За III квартал звітуємо за оновленою формою об’єднаного розрахунку з ПДФО та ЄСВ
У травні цього року набрав чинності Наказ № 113, яким внесені зміни до форми розрахунку, а також Порядку заповнення та подання податковими агентами Розрахунку. Згідно з п. 46.6 ПКУ, нові форми звітності застосовуються у наступному звітному періоді від їх прийняття.
Отже, вперше звітувати за оновленою формою Розрахунку слід з 1 жовтня 2023 року за звітний (податковий) період – III квартал 2023 року.
Внесені до форми зміни є незначними, але все ж таки форма звіту оновлена, зокрема:
-
у форму Розрахунку додано нову ознаку платника ЄСВ: 095 – резидент Дія Сіті;
-
доповнено Додаток 1 новою графою 26 «Ознака наявності трудового договору з нефіксованим робочим часом (1 – так, 0 – ні)». Ознака «1» проставляється у разі, якщо працівник виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, ознака «0» – якщо до працівника не застосовуються зазначені умови ст. 21-1 КЗпП;
-
довідник ознак доходів фізичних осіб доповнено новими рядками, з «204» по «209»:
204 Суми пенсійних внесків, що сплачуються резидентом Дія Сіті;
205 Сума благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, учасникам бойових дій та/ або фізичним осам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії;
206 Суми доходів, надані Фондом Президента України;
207 Сума винагород за зброю;
208 Сума коштів, надана волонтеру;
209 Суми відшкодування волонтеру.
Нагадаю, що відповідно до ПКУ, особи, які мають статус податкових агентів, та платники ЄСВ зобов’язані подавати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу податковий розрахунок, до податкової за основним місцем обліку. Отже, за 3 квартал подаємо до 9 листопада.
У жовтні для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1 готуємо відеокурс «Розрахунок середньої заробітної плати покроково для всіх видів виплат: практичні та (не)типові ситуації (відпускні і компенсації, лікарняні, відрядження та матдопомога)», який проведе Тимур Алієв. В рамках курсу будуть розглянуті усі новації, що внесені до Порядку з розрахунку середньої заробітної плати № 100 за 2023 рік, та їх вплив на обчислення середньої зарплати та компенсації за дні невикористаної відпустки. Ви дізнаєтеся механізм розрахунку середньої для всіх видів виплат. На практичних прикладах швидко опануєте обчислення середньої зарплати та розберетеся з усіма нюансами та складнощами розрахунків. Найкращі експерти відповідатимуть на всі ваші запитання, які можна буде поставити в особистому кабінеті Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
З 1 жовтня повертають штрафи за невикористання РРО/ПРРО
З 1 серпня 2023 року набув чинності Закон від 30.06.2023 № 3219-IX. Згідно з ним, для підприємців відновлюється обов’язок використання касових апаратів РРО/ПРРО. Тож з 1 жовтня 2023 року повертаються штрафи за невикористання касових апаратів.
Законом № 3219 встановлено, що не застосовуватимуться штрафи за порушення щодо РРО, які були вчинені з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року. Це стосується всіх суб’єктів господарювання.
Водночас це не стосується операцій з підакцизними товарами, валютою, азартними іграми.
З 1 жовтня 2023 року від відповідальності звільняються лише ті суб’єкти, які продають товари / надають послуги на тимчасово окупованих територіях, зоні активних бойових дій.
Дозволено використовувати «спрощену назву» товару або послуги (в межах товарної групи).
Але варто розуміти, що штрафи за невикористання РРО або ПРРО високі.
Лише для певної категорії суб'єктів господарювання передбачені знижені штрафні санкції. Мова йде про ФОПів другої та третьої групи – неплатників ПДВ. Важлива умова: вони не мають бути продавцями підакцизних товарів, побутових товарів на гарантії, лікарських засобів, виробів медичного призначення. Так, у період з 01.08.2023 по 31.07.2025, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану на території України, до таких ФОПів застосовують знижені штрафи: 25 % – за порушення, вчинене вперше; 50 % – за повторний проступок (п. 15 Прикінцевих положень Закону про РРО).
