Відеоблоги

Дохід нараховується, але не виплачується: які наслідки

Ви дізнаєтесь:

  • Хто та коли сплачує ПДФО при нарахуванні/виплаті доходу
  • Як не порушити закон щодо сплати ПДФО при нарахуванні регулярних платежів
  • Як заповнити Додаток 4ДФ, якщо дохід нараховано, але не виплачено
Оберіть відео для перегляду

4.9(12)

Оцініть відео:

Дохід нараховується, але не виплачується: які наслідки

00:06:32

Ольга Самофалова

4.9(12)

Оцініть відео:


Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу його коштом, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ. Це передбачено пп. 168.1.1 ПКУ. Податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету або розрахункового документа на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, що передбачено пп. 168.1.2 ПКУ.

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається), то ПДФО, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду. Норми визначені п. 168.1 ПКУ. Військовий збір сплачується у ті ж терміни що і ПДФО.


Я хочу звернути увагу, що найбільша кількість порушень щодо несплати податку протягом 30 днів встановлюється під час перевірок по договорах оренди або надання інших послуг, в яких визначена фіксована дата нарахування доходу фізичній особі, проте виплата такого доходу не відбувається. І у разі, коли нарахування доходу не відбулося, але за договором передбачена дата такого нарахування, то відповідно і виникає обов'язок щодо сплати податку. Юридична служба має слідкувати за датами виконання зобов'язань по договорах та передавати інформацію в бухгалтерію. Якщо ж така ситуація склалася і податки не були вчасно перераховані можна укласти додаткову угоду і перенести термін виплати винагороди фізичній особі. Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску та порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого ЄСВ затверджені наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4 (у редакції наказу Мінфіну від 15.12.2020 №773).

При заповненні додатка 4ДФ в ситуації, коли дохід нарахований, але не виплачений, нараховану суму обов'язково необхідно відобразити у графі 3а, незалежно від того виплачені такі доходи чи ні.


Підсумки

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується, ПДФО і військовий збір необхідно перерахувати до бюджету не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування такого доходу. Крім того, необхідно відобразити нарахування такого доходу у звіті 4ДФ.