Військовий збір та «натуркоефіцієнт»: остаточне рішення не прийнято
Тривалий час податківці консультували, що при нарахуванні військового збору «натуральний» коефіцієнт не застосовується. Аж раптом ДПС видала ІПК, за якою коефіцієнт застосовувати треба. Про це стало відомо із роз'яснення ЗІР, в якому днями контролери відповіли: для розрахунку військового збору «натуральний» коефіцієнт застосовується до доходів, виплачених у негрошовій формі. Але проіснувало це роз’яснення не довго, до 22 лютого. Станом на зараз це роз'яснення вже не чинне. Отже, податківці ніяк не можуть знайти правильне рішення, як бути з військовим збором та «натуральним» коефіцієнтом. Тому фахівці ДПС наразі радяться з Мінфіном.
У соцмережах бухгалтери говорять, що вже почали перероблювати розрахунки та звітність, а хтось чекає офіційних роз'яснень. Радимо все ж дочекатись остаточного рішення ДПС, погодженого із Мінфіном.
А поки будемо чекати роз’яснення від податківців, запрошуємо 4 березня на онлайн-форум «Автоперевезення у ФОП/юросіб: облік, ТТН, норми ПММ & ФОП і наймані працівники: зарплата і ЦПД», який проведуть лектори – Ірина Губіна і Тимур Алієв. Розберетесь, як правильно сформувати собівартість послуг автоперевезення, як треба нормувати витрати палива і чим при цьому керуватися. Крім того, розглянемо питання оформлення та нарахування оплати праці найманим працівникам, які працюють на ФОП.
Прийнято зміни до ПКУ: коротко про головні
Відомо, що 23 лютого депутати у другому читанні проголосували за Законопроєкт № 9662 про внесення змін до ПКУ щодо вдосконалення онлайн комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства.
До другого читання було підготовано такі пропозиції:
-
скорочення термінів для відшкодування ПДВ до 20 днів в камеральних перевірках та до 40 днів у документальних перевірках;
-
унормування питання встановлення податкових пільг з плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на територіях, щодо яких прийнято рішення про обов’язкову евакуацію населення (прийняття рішення сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій є обов’язковим);
-
скасування відповідальності за помилкове зазначення платником податків у платіжних документах неправильного бюджетного рахунку отримувача коштів. Тільки в тому випадку, якщо сплата податку була своєчасною;
-
вирішення питання налагодження обміну інформацією між податковими органами та Центральним депозитарієм цінних паперів і депозитарними установами, уповноваженими обслуговувати рахунки власників часток товариств в обліковій системі часток товариств;
-
скорочення термінів бюджетного відшкодування;
-
осучаснення порядку залучення товарних бірж до продажу майна, що перебуває у податковій заставі;
-
надання можливості врахування прохання платника податків про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, реєстрації платником податку на додану вартість та єдиного податку не лише при державній реєстрації нової юридичної особи, але й під час подання заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу;
- скасування обмеження для платників мінімального податкового зобов’язання щодо строку для звернення про проведення звірки даних, який наразі становить лише 30 днів з дня вручення ППР.
Зверніть увагу, що Законопроєктом № 9662 запроваджується можливість участі платника податків у режимі відеоконференції під час розгляду матеріалів скарг або перевірок.
Крім того, Законопроєктом передбачається врегулювати питання щодо затвердження норм втрат і виходу тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального. Це дозволить перекрити схеми нелегального обігу тютюнових виробів на ринку України.
На сьогодні Законопроєкт направлений на підпис президенту і набере чинності з дня наступного за днем його опублікування.
Проблему сплати податку не на той рахунок поки не вирішили
Розрекламовані зміни до ПКУ, які повинні були розв’язати проблему помилкової сплати податку не на той рахунок, станом на сьогодні не мають чіткого порядку щодо скасування штрафів і пені. Тобто, в ПКУ начебто така можливість і передбачена, але механізм відсутній.