Щодо інших суб’єктів господарювання штрафи накладатимуться на кожну транзакцію без фіскалізації. Сума штрафу залежить від суми чека і кількості виявлених порушень. Перше порушення – 100 % від суми продажу товарів, робіт або послуг, учинених із порушеннями. Друге та наступні порушення – 150 % від суми продажу товарів, робіт або послуг, учинених із порушеннями.
Для того, щоб ФОПам та юридичним особам не наразитися на штрафи й розібратися з питаннями застосування РРО/ПРРО, ми підготували відеокурси з практичними кейсами. Зокрема, передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1 вже доступний відеокурс Тимура Алієва «РРО/ПРРО і каса-2023: використання, помилки, відповідальність», а також відеокурс «Ведення інтернет-торгівлі по-новому». А ще усім користувачам ПРРО стане в пригоді практичний відеокурс «ПРРО Cashalot: швидкі рішення». Передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 вже отримали доступ до відеокурсів.
Дії ФОПа з 1 серпня, якщо ним перевищено розмір доходу
Податкова пояснила дії ФОПа – платника ЄП І-ІІІ груп, який з 1 серпня 2023 року автоматично вважається платником ЄП відповідної групи, якщо ним перевищено обсяг доходу, розрахований пропорційно до кількості календарних місяців 2023 року, протягом яких не застосовувалися особливості оподаткування.
У такому випадку ФОПи – платники ЄП І-ІІІ груп зобов’язані:
-
застосувати до суми перевищення ставку ЄП у розмірі 15 %;
-
платники ЄП І групи – перейти на застосування ставки ЄП, встановленої для платників ЄП ІІ або ІІІ групи або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування;
-
платники ЄП ІІ групи – перейти на застосування ставки ЄП, встановленої для платників ЄП ІІІ групи або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування;
-
платники ЄП ІІІ групи – перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ.
За такої умови не пізніше 20 жовтня 2023 року необхідно подати заяву, у рядках 5.2 та 5.5 якої зазначити дату (період) зміни (відмови) «з 01 жовтня 2023 року».
Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308.
Затверджено Порядок повідомлення Мін'юсту про виявлення розбіжностей в ЄДР
1 жовтня 2023 року набрав чинність наказ Мін'юсту від 12.07.2023 № 2542/5, виданий з метою забезпечення достовірної інформації про кінцевих бенефіціарних власників в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, ФОПів і громадських формувань.
Порядок визначає процедуру повідомлення Мін'юсту, як держателя Єдиного державного реєстру про виявлення розбіжностей між отриманими суб’єктом фінансового моніторингу в результаті здійснення перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі відомостями про кінцевих бенефіціарних власників або структуру власності юридичної особи.
Дія цього Порядку поширюється також на повідомлення органом державної влади, правоохоронним органом, іншою особою (якщо інформація стосується такої особи) Міністерства юстиції України про виявлення розбіжностей щодо відомостей про кінцевих бенефіціарних власників або структуру власності юридичної особи.
Мін'юст затвердив Порядок перевірки інформації про кінцевого бенефіціарного власника
Порядок проведення перевірки інформації, яка надана юридичною особою у поясненні та документах для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи, затверджено наказом Мін’юсту від 14.09.2023 № 3265/5.
Держреєстратор розпочинає перевірку інформації про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідних документів від юрособи, направлених відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 14.06.2023 № 2211/5.
Під час перевірки інформації про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності держреєстратор перевіряє на наявність/відсутність у відомостях про КБВ та/або структуру власності, наданих юрособою, суперечностей з відомостями, надісланими Мін’юстом відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5, відомостями, наявними в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а також отриманими ним у процесі здійснення такої перевірки.
Також Держреєстратор має право запитувати додаткові пояснення необхідні для повноцінної перевірки.
Наказ № 3265/5 набирає чинності з 1 жовтня 2023 року, але не раніше дня його офіційного опублікування. На момент підготовки матеріалу цей документ офіційно не опублікований.
Зміни для виробників і торговців тютюном з 1 жовтня
З 1 жовтня 2023 року набирає чинності Закон від 10.08.2023 № 3326-ІХ, яким запроваджено заборону на реалізацію магазинам безмитної торгівлі, а також виробництво для таких цілей тютюнових виробів та/або рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Заборона діятиме до припинення або скасування воєнного стану.
