Ви дізнаєтесь:
- Яким чином фіксується рішення підприємця про відповідний вид діяльності.
- Чим ризикує підприємець, здійснюючи діяльність без КВЕД.
- Яким способом повідомити держоргани про додання нового КВЕД.
Кожна фізична особа – підприємець знає, що коли він проходить реєстрацію, то в заяві він вказує КВЕДи (види економічної діяльності, за якою буде провадити свою діяльність). Що ж буде якщо ви будете провадити діяльність не маючи відповідних КВЕДів? Чи настане якась податкова відповідальність?
Давайте спочатку поговоримо про фізичних осіб – підприємців загальної системи оподаткування, не платників ПДВ. Звернемося до норм Господарського кодексу та Цивільного кодексу. Там сказано, що фізичні особи – підприємці можуть провадити всі види економічної діяльності, що не заборонені законодавством. Прямої норми ви не знайдете і в Податковому кодексі, яка б забороняла провадити економічну діяльність ФОПам загальної системи оподаткування не маючи їх в Єдиному реєстрі.
Гірша ситуація для ФОПів на спрощеній системі оподаткування. Тут є пряма норма законодавства, а саме Податкового кодексу України, яка говорить: платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. Тобто якщо ФОП спрощеної системи оподаткування провадив діяльність за КВЕДами, які не були внесені в ЄДР, йому загрожує перехід на загальну систему оподаткування.
Для ФОПа – платників ПДВ також є ризики, якщо вони будуть використовувати КВЕДи, не зазначені в ЄДР. Прямої норми закону, варто зазначити, немає, яка б забороняла, знову ж таки, ФОПам загальної системи оподаткування, які є платниками ПДВ, застосовувати тільки КВЕДи, які зареєстровані в Єдиному реєстрі. Але коли ви будете подавати таблицю до податкової, в цій таблиці, в поясненні, ви будете вказувати КВЕДи, за якими ви працюєте. Також коли ви будете реєструвати податкові накладні, ви будете показувати там вид діяльності, за яким ви працюєте (продаж товарів чи надання послуг). Податкова може спів ставити те, що ви показуєте в податкових накладних і те, що ви показали, наприклад, в поясненні до таблиці, і заблокувати податкову накладну, поки ви не зареєструєте відповідний КВЕД.
Далі. Фізичні особи – підприємці мають можливість додати КВЕДи. Яким чином вони можуть це зробити? Двома шляхами: онлайн, через додаток «Дія», і особисто, подавши заяву державному реєстратору. Якщо ви будете використовувати додаток «Дія», це зробити можна дуже легко, упродовж двох хвилин. Варто пам’ятати, що у вас повинен бути кваліфікований електронний підпис, який ви повинні зробити. Згідно пп. 298.3.1 ПКУ платники єдиного податку у разі зміни відомостей, внесених до реєстру платників єдиного податку, мають надати заяву, до якої, зокрема, включаються відомості про зміну видів господарської діяльності. Який строк подання цієї заяви? Ми знаходимо відповідь в п. 298.5 ПКУ: не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Для ФОПа третьої групи строки не встановлені в ПКУ, але є лист-пояснення ДФСУ від 2016 року, де фіскали рекомендують діяти за аналогією до строків подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування. Тобто подавати заяву до першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювались такі види діяльності.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.