Мова йде про випадки, коли кошти надійшли в бюджет, але помилково були спрямовані за іншим бюджетним рахунком. Законопроєктом № 9662 передбачено, якщо платники помилково сплатили податки не на той рахунок, то штрафів та пені не буде. Тож більше не потрібно через суд відстоювати свої права.
Обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи є (п. 112.8 ПКУ доповнили пп. 112.8.8-1) помилкова сплата платником податків, у тому числі податковим агентом, грошового зобов’язання на інший бюджетний рахунок (без порушення законодавчо визначеного строку сплати податку або узгодженої суми грошового зобов’язання до бюджету). Умовою підтвердження таких обставин є вчинення платником дій, передбачених ст. 43 ПКУ.
А також підкоригували пп. 129.9.8 ПКУ, де передбачено, що у разі помилкової сплати платником податків, у тому числі податковим агентом, грошового зобов’язання на інший бюджетний рахунок (без порушення законодавчо визначеного строку сплати податку або узгодженої суми грошового зобов’язання до бюджету) платник має право на повернення таких коштів або ж перерахування їх на інший бюджетний рахунок. Умовою підтвердження таких обставин є вчинення платником дій, передбачених ст. 43 ПКУ.
Тобто, для повернення помилково сплати ми все одно керуємось нормами ст. 43 ПКУ. А чіткого порядку щодо скасування штрафів за сплату не на той рахунок ще не має. Чекаємо на роз'яснення від ДПС.
І знову ж таки, поки чекаємо роз’яснення ДПС, запрошуємо 6 березня о 14:00 на традиційну клубну зустріч із Мар’яною Кавин «Розбір кейсів – з податку на прибуток, єдиного податку та ПДВ», де ви дізнаєтесь, як виправити помилки з податку на прибуток, як єдиноподатнику оформити повернення коштів покупцю та в яких випадках буде пільга з ПДВ при наданні допомоги товарами. Крім того, Мар’яна Кавин надасть відповіді на всі ваші запитання в прямому ефірі. Доступ до зустрічі за посиланням тільки для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
Суму податкової знижки з ПДФО не повертатимуть поштовим переказом
На сьогодні фізичним особам, які не мають рахунків у банках, надміру сплачений ПДФО повертають готівкою поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку на адресу, зазначену в електронному повідомленні.
Але Мінфін наказом від 08.02.2024 № 52 підкоригував Порядок взаємодії ДПС, Держказначейства та місцевих фінорганів у процесі повернення платникам податків помилково або надміру сплачених сум грошових зобов’язань і пені. Зміни виключили можливість повернення податкової знижки поштовим переказом.
Також Порядок доповнили положенням, відповідно до якого не підлягають поверненню помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов'язань та пені платникам податку, щодо яких у порядку, встановленому Законом «Про санкції», прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій.
Зміни наберуть чинності після опублікування наказу. Станом на 28.02.2024 наказ Мінфіну від 08.02.2024 № 52 ще не опублікований.
ПФУ назвав причини відхилення заяви-розрахунку
Оплату лікарняних роботодавцю фінансує Пенсійний фонд України на підставі поданої заяви-розрахунку, що містить інформацію про суми коштів, нараховані застрахованим особам.
Електронну заяву-розрахунок страхувальника можуть відхилити лише з причини наявності помилок.
Найтиповіші помилки:
-
неправильно заповнено реквізити страхувальника: місцезнаходження (вказано не повністю або з помилками), номер рахунку, МФО банку тощо;
-
не внесено дані щодо належності застрахованої особи до пільгової категорії (наприклад, до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи);
-
невідповідність між набутим страховим стажем застрахованої особи (за останні 12 місяців) і тим, що зазначений в Реєстрі застрахованих осіб;
-
неправильно розраховано суму виплат за листком непрацездатності.
По заявах-розрахунках, що сформовані на підставі паперових лікарняних, найчастіше невірно вносять реквізити самого листка непрацездатності та/або інформацію про застраховану особу.
Звертаю увагу, що причину відхилення заяви-розрахунку відображають у вигляді коментаря (в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України).