Також в законі обумовлено, що у разі наявності у виробників станом на 01.10.2023 залишків тютюнових виробів та/або рідин, що використовуються в електронних сигаретах, призначених для реалізації магазинам безмитної торгівлі, такі виробники зобов’язані станом на 01.10.2023 провести у присутності представника податкової інвентаризацію таких товарів (продукції) та подати інформацію про залишки таких товарів (продукції) та місця їх зберігання до ДПС, протягом двох робочих днів з дня завершення інвентаризації.
Подальше зберігання виробниками таких залишків товарів (продукції) дозволено у лише у місцях, зазначених в інформації про результати проведеної інвентаризації, до припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Зверніть увагу, що у разі виявлення після 1 жовтня 2023 року фактів виробництва або зберігання (крім інвентаризаційних залишків у місцях зберігання, про які повідомлено ДПС), або транспортування, реалізації, зокрема і їх виробниками, такі товари вважаються немаркованими марками акцизного податку. До таких суб’єктів господарювання застосовується відповідальність, передбачена ст. 17 Закону від 19.12.1995 № 481/95-ВР за виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію підакцизних товарів без марок акцизного податку, зокрема 200 % вартості товару (продукції), але не менше ніж 17 000 грн.
У бухгалтерів завжди є безліч питань з оподаткування, обліку або звітності, адже кожен з нас має сумніви або потребує поради від кваліфікованих спеціалістів. З цим ви завжди можете звернутися до експертів сервісу «Особистий консультант». На всі свої запитання ви отримаєте відповіді. Кваліфіковані експерти цілодобово приймають запитання та відповідають впродовж 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. Навіть у суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок. За час існування сервісу наші експерти дали відповіді на більш ніж 180 тисяч запитань. Просто уявіть собі, скільки проблем бухгалтери вирішили завдяки цьому унікальному сервісу. Доступ до сервісу «Особистий консультант» надається передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
2 жовтня спливає граничний термін подання звітності про контрольовані операції за 2022 рік
ДПСУ нагадує, що спливає термін для подання платниками податків звітів про контрольовані операції та повідомлень про участь у міжнародній групі компаній (Повідомлення про МГК), які є окремими формами звітності для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням.
Відповідно до пп. 39.4.2 ПКУ, зазначена звітність подається в електронній формі до 1 жовтня року, що настає за звітним, платниками податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції.
У поточному році останнім днем подання звіту і повідомлення про МГК за 2022 рік є 2 жовтня 2023 року (оскільки граничний строк припадає на вихідний день). Водночас, починаючи з 2022 звітного року, повідомлення про МГК подають лише платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції.
Відповідальність платників податків за неподання (несвоєчасне подання) звіту і повідомлення про МГК або невключення до наданого звіту або надання недостовірної інформації в повідомленні про МГК передбачена статтею 120 ПКУ.
Наприклад, штраф за неподання звіту про контрольовані операції за 2022 звітний рік становить 744 300 грн, а за неподання повідомлення про МГК за аналогічний період – 124 050 грн.
Але тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану, діють особливі правила притягнення платників податків до відповідальності за порушення податкового законодавства.
Пунктом 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо подання звітності, він звільняється від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Зверніть увагу, що у разі самостійно виявлених помилок у вже поданому звіті та/або повідомленні про МГК платник податків має право подати зазначену звітність з позначкою «звітна нова» до граничного строку її подання.
Нагадуємо, що податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» здійснюється шляхом моніторингу, опитування та проведення перевірок.
Отже, рекомендуємо платникам податків перевірити проведені операції на відповідність вимогам законодавства та забезпечити своєчасну та повне подання згаданої звітності.
Також з метою проведення самостійного коригування звіту податківці рекомендують платникам податків переглянути операції, які проведені протягом 2022 року і попередніх звітних періодів, на відповідність принципу «витягнутої руки» та скористатися можливістю подання уточнюючих розрахунків без застосування штрафних санкцій та пені.
