Відеоблоги

Електронний кабінет ФОПа: методи самоконтролю

Ви дізнаєтесь:

  • З якою періодичністю варто моніторити інформацію в електронному кабінеті.
  • Яку інформацію та яким способом можна контролювати.
  • Про негативні наслідки несвоєчасного отримання інформації.
Оберіть відео для перегляду

4.6(25)

Оцініть відео:

Електронний кабінет ФОПа: методи самоконтролю

00:11:11

Ольга Хільчук

4.6(25)

Оцініть відео:

А чи часто ви заходите до Електронного кабінету фізичної особи – підприємця? Напишіть у коментарях.

Ми ж вами поговоримо за топ 3 акценти, які щомісячно необхідно робити ФОПові заходячи до Електронного кабінету платника податків. Не йде мова про частішу перевірку цієї інформації, але хоча б одного разу на місяць вам варто перевірити ці блоки, для того, щоб бути впевненими, що все з вашим ФОПом впоряджу. Зі своєї практики скажу, що дійсно, кожного місяця перевіряючи цю інформацію я почуваюся в безпеці відносно податкової стабільності щодо системи оподаткування.

Отже, йде мова про перший аспект, ставка та група оподаткування. Дійсно необхідно хоча б раз на місяць перевіряти чи не змінилася ваша ставка та група оподаткування. Оскільки буває ситуація, що спрощенців перекидають на загальну систему в силу певних порушень законодавства. І найчастіше про цю подію такий ФОП дізнається уже із певних судових рішень або після нарахування великої кількості штрафних санкцій. Для того, щоб цього уникнути варто все ж таки кожного місяця перевіряти чи на тій самій ставці ви залишилися. Для цього ми перейдемо до Електронного кабінету платника податків, приватної частини, за допомогою електронного цифрового підпису в яку ми перейдемо. Використовуючи такий електронний цифровий підпис ми заходимо в той блок комунікацій з Податковою службою, який допомагає нам контролювати велику частину інформації. І електронний кабінет вже для нас не новий, і багато фізичних осіб – підприємців намагаються опанувати цей ресурс. І для тих, дійсно хто часто його використовує вже не складає ніякої додаткової проблеми перевірити цю інформацію. Отже, для того, щоб перевірити ставку та групу оподаткування, варто перейти до категорії «Облікові дані платника податків» і прогортати донизу. У нас тут є блок «Дані про реєстрацію платником єдиного податку». І ви перевіряєте групу та ставку.

Другий аспект, на який варто звернути увагу кожному ФОПів, це заборгованість зі сплати податків, пеня та штрафні санкції. Ви, впевнена, що кожного місяця намагаєтеся вчасно, в терміни, сплачувати як єдиний соціальний внесок, так і єдиний податок. Однак варто контролювати чи дійсно коректно вони зараховуються і про наявність або відсутність пені та штрафних санкцій. Адже такі суми можуть з’являтися непомітно і з плином часу нараховуватися все більші. Для того, щоб цього уникнути ми переходимо у приватній частині Кабінету до розділу «Стан розрахунків з бюджетом». І ось ми маємо, обов’язково вибираємо рік, можна відсортувати по податковій інспекції, якщо ви здійснюєте платежі до декількох. І маємо в цьому блоці надмірно сплачені суми податків, податковий борг, залишок несплаченої пені. Нас цікавить саме ось цих два блоки: податковий борг та залишок несплаченої пені. Якщо перейти більш детально, ось я гортаю до низу, і друга сторінка з іншими податками. Можна зайти в кожен з цих податків. Наприклад, зайду у військовий збір. Він у мене не сплачувався в цьому році. Давайте зайду в єдиний податок, найбільш такий поширений податок. В нас є залишок несплаченої пені, нарахована пеня, податковий борг, надмірно сплачені суми. Ось по цьому блоці й контролюємо визначені суми. Тобто якщо ви побачили в категорії загальної інформації облікових карток по податках наявний податковий борг або пеню, тоді вже більш детально заходите в ту чи іншу картку, для того, щоб роз’яснити собі коли ці суми виникли й можливо вони помилково нараховані податківцями. Тоді вже дзвоните до інспекції та вже розв'язуєте питання в телефонному режимі або безпосередньо особистою зустріччю і розмовою з податковою службою. Однак перевіряти стан розрахунків з бюджетом можна ще й іншим методом. Переходимо до розділу «Ведення звітності» і у місяці звернення, в такому випадку в мене це жовтень, в нас можна задати такий інформаційний запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами. Створюється він за допомогою кнопки «Створити». І відшуковуємо цей запит. Можна відсортувати по назві, можна за формою. Шукаємо по назві запит. Заява про надання довідки про відсутність заборгованості нам не підходить, тому що для цього потрібна вагома причина. Ми шукаємо з вами ось «Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС». Номер ідентифікатора форми F1300204. Я перейду до вже раніше поданого такого документа. Зверніть увагу, квитанція №2 фінальна, вона приходить в той же самий день. Ви бачите документ надіслано у 20.15, у 20.23, протягом 10 хвилин, надійшла відповідь. І буде інформація, витяг з ресурсу, де відсутні в мене пеня і немає податкового боргу по відповідних податках. Тобто аналізується інформація по всіх активних облікових картках. Тобто по тих податках, які ви сплачуєте. Тому що облікових карток може бути набагато більше. У запит потрапляє інформація вже більш така комфортна для перегляду, для зчитування.

На черзі третій аспект, про який я хочу з вами проговорити. А саме, стан поданої звітності та наявність листів від ДПС. Оскільки ви знаєте, в еру цифровізації та автоматизації листи від ДПС, податкові повідомлення про нарахування пені, штрафних санкцій, вони можуть не надходити нам у паперовій формі й ми можемо, якщо не перевіримо цю інформацію в електронному кабінеті, про них і не знати. Отже, варто контролювати як стан поданої звітності в категорії «Ведення звітності». Ось ви бачите, звітність зі статусом успішно поданої, переданої до ДПС має позначку зелену. Якщо вона підсвічена червоним, значить вона подана з помилкою або не прийнята до ДПС. Таку інформацію прочитати можна із фінальної відповіді. Її можна або завантажити або переглянути. У квитанції буде зазначено про помилки, якщо вони наявні. Крім того, з ДПС можуть надходити листи вільного формату про нарахування або інформування вас про певні нарахування штрафних санкцій, пені. Вони будуть міститися у блоці «Вхідні/вихідні документи» в розділі «Вхідні документи». Саме тут варто інколи, час від часу точніше, перевіряти наявність таких листів. Вони так і будуть зазначені, що це лист від ДПС може бути вказано. В мене тут немає таких листів. Ось для прикладу «Лист від 23.09.2020». Ну тобто коротка назва буде міститися і вона вам буде відрізнятися від, припустимо, квитанцій. Ви бачите, «Квитанція №2», повідомлення, це про нарахування податків, і інші витяги. Це те, що ви замовляли як платник податків в електронному ресурсі.