Нагадуємо, що роботодавці, які з певних причин не можуть скористатись електронним кабінетом на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, можуть скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру головного управління Пенсійного фонду України.
Якщо у вас є запитання, які стосуються нарахування пенсій і лікарняних, зокрема: як правильно розрахувати трудовий стаж і чому бувають розбіжності у його розрахунку, куди звертатися пенсіонеру, щоб провести перерахунок пенсії, як підтвердити рівень зарплати до 1 липня 2000 року; а також питання з оформлення і розрахунку лікарняних та які помилки у розрахунку лікарняних найчастіше знаходить ПФУ, – запрошуємо 6 березня на онлайн-конференцію «Зміни в нарахуванні пенсій від ПФУ і все про лікарняні: оформлення, (не)виплачені суми, наслідки».
На конференції ви зустрінетесь з начальницею Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Оленою Бойко, Галиною Казначей та Оленою Габрук. Питання будемо розглядати дуже серйозні, та головне що цей захід буде абсолютно безкоштовним для вас. Реєструйтесь прямо зараз за посиланням.
Мінфін відкоригує НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»
Мінфін планує привести норми НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженого наказом Мінфіну від 28.05.1999 № 137, у відповідність до вимог чинного законодавства та МСБО. Відповідний проєкт наказу оприлюднили на сайті Мінфіну.
Зокрема, буде уточнено та доповнено терміни та інші положення НП(С)БО:
-
облікові оцінки – грошовий вираз елементів фінансової звітності, які не піддаються безпосередньому спостереженню, а визначаються наближено, тобто попередньо оцінені;
- оцінка – визначення грошових сум, за якими мають визнаватися і відображатися елементи фінансової звітності.
Прикладами облікових оцінок є:
-
резерв сумнівних боргів;
-
чиста вартість реалізації одиниці запасів;
-
справедлива вартість активів або зобов’язань;
-
сума нарахованої амортизації об’єкта основних засобів;
-
забезпечення на виконання гарантійних зобов’язань.
Облікова оцінка переглядається, якщо змінюються обставини, на яких базувалася ця оцінка, або отримана додаткова інформація. За своїм характером зміна в обліковій оцінці не стосується попередніх періодів та не є виправленням помилки.
Якщо зміна в обліковій оцінці приводить до змін в активах, зобов’язаннях або власному капіталі, її визнають шляхом коригування балансової вартості відповідного активу, зобов’язання або власного капіталу в періоді, коли відбулася зміна.
Також, підприємству слід розкривати зміст і суму змін в облікових оцінках, які мають суттєвий вплив на поточний період або, як очікується, суттєво будуть впливати на майбутні періоди.
Якщо інформацію про розмір впливу на майбутні періоди не розкрито, у зв’язку з неможливістю його попередньої оцінки, підприємство розкриває інформацію про цей факт.
Нещодавно були прийняті зміни, щодо строків зберігання бухгалтерських і фінансових документів, а також обліку готівкової виручки. Для опрацювання нових змін і правил запрошуємо 5 березня на онлайн-тренінг «Зберігання і знищення бух/фін документів & Зміни в обліку готівки РРО і каси», який проведе Тимур Алієв.
Реєструйтесь безплатно прямо зараз за посиланням.
Як банки повідомлятимуть ДПС про завершення валютного нагляду
Мінфін Наказом від 09.10.2023 № 535 затвердив форму та порядок подання банками до ДПС повідомлення про завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків платників за операціями з експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення.
Зокрема, банк протягом трьох робочих днів, наступних за днем завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за відповідною операцією з експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (крім завершення валютного нагляду у зв’язку із закриттям всіх рахунків резидента в банку та/або зміною обслуговуючого банку в митній декларації), подає до ДПС засобами електронного зв’язку в електронній формі Повідомлення.
Повідомлення складається окремо щодо кожного платника податків на підставі даних, які надає Держмитслужба.
Наказ № 535 опублікований в «Офіційному віснику України» 22.02.2024 № 17. Він набере чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування.
