Відеоблоги

Нові податкові різниці з податку на прибуток для всіх

Ви дізнаєтесь:

  • Про «перехідні» податкові різниці, які застосовуються з 1 серпня.
  • Хто та за яких умов має застосовувати «перехідні» податкові різниці.
  • Як на практиці застосовуються «перехідні» податкові різниці.
Оберіть відео для перегляду

5(23)

Оцініть відео:

Нові податкові різниці з податку на прибуток для всіх

00:09:06

Мар'яна Кавин

5(23)

Оцініть відео:


Проєкт №8401 з 1 серпня став Законом №3219 і буде помилкою вважати, що зміни торкнулись лише платників єдиного податку 2%. Цим законом врегульовано багато перехідних моментів і зокрема виправлено давні «косяки» з податку на прибуток, про що й піде мова у цьому відео.


З 1 серпня 2023 року усі платники податку на прибуток отримали податкові різниці, незалежно від величини. Малодохідник чи високодохідник. Застосовує податкові різниці передбачені розділом ІІІ чи ні. Відмовлявся колись від податкових різниць чи ні. Значення немає. Ці податкові різниці, про які піде мова у цьому відео, є перехідними й стосуються випадку, коли платник податку на прибуток переходить зі спрощеної, 3 група 2%, 3 група 3% чи 5% неважливо, з однієї системи, спрощеної, на загальну систему. Єдине, що ця податкова різниця не стосується єдиноподатників 4 групи, які переходять на загальну систему.


Реалізація - на спрощеній системі, оплата – на загальній

Саму норму я зачитувати не буду, бо вона дуже велика і складно написана. Одразу перейду до числового прикладу. І норма, про яку я кажу, це є п. 4-1 підрозділ 4 розділ ХХ ПКУ. Ця податкова різниця була й раніше, але її поправили. 

Як було до 1 серпня? Бувши на спрощеній системі відбулась реалізація, ми з неї не заплатили єдиний податок. Далі відбувся перехід на загальну систему, надійшли гроші. І законодавець і раніше розумів, що такі суми не будуть оподатковуванні ніяк, адже на загальній системі працює правило бухобліку і гроші, які надійшли, у бухобліку доходом не є, а отже не збільшують фінансовий результат, який є об'єктом оподаткування для податку на прибуток. А тому податкова різниця давня була, яка стосувалася усіх платників, незалежно від того мало чи високодохідник, і вона була збільшуюча податкова різниця у додатку РІ. Саме на гроші, які надійшли на загальній, була збільшуюча різниця.


Що змінили? Дивіться, погодьтеся, що мало справедливості в тому, щоб гроші, які надійшли, ми оподаткували 18% податком на прибуток, адже якщо добре подумати, то податком на прибуток оподатковується не дохід, а прибуток, тобто фінансовий результат. І тому тут би дуже напрошувалось підтягнути собівартість, витрати у вигляді собівартості. Що і зроблено.

Отже, на спрощеній системі відбулась реалізація. Підприємство перейшло на загальну систему, надійшли гроші. Гроші, які надійшли на загальній системі, як і раніше, будуть збільшуючою податковою різницею. Але одночасно в цьому ж періоді виникає право і на зменшуючу податкову різницю в сумі собівартості реалізації таких товарів, робіт чи послуг. Погодьтеся, це справедливо.


Оплата - на спрощеній системі, реалізація – на загальній

Йдемо далі. Знову норма, ви бачите яка вона велика, переходимо до числового прикладу і підставляємо ось цей текст числові значення.

Як було до 1 серпня? Давайте для простоти візьмемо числовий приклад, де дохід від реалізації – 1000, собівартість цього товару нехай буде 600 і поїхали. Перебуваючи на спрощеній нам надійшли гроші. Ми з них заплатили єдиний податок. Перейшовши на загальну систему у нас відбулась реалізація. Погодьтеся, що за таких обставин реалізація нам збільшила фінансовий результат і об'єкт оподаткування з податку на прибуток. Так було до 1 серпня, тобто подвійне оподаткування. Спочатку єдиним податком, а тоді податком на прибуток.

Що змінили й що вже працює з 1 серпня? Перебуваючи на спрощеній гроші, як і раніше, ми оподаткуємо. Далі перехід відбудеться на загальну систему. І на загальній системі відбулась реалізація. Увага, період, у якому відбулась реалізація, матиме дві податкові різниці додатка РІ, рядки для цього нам ще придумають. Але збільшуюча різниця, це буде сума собівартості – 600, а зменшуюча – 1000. Таким чином ми нівелюємо вплив на податок на прибуток тієї 1000, яку ми вже оподаткували єдиним податком. І в тому погодьтесь є залізобетонний здоровий глузд. Єдиним податком оподаткували 1000? Так. Ну то будь добрий, на загальній системі забрати собівартість і забрати дохід. А як ми можемо це забрати? Тільки через додаток РІ. Те що пішло на витрати (600), це буде збільшуюча різниця. Те що пішло в доходи буде зменшуюча різниця.


Часткова оплата - на спрощеній системі, реалізація – на загальній


Ну і приклад третій. І все те саме, дохід від реалізації – 1000, собівартість – 600. Але у нас буде часткова оплата. І ситуація до 1 серпня виглядала так: перебуваючи на спрощені нам надійшов аванс – 400. Ми з нього заплатили єдиний податок, з 400. Далі перехід на загальну систему, реалізація на 1000 і вся 1000 нам потрапляла в доходи, збільшувала фінансовий результат і об'єкт оподаткування. Що поправили? З 1 серпня буде так. Кошти, які надійшли на спрощену, як і раніше, оподаткуються єдиним податком. Далі перехід на загальну систему. І ось на загальній системі період, у якому відбудеться реалізація, нехай це буде 1000 гривень, у нас запрацюють дві податкові різниці, які будуть спрямовані на нівелювання ефекту від сплати єдиного податку. А це 400 гривень, з яких уже сплачено єдиний податок. Отже, 400 буде зменшуюча податкова різниця. Ну і плюс собівартість потрібно скоригувати, але не всю – 600, а лише в тій частині, яка припадає на 400. А як це порахувати? Пропорцію знайти. 400 поділити на 1000 і помножити на 600, в нашому випадку 240 будуть збільшуючою податковою різницею.


Погодьтеся, всі ці три різниці, які з'явилися і є новими, і застосовуються для всіх, логічно, що вони стосуються всіх, і справедливо, що їх дописали. Давно потрібно було це зробити.

У тому разі, коли відбувається перехід з однієї системи на іншу, зі спрощеною на загальну, у нас виникають податкові різниці. Ті, які з 1 серпня стосуються всіх платників. При переході власне з однієї на іншу з 1 серпня нові різниці й ці податкові різниці погодьтесь є справедливими та довгоочікуваними для платників податку на прибуток.