Запрошую бухгалтерів підприємств приєднатися до уроків онлайн-школи «Бухгалтерія підприємства + практика в Програмі BAS», яка з липня по грудень проходить на Бухгалтерській Відеоплатформі №1. Програма онлайн-школи складається з дев’яти модулів. В кожному з них є практичні заняття в Програмі BAS і додатковий урок з онлайн-відповідями лекторів на запитання та бонусні практичні матеріали за темами модулів. Модуль 1 «Формування статутного капіталу» з Ольгою Целуйко, модуль 2 «Облік необоротних та нематеріальних активів» з Вікторією Величко, модуль 3 «Запаси, МШП, ТМЦ та незавершене виробництво» з Любовʼю Романчук і модуль 4 «Собівартість продукції та послуг» з Іриною Літвінчук вже доступні для перегляду передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1. У жовтні зʼявляться наступні два модулі нашої практичної онлайн-школи, а саме 3 жовтня виходить модуль 5 «Розрахунки з постачальниками та покупцями» з Іриною Губіною, а 24 жовтня – модуль 6 «Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД)» з Ольгою Целуйко.
З 8 жовтня 2023 року діятиме оновлений Порядок надсилання ППР
Мінфін наказом від 04.07.2023 № 368 увідповіднив Порядок і форми Податкового повідомлення рішення (ППР) вимогам ПКУ в частині доповнення підстав, у разі встановлення яких за результатами перевірки контролюючим органом надсилається (вручається) платнику податків ППР. Зокрема, розширена інформація, яка має міститись у ППР, прийнятих за результатами перевірки.
У ППР форми «Ш» (додаток 7 до Порядку) виключається посилання на фіксований розмір штрафної (фінансової) санкції (штрафу), який буде розраховуватися та зазначатися з урахуванням вини особи та інших встановлених ПКУ обставин. Також виключається посилання на фіксований розмір штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у ППР форм «Н» (додатки 24, 25 до Порядку) та «АН» (додатки 29, 30 до Порядку), який буде розраховуватися та зазначатися посадовими особами контролюючих органів з урахуванням обставин, встановлених ПКУ.
У кожну форму, заповнення якої передбачено після 01.01.2021, вносяться зміни щодо визначення податкового номера платника податків.
У формі ППР «Ш» (додаток 7 до Порядку) поширюється перелік установ, з вини яких можуть бути порушені правила сплати (перерахування) грошового зобов’язання або порушені строки зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів.
У формах ППР «В1» (додаток 11 до Порядку), «В3» (додаток 13 до Порядку) змінено напрям відшкодування з ПДВ (це не тільки рахунки, відкриті у банках, а також рахунки такого платника податків у небанківських надавачів платіжних послуг).
Також внесена технічна правка у додаток 30 (форма «АН») у частині зміни кодів класифікації доходів бюджету: замість кодів класифікації доходів бюджету 3014020100 та 3014021900 передбачено зазначати 14020100 та 14021900 відповідно.
Наказ Мінфіну №368 (з урахуванням змін, передбачених наказом № 413) набирає чинності через 30 календарних днів з дня його офіційного опублікування. Наказ було опубліковано 8 вересня, отже нові правила надсилання ППН почнуть працювати з 8 жовтня 2023 року.
Жовтень є останнім звітним періодом для нарахування ПЗ за ввезені на митну територію України товари
Податкова роз’яснила, що податкові зобов’язання (ПЗ) за товарами, необоротними активами, які були придбані/виготовлені/ввезені на митну територію України з ПДВ до початку використання спрощеної системи з особливостями та використані (поставлені, реалізовані) у період застосування такої системи оподаткування нараховуються протягом серпня – жовтня 2023 року, але не пізніше 31 жовтня нинішнього року (п. 198.5 ПКУ).
База оподаткування для нарахування таких ПЗ:
-
за товарами, придбаними на митній території України, – вартість їхнього придбання;
-
за товарами, ввезеними на митну територію України, – митна вартість таких товарів згідно з відповідною митною декларацією;за необоротними активами – балансова (залишкова)
-
вартість, що склалася станом на перше число місяця, в якому вони були використані (поставлені, реалізовані).