Щоб розібратися в питаннях валютного контролю, які перекази у валюті блокує банк, як розрахувати пеню за порушення строків у ЗЕД і як її уникнути, запрошуємо 8 березня на онлайн-форум «Дивіденди 2024: виплата і отримання & Валюта і валютний контроль & Підприємницький рахунок ФОП», який проведуть найкращі експерти – Ірина Губіна, Ольга Целуйко, Тимур Алієв. Крім того, дізнаєтесь чи впливає на дивіденди наявність оподатковуваного прибутку, як виплатити дивіденди та заплатити менше податків, а також чи можна знімати готівку/купувати товари з підприємницького рахунку і які ризики в надходженні/витрачанні коштів з особистої картки? Реєструєтесь прямо зараз абсолютно безплатно за посиланням.
Чи є право не сплачувати податок після зміни групи єдиного податку
Мінреінтеграції наказом від 05.02.2024 р. № 30 знову оновило Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Зміни стосуються, зокрема, територіальних громад Сумської та Харківської областей.
Нагадаємо, що у грудні 2022 року Уряд прийняв Постанову № 1364, якою визначив механізм формування єдиного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Сам перелік був затверджений Наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309. Перелік не є фіксованим – він регулярно актуалізується.
Наказ № 30 набрав чинності з 27 лютого 2024 року. Саме в цей день документ було офіційно опубліковано у виданні «Офіційний вісник України» № 19.
Нагадаю, що однією з умов, яка надає платникам єдиного податку першої та другої групи право не сплачувати єдиний податок згідно з абз. 1 п. 11 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, є знаходження податкової адреси таких платників єдиного податку на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації.
Нещодавно податкова видала роз’яснення, чи повинен сплачувати єдиний податок з 01.08.2023 ФОП – платник ЄП першої або другої групи, який перейшов з третьої групи платника ЄП, податкова адреса якого вже була визнана територією бойових дій або тимчасово окупованою російською федерацією територію України під час перебування на третій групі? І відповідь однозначна, так, повинен сплачувати.
Не сплачувати єдиний податок згідно з абз. 1 п. 11 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ мають право фізичні особи-підприємці, які зареєстровані платниками єдиного податку першої та другої групи (відомості про яких внесені до реєстру платників єдиного податку) на територіях бойових дій або тимчасової окупації до дат виникнення можливості бойових дій/початку бойових/тимчасової окупації, визначених Переліком № 309.
Отже, фізична особа-підприємець – платник єдиного податку першої або другої групи, який перейшов з третьої групи платника єдиного податку, податкова адреса якого вже під час перебування на третій групі була визнана територією бойових дій або тимчасово окупованою російською федерацією територією України, згідно з Переліком № 309, повинен сплачувати єдиний податок з 01.08.2023 р.
Якщо у вас є запитання щодо нарахування і сплати податків і зборів, ви завжди можете звернутися до експертів сервісу «Особистий консультант», доступ до якого надається передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1. На всі свої запитання ви отримаєте відповіді. Кваліфіковані експерти цілодобово приймають запитання в робочі і вихідні дні та відповідають впродовж 24 годин в робочі дні залежно від складності запиту.
Важливі дати для бухгалтера
І наостанок нагадаю про граничні дати подання звітності та сплати податків найближчими днями.
5 березня – останній день подання до Держстату:
- обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства за 2023 рік (форма № 1-інновація (один раз на два роки));
- звіту про здійснення наукових досліджень і розробок за 2023 рік (форма № 3-наука (річна)).
Крім того, 5 березня останній день реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених з 1 по 15 лютого 2024 року.
6 березня – останній день подання до Держстату:
- звіту про використання та запаси палива за лютий 2024 року (форма № 4-мтп (місячна)).
7 березня – останній день подання до Держстату:
- звіту з праці за лютий 2024 року (форма № 1-ПВ (місячна));
- звіту про заборгованість з оплати праці за лютий 2024 року (форма № 3-борг (місячна));
- звіту про реалізацію продукції сільського господарства за лютий 2024 року (форма № 21-заг (місячна)).