Покрокова інструкція як заповнити заяву про відміну від сплати єдиного податку за ставкою 2 %
Для відмови від єдиного податку за ставкою 2 % слід подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування затверджену наказом Мінфіну від 16 липня 2019 року № 308.
Заява про відмову повинна бути подана до першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.
Наприклад, у разі прийняття рішення про відмову від реєстрації платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки з 01.01.2023, заява про відмову повинна бути подана до контролюючого органу не пізніше 31.12.2022.
Розглянемо приклад заповнення заяви при самостійній відмові від спрощеної системи оподаткування ФОП 3 групи за ставкою 2 % з 01 січня 2023 року та поверненням на 2 групу.
У заяві зазначаються такі обов’язкові відомості:
- робимо позначку у полі навпроти «Внесення змін»;
- у полі 1 слід вказати назву податкової інспекції, у якій перебуває ФОП на обліку;
- у полі 2 робимо позначку про те, що суб’єкт є фізичною особою – підприємцем. Також вказуємо податковий номер;
- у полі 3 вказуємо повні дані суб’єкта господарювання, з нашого прикладу, це прізвище, ім'я, по батькові ФОП;
- у поле 4 вносимо інформацію про податкову адресу;
- у полі 5 «Підстави подання заяви» поле 5.1 не заповнюємо,
- у полі 5.2. вносимо інформацію про зміну групи - вказуємо перехід з 3 групи на 2 групу, зі ставки 2 % без реєстрації ПДВ, зазначаємо дату - перше число першого місяця, наступного за місяцем подання заяви, вказуємо період - 01 січня 2023 року;
- поля 5.3, 5.4, 5.5 – не заповнюємо.
Дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, не впливає на застосування спрощеної системи оподаткування надалі з урахуванням усіх обмежень, встановлених для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку (ЗІР, 107.01.01).
Тобто дохід, отриманий у період сплати єдиного податку за ставкою 2 %, не враховується у загальному граничному розмірі доходу платника єдиного податку, який дозволяє йому перебувати на єдиному податку 2 або 3 групи.
ФОП повертається на сплату єдиного податку з дотриманням обмеження в обсязі доходу, одержаного протягом календарного року.
Нагадаємо, що ліміт доходу в 2022 році становить:
для ІІ групи – 834 МЗП (5 421 000 грн);
для ІІІ групи – 1167 МЗП (7 585 500 грн).
- у полі 6 заяви вказуємо конкретну адресу здійснення господарської діяльності. Якщо місць декілька, то наводяться всі адреси. Вносимо інформацію щодо коду КОАТУУ території, області, району, населеного пункту, вулиці, індексу;
- у полі 7 зазначаємо кількість найманих працівників на дату відмови від сплати єдиного податку за ставкою 2 %;
Відповідно до пп. 291.4.1 ПКУ не враховуємо найманих працівників, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, а також працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
- у полі 8 перелічуємо види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;
- у полі 9 робимо позначку про відсутність або наявність податкового боргу;
- поля 10 та 11 не заповнюємо, дані в них вносяться лише при переході на спрощену систему із загальної системи оподаткування. Розрахунок доходу до заяви у даному випадку додавати не потрібно.
Після подання заяви з позначкою «Внесення змін» ФОП повертається на сплату попереднії ставки єдиного податку.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.