Ви дізнаєтесь:
- У яких випадках донараховується ЄСВ за наявності відпускних та лікарняних
- У якому періоді донараховується ЄСВ при «перехідних» відпускних та лікарняних
- Як та коли донарахувати ЄСВ при наданні декретної відпустки
Збільшення бази нарахування ЄСВ після підвищення мінімальної зарплати
Суми нарахованих відпускних, лікарняних та декретних є базою нарахування ЄСВ. Розберімось у яких випадках потрібно перевірити чи донараховувати ЄСВ, якщо зросла мінімальна зарплата. Нагадаємо, що з 1 січня 2024 року мінімальна заробітна плата складає 7100 грн. Відповідно зріс і мінімальний соціальний внесок. Розглянемо окремо випадки.
І перший, це лікарняний та додаткова база ЄСВ. Для порівняння суми лікарняних із мінзарплатою їх відносять до тих місяців, за які лікарняні нараховані. Відповідно якщо в місяці, за яким нарахований лікарняний, база нарахування ЄСВ буде меншою за мінзарплату, виникає необхідність донарахувати ЄСВ.
Ускладнюємо ситуацію, маємо лікарняний з початком хвороби у грудні та продовженням у січні. У такому разі у грудні, початку хвороби, ЄСВ нараховуємо на фактичну базу. У січні, коли будемо нараховувати лікарняні, для порівняння фактичної бази з мінімальною заробітною платою лікарняні відносимо до місяців, за які вони нараховані. Після цього перевіряємо, щоб дохід грудня, з якого обчислюємо ЄСВ, був не менше 6700 грн, а дохід січня – 7100 грн. Відповідно до даних сум нараховуємо мінімальний страховий внесок. До речі, якщо протягом 12 місяців страхового стажу менше ніж 6 місяців, врахуйте обмеження лікарняних та декретних. Ці величини зараз у вас на слайді.
Другий випадок. Відпускні та додаткова база ЄСВ. У звітному місяці, на який припала оплачувана відпустка, база нарахування ЄСВ не має бути меншою за мінімальну зарплату. Якщо менше, на різницю між мінзарплатою та фактичною базою ЄСВ донарахуйте ЄСВ.
Припустимо у грудні нарахували відпускні, які припали на грудень та січень. Тоді для цілей порівняння місячної бази нарахування ЄСВ з мінімальною зарплатою відпускні відносять до місяців, за які вони нараховані. Далі перевіряємо мінімальну базу, у грудні вона не має бути меншою за 6700 грн, а у січні – 7100 грн. Якщо працівник частину місяця перебував у відпустці без збереження заробітної плати і його дохід за місяць не перевищував розмір мінімалки, ЄСВ розраховуєте із мінімальної зарплати.
Третій випадок, найзапитуваніший, це декретні та додаткова база ЄСВ. Декретні відразу нараховують за весь період відпустки по вагітності та пологам, але для цілей нарахування ЄСВ та порівняння з мінімальною зарплатою декретні відносимо до місяців, за які вони нараховані. У місяці нарахування декретних за майбутні місяці ЄСВ нараховуємо з їх фактичної суми. Тобто наперед не порівнюємо фактичну і мінімальну базу нарахування ЄСВ. Перевіряти дотримання мінімальної бази ЄСВ потрібно місяць у місяць протягом усього періоду декретної відпустки, за яку нарахована допомога по вагітності та пологам.
А як бути, якщо декретні нараховані у 2023 році з мінімальної зарплати, але відпустка перейшла на 2024 рік? Пам'ятайте три правила. Перше, суму декретних вже не переглядають у 2024 році, хоч і мінімальна зарплата зросла, адже декретні розраховують на час настання страхового випадку, він вже не змінюється. Друге, дотримання мінімальної бази нарахування ЄСВ перевіряйте у кожному місяці декретної відпустки. Тобто якщо декретні розраховані у 2023 році, за кожен місяць відпустки у 2024 році потрібно донарахувати ЄСВ. Донарахований ЄСВ показують у додатку Д1 податкового розрахунку з кодом типу нарахувань «13» у графі 09. Такі донарахування потрібно проводити місяць у місяць та не визначати додаткову базу наперед. Наприклад, якщо нарахували декретні у грудні 2023 року, не потрібно відразу показувати додаткову базу ЄСВ за січень, лютий та березень 2024 році, це маєте зробити в розрізі відповідних місяців вже у першому кварталі. Якщо маєте перехідні відпускні, лікарняні та декретні, то в додатку Д1 податкового розрахунку їх відображають за той місяць, в якому їх фактично нарахували в бухобліку, показують в окремих рядках від інших виплат, розбивають за місяцями, за які вони нараховані.
Підсумки
У кожному з місяців, за які виплату нараховано, мінімальна база ЄСВ не може бути меншою за мінзарплату. Якщо відпускні, лікарняні чи декретні припали на період 2024 року, ЄСВ не може бути меншим за мінімальний страховий внесок. А ось декретні, нараховані у 2023 році зі старої мінімалки, переглядати у 2024 році не потрібно.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.