Відеоблоги

ЄСВ та ПДФО: що змінилось з 1 серпня

Ви дізнаєтесь:

  • Які види доходів фізосіб за новими правилами не оподатковуються ПДФО.
  • Кому не уникнути ЄСВ-перевірок з 1 серпня.
  • Про правила сплати ЄСВ ФОПами.
Оберіть відео для перегляду

5(24)

Оцініть відео:

ЄСВ та ПДФО: що змінилось з 1 серпня

00:09:05

Тетяна Гуль

5(24)

Оцініть відео:

 

З 1 серпня працюємо за оновленими нормами Податкового кодексу та Закону про ЄСВ. Що саме змінилось в оподаткуванні, перевірках та штрафах?

***

З 1 серпня 2023 року набув чинності Закон від 30.06.2023 року №3219. Це відомий всім законопроєкт №8401. Законом №3219 було внесено багато змін щодо оподаткування, перевірок, єдиного податку тощо. Але пропоную розглянути, що саме змінилось в податку на доходи фізичних осіб та єдиному соціальному внеску.

Стосовно податку фізичних осіб змін небагато, але вони є. Законом №3219 були внесені зміни до ПКУ і тепер донати та компенсація за пошкоджений/знищений об'єкт нерухомого майна не оподатковується податком на доходи фізичних осіб. Так, зміни внесені до пп. «б» пп. 165.1.54 ПКУ і збільшено часові рамки для не оподаткування ПДФО грошової допомоги, отриманої з 1 січня 2022 року офіційно зареєстрованими волонтерами, які спрямовують, зокрема, на користь учасників бойових дій, військовослужбовців та членів їх сімей. Як зазначала Державна податкова служба в Інформаційному листі №4/2023, після 1 серпня 2023 року кошти, які надходили у 2022 році й надходитимуть у 2023 році на рахунки фізособи як донати, якщо така фізособа офіційно зареєструється в Реєстрі волонтерів після 1 серпня 2023 року, не включають до загального оподатковуваного доходу фізособи-волонтера в таких періодах:

у звітному податковому році, що передує року внесення фізособи до Реєстру волонтерів;

у звітному податковому році, в якому фізособу внесли до Реєстру волонтерів;

у звітних податкових роках, наступних після року внесення фізособи до Реєстру волонтерів, проте не пізніше 31 грудня року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної праці та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні.

Але пам'ятайте, що витрати таких благодійників повинні бути документально підтвердженими. Перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників ПДФО шукайте у постанові Кабміну від 24.02.2016 року №112. Цей перелік залишається чинним.


Доходи у вигляді компенсації за пошкоджене майно

Також з'явився новий пп. 165.1.66, яким визначено, що кошти, отримані як компенсація за пошкоджений/знищений об'єкт нерухомого майна не оподатковують ПДФО, але за умови, що дохід у вигляді компенсації отримується фізичною особою відповідно до Закону України від 23.02.2023 року №2923.


Які зміни з 1 серпня чекають єдиний внесок? Перш за все, зміни та доповнення, які вносить Закон №3219 до Закону про ЄСВ, пов'язані зі штрафами, пенею та перевірками. Отже, з 1 серпня відновлюють ЄСВ-штрафи, які визначені у ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, а це: не сплата, несвоєчасна сплата єдиного внеску; донарахування ЄСВ, як податківцям, так і платником ЄСВ; неподання, несвоєчасне подання звітності. Проте за ЄСВ-порушення, які були вчинені в період воєнного стану, але до 1 серпня 2023 року, штрафи не нараховуються. Як і у випадку зі штрафами, нарахування пені відновлюється з 1 серпня 2023 року. Водночас пеня, нарахована за період з початку дії воєнного стану до 1 серпня 2023 року, підлягає списанню.


ЄСВ-перевірки

Наступна зміна стосується ЄСВ-перевірок. По-перше, до припинення або скасування воєнного стану продовжує діяти мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ. Але з 1 серпня 2023 року мораторій на перевірки не діятиме якщо: юрособа або ФОП припиняє свою діяльність; або якщо перевірка проводиться на звернення платника ЄСВ; або це платники ЄСВ, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), надають фінансові, платіжні послуги. Документальні ЄСВ-перевірки таких платників, що були розпочаті та незавершені до 24 лютого 2022 року, поновлюються на невикористаний строк.


Також розділ VIII Закону про ЄСВ доповнили новим п. 9-24 і тепер у платників ЄСВ буде можливість уникнути штрафів та пені. Тобто якщо за результатами перевірки, яка була відновлена (розпочата) з 1 серпня 2023 року та завершена до дня закінчення воєнного стану і податківці виявили недоїмку зі сплати ЄСВ, то у разі сплати суми ЄСВ протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ, штрафи та пеня скасовуються. Зверніть увагу, адмінштрафів це не стосується. За порушення порядку нарахування, обчислення, строків сплати єдиного внеску, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності по єдиному внеску до посадових осіб підприємств застосовується відповідальність відповідно до ст. 165-1 КУпАП.


ЄСВ для ФОПів після 1 серпня


І декілька слів про ЄСВ для ФОПів. Право не сплачувати ЄСВ за себе залишається до кінця воєнного стану плюс протягом 12 місяців після якого скасування, але слід мати на увазі, що цей період, без сплати ЄСВ, не буде зарахований до страхового стажу, а це означає, що лікарняних, декретних та інших соціальних виплат за період, у якому ФОП не сплачував ЄСВ за себе, не буде. Проте ФОПи можуть добровільно сплачувати ЄСВ за себе та отримувати страховий стаж чи інші соціальні виплати.


Коштів, що збирає зареєстрований волонтер для надання благодійної допомоги та компенсація за знищене або пошкоджене майно не оподатковують ПДФО. З 1 серпня 2023 року відновлюється застосування штрафів та пені за ЄСВ-порушення. Але за ЄСВ-порушення, які були вчинені в період воєнного стану, але до 1 серпня 2023 року, штрафи не нараховуються. Мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ збережено для більшості платників ЄСВ і після 1 серпня 2023 року. Але для деяких платників перевірки можуть бути відновлені. Якщо за наслідком відновлених перевірок буде виставлено вимогу про сплату недоїмки з ЄСВ і ця недоїмка буде погашена протягом 30 календарних днів, то штрафи та пеня скасовуються. ФОПи й надалі можуть не сплачувати за себе ЄСВ, але в цьому разі втрачається страховий стаж.