Такі ПЗ мають бути відображені в податковій звітності за серпень/вересень/жовтень 2023 року. Залежно від того, у якому з цих періодів платник нарахував ПЗ та склав відповідну ПН.
Зверніть увагу, що жовтень 2023 року є останнім звітним (податковим) періодом, у податковій звітності за який такі зобов’язання можуть бути задекларовані.
Зведена ПН має бути складена будь-якою датою, що припадає на звітні (податкові) періоди серпень, вересень, жовтень 2023 року, але не пізніше 31 жовтня 2023 року.
Наші лектори Сергій Дробоття та Ольга Самофалова готують передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1 відеокурс «Все про ПН/РК: складання, реєстрація, практика (роз)блокування, критерії ризиковості, таблиця даних ПП, виправлення помилок». З курсу можна дізнатися, як правильно складати ПН/РК, а саме про обов’язкові реквізити та правила виправлення помилок. Також лектори розглянуть приклади заповнення ПН/РК в різних господарських операціях, покажуть, як реєструвати ПН/РК, розберуть всі можливі причини блокування, критерії ризиковості платника податків та господарських операцій. Ви опануєте алгоритм розблокування, знатимете, як подати таблицю даних платника ПДВ, 20-ОПП, інші документи та розумітимете, як правильно оскаржити рішення податківців. Відеокурс буде доступний передплатникам з 28 вересня за посиланням.
Важливі дати для бухгалтера
2 жовтня – останній день сплати за серпень:
- рентної плати;
- плати за землю;
- акцизного податку;
- податку на додану вартість;
- плати за землю ФОПами – власниками та землекористувачами земельних ділянок;
- військового збору;
- податку на доходи фізичних осіб.
Ще у жовтні необхідно подати деякі статистичні та податкові звіти. Отже:
4 жовтня – останній день подання за III квартал:
- звіту про надходження сільськогосподарських тварин на переробні підприємства;
- звіту про надходження молока сирого на переробні підприємства.
6 жовтня – останній день подання за III квартал:
- звіту з праці.
9 жовтня – останній день подання за III квартал:
- звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України;
- звіту про ціни на ринку житла.
10 жовтня – останній день подання за IІІ квартал:
- обстеження ділової активності сільськогосподарського підприємства, будівельного підприємства, підприємства оптової та роздрібної торгівлі, з ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів та підприємства сфери послуг,
- звіту підприємства з іноземними інвестиціями;
- звіту підприємства про інвестиції за кордон.
13 жовтня – останній день подання за III квартал:
- звіту про придбання (продаж) товарів для забезпечення життєдіяльності транспортних засобів, потреб пасажирів та членів екіпажу;
- звіту про ціни виробників послуг;
- звіту про виконання державного оборонного замовлення на науково-дослідні й дослідно-конструкторські роботи та роботи за іншими напрямами.
16 жовтня – останній день подання за III квартал:
- інформації про кількість працевлаштованих громадян суб'єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні;
- фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами коштів державного й місцевих бюджетів.
19 жовтня – останній день сплати за III квартал:
- авансових платежів із ПДФО ФОПами.
20 жовтня – останній день сплати за III квартал:
- ЄСВ з доходу ФОПів, зокрема і тих, які вибрали спрощену систему оподаткування.
25 жовтня – останній день подання за III квартал:
- звіту про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі;
- звіту про обсяги реалізованих послуг;
- звіту про продаж і запаси товарів у торговій мережі;
- звіту про капітальні інвестиції;
- звіту про перевезення автомобільним транспортом вантажів за видами вантажів та пасажирів за видами сполучення;
- звіту про перевезення вантажів і пасажирів водним транспортом;
- звіту про оплату населенням житлово-комунальних послуг та електроенергії.
30 жовтня – останній день подання фінансової звітності за 9 місяців 2023 року, зокрема:
- балансу;
- звіту про фінансові результати;
- фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва та спрощеного фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва;
а також сплати за III квартал:
- авансового внеску з податку на нерухоме майно;
- авансового внеску з транспортного податку юридичними особами;
- єдиного податку платниками 4-ї групи.