Ви дізнаєтесь:
- Як самостійно провести аудит кабінету платника податків
- На що звернути увагу при перевірці основних показників діяльності
- Про строки та форми звітності
Що потрібно для вдалого святкування Нового року ФОПу?
Перший крок, аудит Кабінету платника податків. Дивимося на наш слайд. Перевірка адреси, тобто перевіряємо адресу, чи збігається наша адреса з місцем реєстрації. Якщо «Ок», то добре. Якщо не «Ок» – подаємо форму 5ДР. Далі відправляємо запит про суму виплачених доходів, перевіряємо хто засвітив нас у формі 4ДФ. Тобто хто з наших контрагентів показав нас у формі 4ДФ. І третій крок в Єдиному кабінеті, це перевірка стану розрахунків з бюджетом. Перевіряємо відображення сплати податків.
Далі, другий крок, перевіряємо ліміти у 2023 році. У 2023 році мали місце наступні ліміти. На слайді. Отже, перша група – 167 розмірів мінімальної зарплати, у розмірі 1 118 900 грн. Друга група – 834 розміри мінімальної заробітної плати (5 587 800 грн). Третя група – 1167 розмірів мінімальної зарплати, тобто 7 818 900 грн. У 2023 році є так само цікаве уточнення, пов'язане зі спецрежимом 2%, який скасували 01.08.2023. Для ФОПів у нас буде у 2023 році, хто був на 2%, а потім повернувся на звичну систему оподаткування, у нас будуть дещо інші ліміти. Ось, перша група у нас буде 466 208,33 грн. Як ми це порахували? Взяли наш ліміт за рік, поділили на 12, помножили на 5 місяців. Так само для другої групи, це складає 2 328 250 грн. Так само для третьої групи це складає 3 257 875 грн.
Тепер ще один важливий момент, згадаємо, що включаємо в дохід? Доходом платника єдиного податку є: для фізичної особи – підприємця – дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій (готівковій та/або безготівковій) формі, матеріальній або нематеріальній формі, визначений п. 292.3 ПКУ; для платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) – обсяг коштів, зарахованих на рахунок такого платника податків у банку.
До суми доходу платника єдиного податку також включимо: вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг); суму кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (для платників єдиного податку 3 групи, які є платниками ПДВ). Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховуємо у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу. Також дуже важливо звернути увагу на дату отримання доходу. Про це нам говорить п. 292.6 ПКУ. Так і детальніше, датою надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій та/або безготівковій) формі буде: дата надходження коштів на рахунок або у касу; дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг); дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (для платників єдиного податку 3 групи, які є платниками ПДВ). Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ.
Перевірка порядку ведення обліку, облікових регістрів та документів
Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку 1 і 2 групи та платники єдиного податку 3 групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі, шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Що будемо перевіряти на практиці? Банківські виписки, Z-звіти, договори поворотної фінансової допомоги, договори з контрагентами (на наявність безнадійної заборгованості), врахування в дохід комісії банку при еквайрингу, отримані валютного виторгу.
Доходи зібрали й готові до подачі звітності. Що? Куди? Як? Отже, перша група подає річну звітність, декларацію єдиного податку, в складі декларації подаємо додаток по ЄСВ до себе, ідентифікатор електронної форми F0103406.Строк подачі: до 01.03.2024. Друга група – річна звітність, подаємо (граничний строк так само 01.03.2024) декларацію з єдиного податку і подаємо в складі цієї ж декларації додаток по ЄСВ. Електронний ідентифікатор такий самий, як і для першої групи. Третя група, тут дещо складніше, у нас буде подаватися щоквартально декларація, в складі якої ми так само будемо подавати додаток по ЄСВ, у нас буде подаватися щоквартально, подаємо до 09.02.2024. Електронний ідентифікатор F0103308. Загальна система – електронний ідентифікатор форми F0100213, строк подачі 02.05 2024.
Тепер зупинимося детально про ЄСВ. На сьогодні у нас діє пільга про сплату ЄСВ. Тобто спрощенці мають право не сплачувати єдиний соціальний внесок. Розберемо, як же нам детально заповнювати додаток ЄСВ, якщо ми трошки платили, а трошки не платили. Якщо ми платили ЄСВ, то так само в Кабінеті платника єдиного податку ми побачимо наші сплати. Для того, щоб вони нам зарахувалися, ми в декларації єдиного податку, коли будемо подавати додаток по ЄСВ, маємо обов'язково відмітити ті місяці, в яких ми платили ЄСВ, для того, щоб податкова бачила, що ми хочемо показати сплату єдиного соціального внеску.
Для того, щоб спокійно святкувати Новий рік, перше, що потрібно зробити, перевірити свої доходи, провести аудит Електронного кабінету платника податків і розібратися з ЄСВ.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.