розрахунку.
А для визначення нормативу необхідні дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників. Ці дані роботодавець самостійно зазначає в заголовній частині податкового розрахунку. В реквізиті 101 відображається середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, а в реквізиті 102 – середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність. Тобто ці два рядки роботодавець заповнює самостійно і при його розрахунку керуються Інструкцією з кількості працівників №286. Розраховуючи норматив потрібно правильно визначити середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу за рік, причому як в цілому по підприємству, так і окремо по тим працівникам, яким встановлено інвалідність. Розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників за рік здійснюється у два кроки. Спочатку визначаємо середньооблікову кількість штатних працівників окремо за кожен місяць року (за січень, лютий, березень і закінчуємо за грудень). Далі складаємо ці показники й ділимо на 12, отриманий результат округлюємо до цілого числа. Тобто щоб визначити середньооблікову кількість штатних працівників за рік, потрібно цей показник також розраховувати за кожен місяць окремо, а для цього ми підсумовуємо кількість працівників облікового складу за кожен календарний день місяця (з першого по останнє число місяця, включаючи вихідні, святкові, неробочі дні), а потім ділимо отриману суму на кількість календарних днів такого місяця. Саме ці дані будуть відображені роботодавцем в податковому розрахунку в рядках 101 та 102. А ось річний показник вже розраховує Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю, оскільки податковий розрахунок цієї інформації вже не містить.
Відповідальність за невиконання нормативу
Що буде роботодавцю якщо за підсумками 2023 року він не виконав норматив? За це передбачені штрафи, адміністративно-господарські санкції. Для роботодавця, у якого працює від 8 до 15 осіб розмір санкцій визначається в розмірі половини середньорічної зарплати працівників. Якщо працює понад 15 осіб, то в розмірі середньорічної заробітної плати за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте такою особою. Зверніть увагу, що бюджетні установи ці санкції не сплачують. Розмір санкцій до 10 березня обчислює Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю, а відповідно до порядку, затвердженого спільним наказом Пенсійного фонду і Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю, такі розрахунки будуть надіслані роботодавцям, які не виконали норматив. Такий розрахунок створює Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю та передає їх Пенсійному фонду. Своєю чергою Пенсійний фонд надсилає їх роботодавцям через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України протягом 5 календарних днів з дня їх одержання від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Тож дізнатися чи надійшов вам розрахунок таких санкцій ви можете самостійно в кабінеті страхувальника, в розділі «Мої документи». Якщо вам надійшов до електронного кабінету розрахунок адміністративно-господарських санкцій, то сплатити їх потрібно буде до 15 квітня, причому за порушення термінів їх сплати буде нараховано пеню, виходячи зі 120% річних облікової ставки Національного банку України.
Як бути, якщо ви не згодні із нарахованими санкціями? Розв'язувати це питання спочатку потрібно з Фондом соцзахисту осіб з інвалідністю. Скоріш за все вони порадять вам виправити зарплатний звіт. Проте пам'ятайте, що деякі показники звіту, наприклад середньооблікову кількість штатних працівників, не можна виправити уточнюючим розрахунком. Тож другим варіантом вирішення спору щодо штрафних санкцій буде вирішення їх в судовому порядку.
Підсумки
Роботодавці зобов'язані виконувати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю, проте самостійно звіт не подають. Такий норматив встановлено у розмірі одне робоче місце, якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб, та 4% середньооблікової кількості штатних працівників, якщо працює понад 25 осіб. У разі не виконання нормативу роботодавцю загрожують штрафи. Розрахунок санкцій здійснює Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю, а Пенсійний фонд протягом 5 днів надсилає такі розрахунки роботодавцям через електронні кабінети. Сплатити санкції потрібно до 15 квітня.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.