Ви дізнаєтесь:
- Про правила зміни групи та системи оподаткування.
- Про склад звітності ФОПа після зміни системи оподаткування або групи.
- Як відзвітувати з ЄСВ після зміни системи оподаткування або групи.
Правила зміни системи оподаткування
Кожен ФОП сам обирає систему оподаткування на якій буде працювати, але протягом року він може змінювати як систему оподаткування, так переходити з групи на групи на даній системі оподаткування. Здійснювати такі переходи він повинен за заявою. Якщо ФОП переходить з загальної системи оподаткування на спрощену, подавати заяву він повинен не пізніше 15 календарних днів до початку календарного року або нового кварталу. Якщо ж такий перехід відбувається зі спрощеної системи на загальну, то заява повинна подаватися не пізніше 10 календарних днів до початку нового року або кварталу.
Як буде звітуватися ФОП в такому випадку? Так, він буде подавати декларацію про майновий стан і доходи разом з Додатком ЄСВ та буде подавати декларацію ФОП, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, разом з Додатком ЄСВ. Тобто про перехід з загальної системи оподаткування на спрощену або навпаки, фізична особа – підприємець буде подавати два Додатки ЄСВ по кожній системі оподаткування.
одатки з ЄСВ, що подаються ФОПами та порядок визначення зобов’язань з ЄСВ
Далі ми розглянемо витяг з Додатку ЄСВ, який є у ФОПа на загальній системі оподаткування. Тут ви бачите, що ФОП повинен визначити суму чистого доходу по тих місяцях, по яких він працював на загальній системі оподаткування. І виходячи з суми чистого доходу визначити розмір нарахованого єдиного внеску. Далі він буде заповнювати Додаток ЄСВ по спрощеній системі оподаткування теж за ті місяці, які він перебував на даній системі оподаткування. Тут він самостійно визначає суму доходу і з цього доходу визначає розмір нарахованого єдиного внеску.
Тобто, як бачите, ФОП повинен подати два Додатки ЄСВ. Але якщо про перший Додаток ЄСВ ми розуміємо, що він буде разом з податковою декларацією про майновий стан, то коли ж подавати другий Додаток ЄСВ? А все залежить від того, на яку групу перейшов ФОП. Якщо це 1-2 група, то разом з річною декларацією по 1-2 групі. Якщо це третя група спрощеної системи оподаткування 3%, 5%, то тут подавати потрібно по декларації за IV квартал. Якщо це третя група «спец режим 2%», то декларація за грудень буде подаватися разом з Додатком по ЄСВ.
Також ФОП може змінювати не систему оподаткування, а групи. Якщо ФОП буде змінювати групи на спрощеній системі оподаткування, то заяву він подає не пізніше ніж 15 календарних днів до наступного поточного року або кварталу. Якщо це вимушений перехід, то не пізніше 20-го числа місяця, який настає за календарним кварталом, у якому відбулося перевищення допустимого обсягу доходу. Про це нам говорить Податковий кодекс України, п. 293.8. В цьому випадку ФОП буде звітуватися так: він буде подавати декларації по тим групам, по яким він був на спрощеній системі оподаткування, і один раз буде подавати Додаток по ЄСВ, по тій групі, на якій він перебуває на кінець 2022 року. Тобто якщо ФОП перебуває на третій групі 2%, то за декларацією за грудень він буде подавати Додаток ЄСВ, в якому він буде вказувати, увага, весь період перебування на спрощеній системі оподаткування. Тобто з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.